To rzeczywisty krok prowadzący do budowy alternatywnego rozwiązania dla obecnego układu komunikacyjnego, który może w dalszej perspektywie, poprzez budowę obwodnicy, odciążyć centrum miasta od ruchu samochodowego.
O wykonanie studium wykonalności ubiegali się gorliccy samorządowcy, którzy w 2011 roku doprowadzili do podpisania porozumienia z Województwem umożliwiającego wykonanie studium. Według założeń tego porozumienia Województwo pokryje 50% zadania, natomiast Miasto i Powiat po 25%.
Przedmiotem Zamówienia zleconego przez Zarząd Dróg Wojewódzkich jest opracowanie studium wykonalności z elementami koncepcji budowy obejścia Gorlic wraz z pozyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. Obwodnica drogowa ma być alternatywą drogi klasy technicznej G (głównej) dla odcinków dróg wojewódzkich nr 977, 993 przebiegających przez centrum miasta Gorlic, w powiązaniu również z drogą wojewódzką nr 979.
Propozycję przebiegu wykonawca studium ma przedstawić w trzech wariantach.
Opracowanie będzie miało na celu wielowymiarową analizę negatywnych aspektów istniejącej sytuacji związanej z funkcjonowaniem układu dróg wojewódzkich 977, 993, 979 i drogi krajowej nr 28 w mieście Gorlice oraz przedstawienia propozycji jego usprawnienia poprzez drogę obwodnicową poza centrum miasta Gorlice. Celowe jest przedstawienie różnych możliwości wyprowadzenia ruchu przelotowego z centrum miasta poprzez wariantowe rozwiązania obwodnicy na kierunkach największych ciążeń tego ruchu i zbadanie ich zasadności w połączeniu z istniejącym i planowanym układem drogowym w rejonie miasta i w jego sąsiedztwie. Opracowanie powinno również określić optymalny wariant inwestycji drogowej.
Jego celem jest także identyfikacja ewentualnych problemów realizacyjnych, oszacowanie kosztów inwestycyjnych oraz negatywnych oddziaływań (konfliktów) w przypadku realizacji poszczególnych wariantów inwestycji. Opracowanie powinno obejmować minimum trzy warianty nowej drogi w ciągu dróg wojewódzkich spełniającej funkcję obwodnicy miasta, eliminując tym samym odcinki istniejących dróg wojewódzkich przebiegających przez centrum miasta z ich ciągu na rzecz kategorii dróg gminnych.
Główne założenia do projektu inwestycji to m.in.:
- maksymalne wykorzystanie korytarzy terenu poza ścisłą zabudową miejską, wolną od potencjalnych konfliktów środowiskowych (obszary chronione, Natura 2000, tereny osuwiskowe, stanowiska archeologiczne)
- zastosowanie rozwiązań geometrycznych minimalizujących koszty budowy,
- oddalenie od istniejącej zabudowy,
- zapewnienie odpowiedniego poziomu i bezpieczeństwa ruchu,
- uwarunkowania wynikające z planów zagospodarowania przestrzennego, warunków środowiskowych, ochrony konserwatorskiej terenu, warunków geologicznych i górniczych i ich wpływu na dobór rozwiązań,
- analiza i prognoza ruchu drogowego, modele ruchu.
Opracowanie dokumentacji obejmuje następujące fazy: studium wykonalności, koncepcję programową, uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wykonawca, według umowy, ma 24 miesiące na stworzenie studium.
źródło: UM
fot: tygodnik7dni.pl
Napisz komentarz
Komentarze