Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Wspólna marka - powstał Gorlicki Klaster Drzewny

Podziel się
Oceń

Klaster to wspólna marka, mniejsze koszty, lepsza promocja, więcej rynków zbytu. Te cele przyświecają założycielom Gorlickiego Klastra Drzewnego. Siedmiu sygnatariuszy porozumienia wsparł starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz deklarując współpracę i wsparcie dla działań realizowanych w ramach Klastra. Powiat Gorlicki wspiera wszelkie działania mające na celu gospodarcze ożywienie naszego regionu – mówi starosta Mirosław Wędrychowicz.
Taką szansę może stworzyć „Gorlicki Klaster Drzewny”. Na naszym terenie funkcjonuje wiele małych i średnich przedsiębiorstw i firm rodzinnych zajmujących się obróbką drewna i produkcją wyrobów drewnianych. Współdziałanie tych firm między sobą, łatwiejszy dostęp do najnowszych technologii oraz profesjonalne działania promocyjno – marketingowe podniosą konkurencyjność naszych firm oraz stworzą możliwość ich rozwoju. Koordynatorem Klastra ma być Gorlicki Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości, który zrealizował już kilka udanych projektów, w tym także z udziałem środków unijnych. W jego tworzenie zaangażowane jest Gorlickie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego „FOREST” Sp. z o.o. - firma o prawie 100-letniej tradycji, z ugruntowaną pozycją na rynku krajowym jak i zagranicznym i dużym znaczeniu dla lokalnej przedsiębiorczości. Daje to gwarancję wysokiego poziomu podjętej inicjatywy oraz rzetelnej realizacji jej założeń – dodaje starosta.

Inicjatywa powołania do życia zrzeszenia przedsiębiorców branży drzewnej zrodziła się już kilka lat temu ale realne kształty zaczęła przybierać wiosną tego roku – mówi Józef Abram dyrektor Gorlickiego Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości. Zaczęliśmy zastanawiać się jaką formę powinno ono mieć i wybraliśmy klaster, bo jest to grupa niezależnych przedsiębiorstw, które podejmują wspólne przedsięwzięcia gospodarcze. Jest to więc najbardziej pożądany przez wszystkich partnerów kierunek. Klaster ma stworzyć nowe możliwości dla zrzeszonych w nim przedsiębiorców i w konsekwencji dać określone korzyści. Te oczekiwane korzyści to np. występowanie pod wspólną marką i obniżenie kosztów działalności i promocji. Klaster, co istotne dla rozwoju firm, może liczyć na wsparcie ze strony jednostek naukowych i instytucji otoczenia biznesu oraz władz lokalnych i rządowych. Wspólne działania w ramach klastra to także możliwość wprowadzania na rynek przebadanych, nowych wspólnych produktów oraz zdobycie nowych rynków sprzedaży i stworzenie sieci dystrybucji – kontynuuje J. Abram.

W Starostwie Powiatowym w Gorlicach odbyło się spotkanie założycieli Gorlickiego Klastra Drzewnego. Porozumienie o współpracy podpisali przedstawiciele następujących firm: Gorlickiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego „Forest” Sp.z.o.o. Stanisław Wyporski, „Eko-Cal” z Gorlic Bogdan Kareł, Usługowego Zakładu Stolarskiego z Szymbarku Jan Przybylski, „Timberlog” z Gołkowic Górnych Ryszard Stefańczyk, „Biofactory” z Biecza Krzysztof Trochim,  Zakładu Usługowego Galanterii Drzewnej z Gorlic Mariusz Leśniak oraz  Gorlickiego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Józef Abram.

Porozumienie stawia sobie za cel m.in. dążenie do zapewnienia członkom Klastra jak najkorzystniejszej pozycji na rynku na rynku, optymalnych warunków wzrostu produktywności, konkurencyjności i innowacyjności, dobrego transferu wiedzy i nowych technologii oraz promocję na obszarze działalności, a także na poziomie ogólnopolskim i ponadnarodowym. Członkowie Klastra deklarują również organizowanie pomocy wzajemnej w rozwiązywaniu problemów ekonomicznych, organizacyjnych i prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej.

Uczestnicy spotkania w Klastrze upatrują szansę m.in. na zwiększenie możliwości pozyskiwania środków unijnych na cele inwestycyjne i prorozwojowe, nowych pomysłów ze strony uczelni na produkty, wsparcia w poszukiwaniu kontrahentów, lepszej dystrybucji gotowych wyrobów i wspólnej tańszej a zarazem szerszej promocji.

Ewa Żarnowska

fot: starostwo powiatowe

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaAkademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - aplikuj na studia
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Sądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024