Prace nad przygotowaniem dokumentów w tej sprawie trwały od 2009 roku. Polski Narodowy Instytut Dziedzictwa, ukraiński Państwowy Historyczno-Architektoniczny Rezerwat w Żółkwi oraz Naukowo-Badawczy Instytut badania Zabytków w Kijowie przygotowały wniosek dotyczący łącznie 16 cennych obiektów.
Obok cerkwi które możemy podziwiać robiąc sobie z Gorlic krótkie wycieczki na liście znalazło się jeszcze 13 obiektów zlokalizowanych na Podkarpaciu, w Małopolsce i Ukrainie.
Są to: Cerkiew św. Paraskiewy w Raduży, Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chtyńcu, Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku, Cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku, Cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku. Wniosek obejmował również cerkwie ukraińskie znajdujące się w: Potyliczu, Rohatyniu, Drohobyczy, Żółkwi, Werbiażu Niżnym, Jasinie, Użoku, Matkowie.
Władze UNESCO doceniły unikalne piękno krytych gontem dachów oraz piękne konstrukcje świątyń budowanych z drewna na charakterystycznych podmurowaniach. Wędrując górskimi szlakami Beskidów będziemy mogli z dumą spoglądać na te tak charakterystyczne dla naszego regionu obiekty mając świadomość, że teraz ich wspaniałość jest potwierdzona wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości to lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje blisko 1000 obiektów w 153 krajach. W sprawie wpisania danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 roku. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje.
(BP){jcomments on}
fot: Jacek Spyra/fotogorlice.pl
Napisz komentarz
Komentarze