Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Marchentag - Dzień bajki

Podziel się
Oceń

 8 maja Zespół Szkół w Ropicy Polskiej pełnił honory gospodarza dla przybyłych gości z okazji Marchentag - Dzień bajki. Ta doniosła uroczystość odbyła się w związku z uczestnictwem Zespółu Szkół w Ropicy Polskiej w projekcie „Szkoły: Partnerzy Przyszłości”. To  projekt międzynarodowej sieci szkół modelowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Uczniowie z Ropicy Polskiej od 5 lat należą do sieci 2 tysięcy szkół partnerskich Niemiec, które w ramach projektu mają dostęp do języka niemieckiego, wzbogacają wiedzę o kulturze i tworzą pozytywne relacje z niemieckimi rówieśnikami. W naszym kraju jest 8 modelowych placówek, które dzięki temu projektowi ściśle współpracują na szczeblu szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum.

Projekt „ Szkoły: Partnerzy Przyszłości” koordynuje Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie w ścisłej współpracy z Goethe-Institut oraz Centralnym Wydziałem Szkolnictwa za Granicą.

Prowadzący tą uroczystość Natalia Podsadowska oraz Tomasz Tabor serdecznie powitali zaproszonych gości : dyrektora  OZEA Gminy, Pełnomocnika Wójta do spr oświaty Barbarę Wiatr, sołtysa Wsi Ropica Polska – Wacława Gubałę, przedstawiciela Instytutu Goethego, koordynatora projektu „Szkoły: Partnerzy Przyszłości”- p. Piotra Głowika, Brigitte Trojanowicz - kierownika Zakładu Języka Niemieckiego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu wraz z studentami języka niemieckiego, dyrektora szkoły partnerskiej z Gesamtschule Horst Gelsenkirchen – Roberta Peschta, pedagoga socjalnego Uwe Maschofski wraz z uczniami. Przybyli również nauczyciele języka niemieckiego i uczniów ze szkół gminnych i gorlickich , a także  Joanna May – animatorka, lektorka Deutsch Wagen Tour, przedstawiciele rodziców, telewizja gorlice.tv. i portal Halogorlice.

 

Gospodarze imprezy przedstawili temat projektu realizowanego w Zespole Szkół w Ropicy Polskiej w bieżącym roku szkolnym- projekt teatralny w języku niemieckim, tematycznie związany z baśniami Braci Grimm. Uczniowie chcieli w ten sposób uczcić dwusetną rocznicę wydania pierwszego tomu baśni i bajek Braci Grimm. Prawdziwym wsparciem dla grupy teatralnej z Ropicy Polskiej były zajęcia prowadzone pod kierunkiem pedagoga, reżysera teatralnego z Niemiec: Jörga Ysermeyera.  Wybierając postać Kopciuszka ,uczniowie (z klas I i II gimnazjum) sami napisali sztukę, która następnie została przełożona na język niemiecki, przystosowany do językowych możliwości uczniów. Aby przedstawienie mogło zyskać  zainteresowanie młodych ludzi, akcję przeniesiono do czasów współczesnych. Kopciuszkiem była dziewczyna mieszkająca z macochą i 5 przybranymi siostrami. Ojca biznesmena widzi ona rzadko, z racji jego ciągłych wyjazdów. Bohaterka sztuki mimo przeciwności losu, stara się stawiać czoło wszelkim trudnościom.  Praca nad sztuką przyniosła uczniom wymierne korzyści: obycie ze sceną, kreatywność, pogłębienie umiejętności językowych i wiedzy z zakresu kulturoznawstwa .

Przybyli goście poznali też efekty innej inicjatywy realizowanej na terenie Zespołu szkół w Ropicy Polskiej w ramach projektu Pasch. Od września realizowany był w szkole Projekt CLIL - Content and Language Integrated Learning – metoda ta opiera się na zintegrowanym kształceniu przedmiotowo-językowym, czyli na jednoczesnym przekazywaniu treści z dziedziny nauczanych przedmiotów i elementów języka obcego. Nauczyciele tejże szkoły wzięli udział  w tygodniowym szkoleniu  w Berlinie, pod okiem wykładowców Wolnego Uniwersytetu Berlin. Zajęcia w oparciu o ta metodę prowadzili nauczyciele języka niemieckiego, informatyki, matematyki, sztuki i techniki. Motywem przewodnim w ramach tego projektu była architektura: wykonano repliki słynnych berlińskich budowli, zbierając  informacje o stylach w sztuce pogłębiono słownictwo z języka niemieckiego, na zajęciach z matematyki dokonywano obliczeń poznawanych obiektów architektonicznych, natomiast na zajęciach informatycznych segregowano i systematyzowano cały materiał  z wykorzystaniem programów komputerowych.

Podczas uroczystości głos zabrała także Joanna May – animatorka, lektorka Deutsch Wagen Tour. Przedstawiła oczywiste  korzyści wynikające z nauki języka niemieckiego: możliwość poznania w oryginale twórczości takich  wybitnych Niemców jak: Goethe, Schiller, Heine i Brecht, kompozytorów:  Bacha, Beethovena, Händela oraz Orffa, artystów jak Dürer, Klee , filozof Nietzsche oraz fizyk Einstein. Ponad 100 milionów Europejczyków używa tego języka, jako ojczystego. Język niemiecki dzięki współpracy Niemiec z USA stanowi ważny język w kontaktach handlowych, ponadto po języku angielskim, jest to drugi najczęściej używany język w Internecie.

Zespół Szkół w Ropicy Polskiej prowadzony przez panią dyrektor mgr Beatę Kraus daje przykład, jak konstruktywnie motywować uczniów do nauki języka niemieckiego. Czasy kredy i tablicy w nauczaniu języka obcego już dawno mięły. W dobie postępu technicznego, gdy istnieje łatwość w zdobywaniu wiedzy i umiejętności językowych, szkoła umożliwia  uczniom kształcić się językowo, poznawać  nowych ludzi, a przy tym wspaniale się  bawić. Korzyści   z tego wynikające będą procentować w przyszłości, gdy szkołę tą opuszcza uczniowie znający swoją wartość, umiejący odnaleźć się w codziennej walce na rynku pracy i nie tylko. Wyrazy uznania należą się nauczycielce języka niemieckiego pani mgr Joannie Ćwik, której zaangażowanie, poświęcanie dodatkowych zajęć na rzecz pogłębiania wiedzy pozostaną w pamięci uczniów na całe życie.

Iwa{jcomments on}

fot: Jacek Spyra/fotogorlice.pl

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12