Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Ochrona zdrowia na sesji

Podziel się
Oceń

 Ochrona zdrowia w Powiecie Gorlickim oraz planowane działania w zakresie ochrony zdrowia w woj. małopolskim, ze szczególnym uwzględnieniem szpitali powiatowych to główny temat 29 sesji Rady Powiatu Gorlickiego, która odbyła się w czwartek 23 maja 2013 roku w Starostwie Powiatowym w Gorlicach. Sesję Rady Powiatu Gorlickiego otworzył przewodniczący Rady Marek Bugno w towarzystwie wiceprzewodniczących Romana Dziubiny i Zygmunta Potoka.

 

Następnie Radni zapoznali się z planowanymi działaniami w zakresie ochrony zdrowia w woj. małopolskim w świetle projektu „Programu Strategicznego Ochrony Zdrowia” oraz możliwościami pozyskania środków finansowych na inwestycje z funduszy unijnych w latach 2014-2020, ze szczególnym uwzględnieniem szpitali powiatowych, które przedstawiła Sylwia Grzesiak-Ambroży Kierownik Zespołu ds. Polityki Zdrowotnej i Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Sylwia Grzesiak- Ambroży mówiła między innymi o podstawowych zadaniach zawartych w „Strategicznym Planie Ochrony Zdrowia” do których należą: działania w zakresie onkologii i psychiatrii, działania w zakresie rozwoju opieki nad osobami starszymi, działania w zakresie realizacji profilaktyki, edukacji i promocji zdrowia a także zadania z zakresu innowacji w ochronie zdrowia. Jak podkreśliła Sylwia Grzesiak - Ambroży to właśnie psychiatria i onkologia  w najbliższym okresie programowania środków Unii Europejskiej  będą obszarami szczególnie wspieranymi. W strategii Województwa Małopolskiego znalazło się miedzy innymi utworzenie Uniwersyteckiego Centrum Onkologii, Rozwój radioterapii jako podstawowej, obok chirurgii metody radykalnego leczenia miejscowego nowotworów złośliwych, Utworzenie sieci Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP), rozwój Specjalistycznego Centrum Psychiatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. dr J. Babińskiego w Krakowie, zabezpieczenie opieki we wschodniej Małopolsce czy Uruchomienie w Krakowie przy współpracy Centrum Zdrowia Psychicznego specjalizującego się w leczeniu dzieci i młodzieży. Jednym z ważniejszych punktów w planie ochrony zdrowia na najbliższe lata jest także szczególne podejście do rozwoju opieki medycznej nad osobami starszymi. Wśród przedsięwzięć dotyczących tego obszaru działania pojawiło się między innymi Utworzenie Medycznego Centrum Wieku Dojrzałego z ośrodkami satelitarnymi w subregionach oraz  reorganizacja i rozbudowa zasobów stacjonarnej i ambulatoryjnej opieki geriatrycznej w województwie.

Podczas 29 sesji Rada Powiatu Gorlickiego opracowała także stanowisko skierowane do Zarządu Województwa Małopolskiego i Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie zapewnienia w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 środków na inwestycje i rozwój w powiatowych jednostkach ochrony zdrowia. Argumentując swoje stanowisko Rada podkreśliła, iż  opracowywany obecnie Program strategiczny w Ochronie Zdrowia przewiduje rozwój centrów wojewódzkich i większych ośrodków, przy znacznym ograniczeniu możliwości realizacji inwestycji przez jednostki powiatowe. Rada podkreśliła także, iż poziom finansowania świadczeń zdrowotnych uniemożliwia dostosowanie wyposażenia niezbędnego do realizacji wymogów stawianych przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Wskazała również na przedsięwzięcia istotne dla Szpitala Specjalistycznego im. H Klimontowicza w Gorlicach a wymagające sporych nakładów finansowych. Mowa tutaj między innymi o zadaniach w zakresie leczenia udarów mózgu oraz skierowanych do pacjentów geriatrycznych z wielochorobowością i wielonarządową patologią zależną od wieku. W stanowisku czytamy m.in.: (...)Opracowywany obecnie „Program Strategiczny w  Ochronie Zdrowia” przewiduje rozwój centrów wojewódzkich i większych ośrodków, przy znacznym ograniczeniu możliwości realizacji inwestycji przez jednostki powiatowe. Tymczasem 20 publicznych szpitali powiatowych posiadających łącznie 40 % łóżek (wobec 23 % należących do jednostek wojewódzkich) zabezpiecza świadczenia szpitalne w województwie małopolskim średnio dla 60 % pacjentów rocznie. Szpitale powiatowe wykonują 3 razy więcej zabiegów operacyjnych od szpitali wojewódzkich. Przeprowadzona analiza potrzeb – poparta stanowiskiem Konwentu Starostów - wskazuje na deficyt w zakresie lokalnej infrastruktury zdrowotnej w województwie sięgające ok. 400 mln złotych(...)

Radni zapoznali się także z informacją dotycząca zabezpieczenia świadczeń w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji leczniczej oraz stomatologii na terenie  Powiatu Gorlickiego oraz realizacją  zadań statutowych przez Samodzielne Stanowisko ds. Ochrony i Promocji i Zdrowia, zaprezentowaną przez inspektor Joannę Tenerowicz - Napora ze Starostwa Powiatowego w Gorlicach.

Informację na temat funkcjonowania Centrum Terapii Uzależnień, działania podstawowej opieki zdrowotnej oraz realizacji programów zdrowotnych na terenie Powiatu Gorlickiego przedstawiły: dyrektor Powiatowego Centrum Terapii Uzależnień Grażyna Rychlicka - Schirmer oraz Przedstawiciel Zakładów Podstawowej Opieki Zdrowotnej z terenu Powiatu Gorlickiego Cecylia Abram.

 Na temat funkcjonowania  i sytuacji finansowej Szpitala Specjalistycznego im. H.  Klimontowicza w Gorlicach mówili: dyrektor placówki Marian Świerz oraz dyrektor ds. medycznych Adrian Nowak. W 2012 roku ze świadczeń medycznych w zakresie leczenia szpitalnego w Szpitalu Specjalistycznym im. H. Klimontowicza w Gorlicach skorzystało prawie 20 tys. osób. W ramach Przyszpitalnej Przychodni Specjalistycznej w 2012 roku udzielono świadczeń ponad 117 tys. pacjentów. Ubiegły rok to także czas znaczących inwestycji do których należą budowa lądowiska przystosowanych do startów i ladowań śmigłowców sanitarnych i ratowniczych, utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, remont Oddziału Onkologii oraz Oddziału Neurologii z pododdziałem udarowym czy montaż windy przy budynku przychodni specjalistycznej oraz wymiana windy w budynku dawnego oddziału zakaźnego.   

Ponadto podczas 29 sesji Rada Powiatu Gorlickiego wysłuchała informacji na temat funkcjonowania Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach oraz podjęła uchwały dotyczące likwidacji Technikum Uzupełniającego Nr 3 w Gorlicach, określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem bądź zarządzającym jest powiat gorlicki, zmiany uchwały Budżetowej Powiatu Gorlickiego w 2013 roku oraz uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Gorlickiego. Tradycyjnie podczas sesji Radni składali także interpelacje. Tym razem uczynili to: Karol Tenerowicz, Jan Przybylski, Zofia Kamińska, Janusz Augustowski, Andrzej Matusik oraz Roman Dziubina.

W trakcie sesji została przeprowadzona zbiórka pieniężną na leczenie i rehabilitację bliźniaków z Gorlic. Radni przekazali 1190 zł.

Tekst i zdjęcia: Paulina Kwaśniak-Karp/starostwo powiatowe{jcomments on}

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”