Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Aktywnie dla niepełnosprawnych

Podziel się
Oceń

 „Aktywny samorząd” to nazwa pilotażowego programu, który od maja 2012 roku realizowany jest przez Powiat Gorlicki. Głównym celem projektu jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, zawodowym oraz dostępie do edukacji. Z końcem kwietnia bieżącego roku ruszył kolejny nabór wniosków o dofinansowanie w ramach zadania.

 

  W zeszłym roku wysokość środków wypłaconych przez PFRON na realizację programu w powiecie gorlickim wyniosła ponad 225 tys. złotych. W ramach zadania zawarto między innymi trzy umowy na dofinansowanie zakupu i montażu oprzyrządowania do samochodu osoby niepełnosprawnej, dwie umowy na dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem, prawie 10 tys złotych przeznaczono na pomoc w zakupie urządzeń lektorskich oraz zawarto dziewięć umów opiewających na kwotę ponad 80 tys złotych, dotyczących dofinansowania zakupu i utrzymania sprawności technicznej wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym.
 W roku 2013 osoby niepełnosprawne w ramach programu „Aktywny samorząd” będą mogły skorzystać z dwóch modułów obejmujących dofinansowanie na  likwidację barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową oraz pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.
Moduł I obejmuje między innymi zadania takie jak: likwidacja bariery transportowej (zakup lub montaż urządzeń oraz wyposażenia samochodu, które umożliwi użytkowanie samochodu przez osobę niepełnosprawną z dysfunkcją ruchu lub przewożenie nim osoby niepełnosprawnej), pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kat. B (pomoc obejmuje dofinansowanie lub refundację kosztów kursu oraz egzaminów uzyskania prawa jazdy kat. B, a w przypadku kursu poza miejscowością zamieszkania również kosztów zakwaterowania, wyżywienia oraz dojazdu), likwidacja barier w dostępie do uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym (zakup sprzętu elektronicznego - elektronicznych urządzeń lub ich elementów i dedykowanego dla nich oprogramowania, umożliwiających ograniczenie skutków rodzaju i stopnia niepełnosprawności, urządzeń brajlowskich, dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania), likwidacja barier w poruszaniu się (pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny), pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej (dofinansowaniem może zostać objęta opłata za pobyt dziecka osoby niepełnosprawnej w żłobku, przedszkolu albo inny koszt zapewnienia opieki nad dzieckiem , z możliwością refundacji kosztów poniesionych w okresie do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku). Moduł II dotyczy udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Refundacja dotyczy kosztów poniesionych w okresie do 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Adresatami zadania są osoby posiadające orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, uczące się w szkole wyższej, policealnej, kolegium, mające otwarty przewód doktorski poza studiami doktoranckimi.
Nabór wniosków do Modułu I programu „Aktywny samorząd” odbywa się od 29 kwietnia do 30 września 2013 roku. Wnioski o dofinansowanie w ramach Modułu II będzie odbywał się cyklicznie, w terminach adekwatnych do organizacji roku szkolnego: I cykl: od 29 kwietnia do 31 maja 2013r, II cykl: w trybie ciągłym od 1 czerwca do 30 września 2013r.

Szczegółowe informacje na temat realizacji programu uzyskać można w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gorlicach, ul. Słoneczna 7:
1) Moduł I -  pokój nr 1 lub pod numerem telefonu 18 352-53-80, w. 26, 40.
2) Moduł II - pokój nr 2 lub pod numerem telefonu 18 352-53-80, w. 29.

Więcej informacji można znaleźć także na stronie internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorlicach www.pcpr.gorlice.pl

Źródło: PCPR Gorlice

Oprac: Paulina Kwaśniak-Karp/starostwo powiatowe

 


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Sądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024