Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Sarmaci opanowali Kasztel

Podziel się
Oceń

 W dniach 27 i 28 kwietnia br. w szymbarskim Kasztelu odbyło się Zgrupowanie Szkoły Szermierki Małopolskiej Zgrai Sarmackiej Szymbark 2013. Specjalnie dla zwiedzających uczestnicy warsztatów przygotowali pokazy, które odbyły się w niedzielę 28 kwietnia o godz. 15.00 w plenerze przed Kasztelem oraz w Oficynie Dworskiej.


Małopolska Zgraja Sarmacka liczy sobie 15 członków: 12 starszych i młodszych mężczyzn oraz 3 damy. Ich pasją jest biała broń i historia. Poprzez warsztaty edukacyjne i szkolenia plenerowe propagują wiedzę z zakresu historii Polski. Każdy obserwujący ich pokazy, na własne oczy może poznać rodzaje broni oraz ma możliwość nabycia umiejętności posługiwania się nią.

Sarmata to dumna nazwa, na którą każdy polski szlachcic powoływał się mówiąc o swoim pochodzeniu. Był on przekonany, że jego ród wywodzi się od starożytnego ludu zamieszkującego tereny między Dolną Wołgą a Donem. Znany z męstwa i poczucia wolności Sarmata, miał więc być protoplastem polskiego szlachcica. Dla nas znających historię Polski, XVII wiek kojarzy się z określeniem sarmatyzmu, czyli ogólnie mówiąc kultury i stylu bycia polskiej szlachty. Szlacheckie herby, drewniane dworki, biesiady i stroje, to wszystko jest spuścizną Polski szlacheckiej. Mimo, że z perspektywy czasu obwiniać będziemy szlachtę za prywatę, rozrzutność, krótkowzroczną politykę, która w rezultacie doprowadzi do upadku I Rzeczypospolitej, to nie sposób pominąć jej wkładu w polską kulturę i tradycję, która stanowi naszą dumę.
Przysłowiowa polska gościnność to nic innego, jak szeroko otwarte dla każdego gościa drzwi szlacheckiego dworku, stoły pełne strawy i napitku, wielopokoleniowe rodziny. To poczucie dumy z faktu bycia Polakiem, to słynna na całą Europę tolerancja wobec innych przekonań politycznych i wyznaniowych.
XVII wieczny polski szlachcic z dumą nosił swój żupan ( długą suknię) oraz kontusz (luźny płaszcz z rozciętymi rękawami) przepasany ozdobnym pasem. Kolejnym atrybutem szlachcica była ozdobna szabla, zwana karabelą. Obecnie, dzięki różnego rodzaju grupom rekonstrukcyjnym, możemy w ciekawy i oryginalny sposób poznać zwyczaje polskiej szlachty, jej stroje i uzbrojenie.

BP{jcomments on}

fot: Jacek Spyra/fotogorlice.pl

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Sądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024