Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Pożar cerkwi w Kwiatoniu to tylko ćwiczenia

Podziel się
Oceń

 W Kwiatoniu odbyły się ćwiczenia taktyczno - bojowe z udziałem Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Gorlicach oraz jednostek OSP z terenu gminy Uście Gorlickie, Sękowa i Ropa. Strażacy ćwiczyli akcje gaśniczą  polegającą na ratowaniu drewnianego obiektu sakralnego, w tym przypadku była to Cerkiew  p.w. św. Paraskewy. Zabytkowe drewniane cerkwie i kościoły to jeden ze skarbów naszego regionu. Niewiele z nich posiada skuteczne systemy przeciwpożarowe. Doskonalenie się strażaków z powiatu gorlickiego w takich akcjach może każdy z tych obiektów uratować w sytuacji nieszczęścia jakim dla nich jest pojawienie się ognia.

 

Cerkiew w Kwiatoniu wybudowana została w drugiej połowie XVII wieku. To dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka obecnie używana

jako kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Uściu Gorlickim. Należy do najlepiej zachowanych cerkwi łemkowskich w Polsce. Znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przed przystąpieniem do ćwiczeń strażacy zapoznali się z obiektem oraz drogami dojazdowymi i pożarowymi a także przeprowadzono ocenę zaopatrzenia wodnego. Wyżej wymienione elementy rozpoznania mają duże znacznie dla sprawnego prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych  w przypadku powstania pożaru  w tego typu obiektach architektury drewnianej.

Scenariusz przeprowadzonych ćwiczeń zakładał zapalenie się  jednej z wież cerkwi w skutek uderzenia pioruna. W wyniku powstałego pożaru zagrożony był cały budynek cerkwi ze względu na jego drewnianą konstrukcję. Zadaniem przybyłych na miejsce zastępów z JRG w

Gorlicach oraz jednostek OSP z gminy Uście Gorlickie i Sękowa było ugaszenie pożaru.  Ze względu na rodzaj i miejsce pożaru do działań gaśniczych użyto podnośnika SH24 oraz przewoźnego działka wodno-pianowego DWP 25 co miało na celu niedopuszczenie do rozprzestrzenienia się ognia z wieży cerkwi na dach.

Podczas tego typu pożarów największym problemem jest zaopatrzenie wodne. W związku z tym skupiono się na przećwiczeniu systemu przetłaczania wody. Wodę pobierano z pobliskiego potoku Zdynianka.  Ćwiczenia przeprowadzono zgodnie z zatwierdzonym założeniem. W manewrach wzięło udział 53 strażaków w tym: 3 zastępy z JRG w Gorlicach oraz jednostki OSP z terenu gminy Uście Gorlickie i Sękowa: OSP Uście Gorlickie, Sękowa, Ropa, Brunary, Wysowa, Smerekowiec, Śnietnica.

Na zakończenie odbyło się krótkie podsumowanie ćwiczeń.  Cel ćwiczeń czyli, wypracowanie możliwości rozwinięć taktycznych, ale przede wszystkim sprawdzenie możliwości dostarczenia wody na miejsce pożaru został osiągnięty.

Z przeprowadzonych ćwiczeń wyciągnięto  wiele wniosków, które pozwolą na lepsze przygotowanie  strażaków do działań podczas gaszenia pożarów tego typu obiektów.

st.kpt. Dariusz Surmacz

for: KPPSP w Gorlicach

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - autoryzowany punkt sprzedaży - Strzeszyn 486, Ogród wystawowy BRUK-BET DESIGN - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174,
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12