Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Sękowa uczciła rocznicę Bitwy z 1915 roku

Podziel się
Oceń

W dzisiejsze popołudnie Sękową wstrząsnęły wystrzały salw armatnich oraz innych sprzętów batalistycznych. Odbyła się tu bowiem trzecia już rekonstrukcja historyczna Bitwy pod Gorlicami z 1915 roku. Uroczystości poprzedził Apel Poległych na cmentarzu wojskowym na Górze Cmentarnej w Gorlicach.

 

W rekonstrukcji udział wzięło ponad 200 żołnierzy w mundurach armii austro – węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej.

 

Przenieśmy się w czasy i atmosferę tamtych dni..... :

Sękowa, cicha, spokojna, malowniczo położona miejscowość u wejścia w jedną z kotlin karpackich, przeżywała swój rozkwit gospodarczy na przełomie XIX i XX stulecia za sprawą przemysłu naftowego. To dzięki eksploatacji ropy naftowej, czarnego - płynnego złota, ludziom zamieszkałym w tej miejscowości zaczęło się coraz lepiej powodzić. W tym czasie w okolicy został wybudowany min. kościół murowany w 1886 r., rafineria, nowa szkoła w 1898 r. czy chociażby pałac Długosza w Siarach w 1900 r. Określenie „bieda galicyjska” odchodziło tym samym w zapomnienie.

Lata I wojny światowej, a w szczególności okres przypadający od września 1914 r. do maja 1915 r. jak się miało okazać, stał się czasem ciężkiej próby dla Ziemi Gorlickiej. Trudne chwile nie ominęły także i samej Sękowej. Wybuch „Wielkiej Wojny”, jak ją wtedy nazwano, nie zapowiadał tego, że już pierwszej zimy los mieszkańców wsi zapisany zostanie krwawymi zgłoskami.

Choć początkowe starcia pomiędzy wojskami austriackimi, a rosyjskimi miały miejsce daleko, na wschodzie i północy, to w wyniku niepowodzeń austro – węgierskich, wojenna zawierucha dotarła pod Gorlice. Pierwsze jej zwiastuny pojawiły się w Sękowej dnia 24 IX 1914 r. Wtedy to wycofujące się oddziały 3 Armii austriackiej postanowiły zatrzymać się na linii Sękowa - Gorlice – Staszkówka. Tam na umocnionych pozycjach przeprowadziły przegrupowanie oraz uzupełniały stany osobowe i uzbrojenie. W tym czasie żołnierze budowali rowy strzeleckie. Nękali także ludności cywilną ciągłymi rekwizycjami. Główne siły rosyjskie, znajdowały się wówczas pod Przemyślem. Tylko zagony ich dywizji kawaleryjskich zapuszczały się w tutejsze strony.

W uroczystościach udział wzięli kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych oraz sejmu, ambasadorzy Węgier, Rosji, Niemiec oraz Austrii.

Oprócz rekonstrukcji bitwy odbyło się wiele pokazów towarzyszących min. pokaz konny ze stadniny Teresy i Włodzimierza Kario a także koncerty grup muzycznych.


foto: Sławomir Tokarski

foto: Kinga Pastuszczak



foto: Tomasz Stasiowski




Tomasz Stasiowski

{jcomments on}

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Sądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024