Nieobecnego burmistrza Kochana zastępowali sekretarz Urzędu Miasta Maria Kuźniarska-Pęczek oraz kierownik Wydziału Oświaty , Kultury i Sportu Aleksander Augustyn.
Rok 2013 jest bogaty w kilka ważnych rocznic związanych z życiem i posługą kapłańską księdza Micka. Urodzony w Pilźnie w 1927 roku, przyjął święcenia kapłańskie w 1953 roku
Wtedy też, 60 lat temu, został najmłodszym wikariuszem w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach. W 2013 roku obchodzimy także 55 rocznicę mianowania go wikariuszem Wikarii Parafialnej w Gliniku Mariampolskim. To tutaj podjął się jednego z najważniejszym wyzwań w swojej pracy duszpasterskiej, czyli budowy kościoła w „czerwonym Gliniku”. Liczne przeszkody oraz szykany ze strony ówczesnych komunistycznych władz nie złamały księdza, który ostatecznie po blisko 20 latach otrzymał zatwierdzony projekt budowy kościoła. 9 października bp Jerzy Ablewicz przybył do Glinika Mariampolskiego, by poświecić wybudowaną świątynię. Ks. Micek 12 lat pełnił funkcję dziekana gorlickiego, był także honorowym prałatem papieskim oraz kapelanem ludzi pracy. W 2004 roku przyznano mu tytuł honorowego obywatela miasta Gorlice.
Słowa ks. Micka „ Zdzierałem się dla sprawy Pana, jak umiałem” w pełni oddają jego żywe zaangażowanie w niesienie pomocy potrzebującym. To właśnie dzięki jego staraniom w 1991 roku otworzono Dom Caritasu dla dzieci z porażeniem mózgowym, zaś w 1993 roku kuchnię dla ubogich i bezdomnych. Sam doświadczony chorobami, troszczył się o los ludzi chorych i samotnych i to z jego udziałem powstał w 1992 roku Dom Pomocy Społecznej w Gorlicach na ul. Michalusa. Tam też do końca życia sprawował funkcję kapelana.
Po krótkim przybliżeniu postaci ks. Micka, Roman Trojanowicz oddał głos gościom. Szczególny dowód pamięci i ciepłe słowa o księdzu Micku wygłosił ks. prałat Dziedzic, ciekawe anegdoty przytoczył ks. Chochoł, a osobiste wspomnienia o bracie, opisała siostra księdza, pani Teresa. Do wspomnień o zasłużonym księdzu dołączyli się inni księża oraz przyjaciele z grona lekarskiego, m.in. Franciszek Rachel i Eugeniusz Muciek.
Organizatorem wystawy czynnej do 15 stycznia 2015 roku, jest Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach oraz Drukarnia Glinik Roberta Huka. Dzięki pomocy pani Teresy Tarsy oraz kancelarii Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gliniku Mariampolskim muzeum zgromadziło bogaty zbiór pamiątek po zasłużonym księdzu prałacie: od zdjęć, dokumentów, na przedmiotach osobistych i sutannie kończąc.
Na tą okoliczność wydano specjalne kartki pocztowe oraz folder z licznymi zdjęciami oraz tekstem. Oprawę graficzną przygotował Robert Huk, a tekst opracował Roman Dziubina.
Iwa
Napisz komentarz
Komentarze