Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama DELIKATESY SZUBRYT – GORLICE, ul. Kościuszki 34A – Sprawdź najnowsze promocje! [od 9 do 23 września 2024]

Piękniejsza Polska jest w Szymbarku

Podziel się
Oceń

W tym roku obchodziliśmy już czwartą edycję „Święta Małopolski”, ustanowionego przez władze województwa w celu budowania małopolskiej wspólnoty i umacniania tworzących ją więzów oraz promocji walorów Regionu. W sobotę, 8 czerwca br. również Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach włączyło się do wspólnego świętowania, które miało miejsce w Skansenie Wsi Pogórzańskiej oraz Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym „Kasztel w Szymbarku”.

 

Społeczność lokalna oraz odwiedzający ziemię gorlicką turyści mieli szczególną okazję do radości, bowiem w szymbarskim skansenie uroczyście otwarto ekspozycję zabytkowych maszyn i urządzeń rolniczych oraz zrekonstruowany spichlerz z Rożnowic, w którym powstały pomieszczenia przystosowane do zajęć edukacyjnych i sklep z pamiątkami.

Turystów i zaproszonych gości koncertowo przywitał Zespół Folklorystyczny „Beskidy” z Dominikowic pod dyrekcją Romana Korbicza. Po występach zespołu kierownik Skansenu Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku – Leszek Brzozowski, przedstawił ideę Powiatowego „Święta Małopolski” oraz  przybliżył historię i funkcje nowych obiektów. Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosili przedstawiciele władz powiatowych, gminnych i miejskich. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Wicestarosta Powiatu Gorlickiego Karol Górski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Roman Dziubina, Wójt Gminy Gorlice Ryszard Guzik, Wiceburmistrz Gorlic Janusz Fugiel, oraz Prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Beskid Gorlicki” – Stanisław Kaszyk.

Nowe obiekty, które w znaczący sposób wzbogacają ofertę turystyczną oraz pozwalają zachować dziedzictwo kulturowe regionu dla przyszłych pokoleń, poświęcił proboszcz Parafii w Szymbarku ksiądz Stefan Tabor. Należy podkreślić to, że ekspozycja zabytkowych maszyn mogła zostać udostępniona turystom dzięki środkom LGD „Beskid Gorlicki” w ramach „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich – Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie”.

Po uroczystym otwarciu zwiedzający udali się do oficyny dworskiej przy Kasztelu, w której odbył się wernisaż wystawy fotograficznej zatytułowanej „Powiat Gorlicki – małopolskie szanse, sukcesy, oczekiwania”, przedstawiającej inwestycje zrealizowane w Powiecie Gorlickim z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej.

W Kasztelu Wicestarosta Powiatu Gorlickiego Karol Górski dokonał odsłonięcia tablicy pamiątkowej przekazanej przez Minister Rozwoju Regionalnego Panią Elżbietę Bieńkowską. Tablica o następującej treści: Nagroda główna w VI edycji ogólnopolskiego konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” w kategorii „Zabytek” dla Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach za projekt „Rewaloryzacja i remont renesansowego dworu w Szymbarku”, został umieszczona w sieni Kasztelu.

Kolejnymi punktami programu Powiatowego „Święta Małopolski” były: niezwykły koncert chóru „Cantores Karwacjanum” oraz prezentacja multimedialna zatytułowana „Projekty realizowane w Powiecie Gorlickim w latach 2007-2013 w ramach programów Unii Europejskiej”, którą komentował Starosta Gorlicki Mirosław Wędrychowicz.

Wielką niespodzianką było pojawienie się ubranego w sarmacki kontusz Anglika Stephen’a Terett’a – doktora nauk prawa University of Liverpool, znanego w Polsce m. in. z udziału w programie „Europa da się lubić” emitowanego na antenie TVP2. Stephen w imieniu Ruchu „Piękniejsza Polska” pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego wręczył Dyrektorowi Zdzisławowi Tohlowi dyplom i statuetkę przyznaną przez kapitułę dla Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach. Dodatkowym wyróżnieniem „za tworzenie piękna, którym możemy szczycić się przed światem” uhonorowany został kierownik Ośrodka Konferencyjno-Wystawienniczego „Kasztel w Szymbarku” – Janusz Zięba. Kapitułę ruchu „Piękniejsza Polska” tworzą: Waldemar Dąbrowski – Dyrektor Teatru Wielkiego; Jacek Cygan – poeta; Krzysztof Chwalibóg – Przewodniczący Polskiej Rady Architektury; Daniel Olbrychski – aktor; dr Józef Węgrzyn – twórca telewizyjny; Jerzy Maksymiuk – kompozytor, dyrygent. Celem inicjatywy „Piękniejsza Polska” jest dostrzeganie i wyróżnianie ludzi, dla których piękno otoczenia i świadome jego kształtowanie jest nadrzędnym celem w życiu. Cieszymy się, że to właśnie działania podejmowane na ziemi gorlickiej przez Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” zostały zauważone i docenione na forum ogólnopolskim.

BP{jcomments on}

fot: Jacek Spyra/fotogorlice.pl

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
ReklamaAkademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Jaśle - studiuj administrację blisko siebie - studia licencjackie i magisterskie, podyplomowe, on-line - zapisz się teraz i skorzystaj z aktualnych promocji
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”