Projekt jest kontynuacją współpracy powiatu gorlickiego i kraju preszowskiego. Zakłada objęcie układu drogowego zlokalizowanego na terenie przygranicznym stałym monitoringiem wizyjnym, co pozwoli na 24-godzinne monitorowanie wspomnianych obszarów, a przez to zapewnienie bezpieczeństwa i znaczne podniesienie standardu życia mieszkańców. Dzięki przedsięwzięciu powiat gorlicki wzbogaci się o pięć ultradźwiękowych stacji monitoringu poziomu wody w rzekach, pięć stacjonarnych stacji monitorujących ruch drogowy, dwie kamery mobilne, które zlokalizowane będą na pojazdach Policji i Straży Pożarnej oraz serwer komputerowy wraz z oprogramowaniem.
Obecnie partnerzy realizują opiewający na kwotę pond 8 milinów euro Program Współpracy Transgranicznej pod nazwą „Rozwój infrastruktury drogowej pomiędzy powiatem gorlickim, jasielskim i bardejowskim. Jego głównym celem jest wytworzenie spójnej infrastruktury drogowej w obszarach turystycznych, pozwalającej na zwiększenie ruchu turystycznego oraz rozwój gospodarczy .
- Równolegle do rozwoju sieci drogowej powinny rozwijać się także systemy bezpieczeństwa i informacji. Dlatego Powiat Gorlicki i Kraj Preszowski podjęły decyzję o budowie systemu monitoringu wizyjnego, który ma być zlokalizowany na głównych ciągach drogowych i rzekach po obu stronach granicy. Niezwykle ważnym elementem projektu będzie stały nadzór stanu wód, co pozwoli na szybką reakcję w stanach powodziowych- mówi starosta Mirosław Wędrychowicz. - Projekt został złożony do Związku Euroregion „Tatry” i oczekuje na ocenę. Będzie on pierwszym krokiem do stworzenia lokalnego systemu osłony przeciwpowodziowej kompatybilnego z systemem wczesnego ostrzegania, informowania i alarmowania mieszkańców o zagrożeniu powodziowym i innych niebezpieczeństwach - dodaje starosta.
Przedsięwzięcie, do którego włączyły się Komenda Powiatowa Policji oraz Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Gorlicach opracowywany był w ramach cyklu spotkań. Uczestniczyli w nich: starosta Mirosław Wędrychowicz, dyrektor Zarządu i Utrzymania Dróg Regionu Autonomicznego Preszowa oraz pracownicy obu instytucji. W ramach projektu samorządy przygranicznych terenów stworzą trwały system bezpieczeństwa drogowego i środowiskowego, oparty na wymianie danych, wspólnym planowaniu działań w zakresie bezpieczeństwa oraz wspólnych szkoleń operacyjnych.
- Obrazy z monitoringu przekazywane będą do obu partnerów, tak by każdy z ich posiadał pełen przekaz cyfrowy, zarówno do działań operacyjnych prowadzonych przez policję i straż pożarną, jak i technicznych i turystycznych. – wyjaśnia Maria Gubała koordynator zespołu ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Gorlicach. Jak podkreśla monitoring będzie uzupełniony o kamery mobilne, a obraz ma zostać przekazywany do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gorlicach, policji, straży pożarnej oraz do SUCPSK w Preszowie.
- Nadzór prowadzony będzie przez 24 godziny na dobę, co pozwoli na szybka reakcję w razie wypadku drogowego, zwiększonego natężenia ruchu lub zagrożeń ekologicznych. Stworzona zostanie wielojęzyczna strona internetowa, na której potencjalni turyści przed podjęciem decyzji o wyjeździe będą mogli obserwować stan dróg i pogody. Obraz z kamer będzie opatrzony tekstem informacyjnym, w tym również z promocją atrakcji turystycznych – dodaje Maria Gubała.
Ewa Żarnowska
Napisz komentarz
Komentarze