Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Gorlickie na trasie Redyku Karpackiego

Podziel się
Oceń

       Odkrywanie dziedzictwa kulturowego, poznawanie bogactwa natury, tworzenie więzi między narodami i społecznościami lokalnymi Karpat będzie nowym, potrzebnym projektem dla współpracy w ramach Konwencji Karpackiej podpisanej w 2006 r. Od stuleci w Karpatach, drugich co do wielkości górach Europy, żyją narody związane z pasterstwem, rzemiosłem, myślistwem. Dziś te potężne i piękne góry są domem siedmiu narodów, są „środkiem świata” - jak mówił ks. Józef Tischner.  Projekt  „Redyk Karpacki 2013” jest  wspaniałym przypomnieniem tych prawd.

 


Redyk Karpacki będzie realizowany od 11 maja 2013 r. do 14 września 2013 r. Przedsięwzięcie ma charakter międzynarodowy, projekt obejmuje wędrówkę pasterzy z owcami tzw. Łukiem Karpat przez Rumunię, Ukrainę, Polskę do Czech. W projekcie partnersko uczestniczyć będą również Słowacja. Będzie to wydarzenie niespotykane społecznie i kulturowo, dające nowy impuls do współpracy w Europie Środkowej. W połączeniu z regionalnymi inicjatywami kulturalno - turystycznymi pod wspólną nazwą „Karpackie Watry” stworzony zostanie szlak, obejmujący swym zasięgiem Euroregiony: Karpaty, Tatry i Beskidy.   

        Celem Redyku jest międzynarodowe spotkanie ludzi żyjących i tworzących w Karpatach, ich integracja, możliwość poznania oraz pokazania bogactwa kulturowego mieszkańców, jak również bogactwa i unikatowości przyrody oraz sposobu na zrównoważony rozwój terenów górskich. Można  też wskazać na kilka celów bardziej szczegółowych, np.  promocja kultury i tradycji karpackich,  promocja produktów regionalnych, tradycyjnych i ekologicznych, zainicjowanie szerszej współpracy pomiędzy samorządami krajowymi i zagranicznymi w całym regionie Karpat; integracja społeczności pasterskich w górach, działanie na rzecz hodowców owiec, tradycyjnego pasterstwa, wspieranie baców, juhasów i gazdów, odbudowa infrastruktury pasterskiej w kontekście zrównoważonego rozwoju Karpat, zwrócenie uwagi na wartości przyrodnicze, ekologiczne i kulturowe Karpat.

           Przedsięwzięcie „Redyk Karpacki” skierowane jest do szerokiego grona ludzi zamieszkujących tereny Karpat jak również odwiedzających góry w celach poznawczych, turystycznych, zdrowotnych i rekreacyjnych. Pasterze zawsze tworzyli wspólnotę otwartą na inne grupy społeczne czy etniczne. Dzięki wędrówce potrafią działać w nowym, nieznanym otoczeniu, potrafią asymilować dobre nawyki i ciekawe obrzędy od ludzi, których spotykają na swoim szlaku wypasu owiec.

         Droga, którą pokonają pasterze z owcami, od Braszowa w rumuńskiej Transylwanii do Bramy Morawskiej w Czechach, jest znaną  trasą przegonu owiec i bydła. Korzystali z niej pasterze już w średniowieczu. Wędrowano południowymi zboczami Karpat, czasem przekraczając grzbiety gór. Po drodze tworzono polany do wypasu i zakładano wioski rolniczo - pasterskie. Dzisiejsi mieszkańcu osad w Rumunii, na Słowacji czy w Polsce często nie mają świadomości kiedy i jak powstały ich wioski, osiedla, zagrody. Redyk ma wywołać taką refleksję, przybliżyć tradycję współczesnym ludziom.

         Takie spotkania bywają bardzo owocne. Dają możliwość przełamywania barier politycznych, narodowych, religijnych. Przykładem są „Karpackie Watry”, czyli wieczorne spotkanie pasterzy karpackich, które odbędzie się 9 sierpnia b.r. na Równi Krupowej w Zakopanem czy konferencja naukowa poświęcona roli Karpat w Europie w ramach jesiennego Forum Górskiego. Tak dobrze składa się, że kontekst kulturowy tego wydarzenia współbrzmi z aspiracjami Ukrainy wejścia do struktur UE, z aspiracjami Polski i Słowacji zorganizowania zimowej olimpiady, z aspiracjami Rumunii stania się krajem o wspaniałych walorach turystycznych. Tegoroczny projekt jest tylko przetarciem dawnych szlaków i „odblokowaniem” wyobraźni środowisk działających regionalnie i globalnie.

Redyk zawsze był koniecznym, świadomym wyjściem ludzi do ludzi i do świata. I taki ma być  również „Redyk Karpacki 2013”.

 

 

 


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.