Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Malarstwo i rzeźba w sobotni wieczór

Podziel się
Oceń

 Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w sobotni wieczór zaprosiło miłośników sztuki na dwa wernisaże. Pierwszy z nich to jubileusz pracy twórczej (1973-2014) Stanisława Białogłowicza pod tytułem "Pomiędzy Milczeniem". Artysta swą wystawę dedykuje  Ojcu Świętemu Janu Pawłowi II - Papieżowi Polakowi z okazji kanonizacji w dniu 27 kwietnia 2014 rok w Rzymie.

STANISŁAW BIAŁOGŁOWICZ – artysta, malarz, pedagog. Profesor Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prowadzi autorską Pracownię Form Otwartych na kierunku Edukacja Artystyczna i Grafika. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego. Dyplom w 1973 roku. Autor 50 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Brał udział w ponad 200 wystawach zbiorowych środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Laureat wielu nagród i wyróżnień artystycznych, naukowych i rektorskich. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium twórczego w Niemczech. Uprawia malarstwo sztalugowe, monumentalne i rysunek. W dorobku artystycznym realizacje sakralne m.in.: Krzyż i witraż w Kaplicy Męczenników Polskich - Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie (1992); Apokalipsa w Kościele Parafialnym w Loburg Ostbewern (Niemcy,1995); polichromia w Kaplicy Seminaryjnej SVD ks. Werbistów w Nysie (1998). Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych oraz kolekcjach muzealnych w Polsce i za granicą. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu oraz Nyskiej Grupy Artystycznej w Nysie. 

 

 

W sali kameralnej im. Włodzimierza Kunza swoje prace zaprezentował rzeźbiarz i scenograf Piotr Klamerus.  Ma pokaźny dorobek artystyczny. Rzeźbi w drewnie i kamieniu. Wykonuje też małe formy rzeźbiarskie w brązie. Jego rzeźby układają się w spójną opowieść - o Bogu i człowieku, ich wzajemnych relacjach, o cierpieniu, ludzkiej niedoli. Ciekawe w formie i niebanalne opowiadają o człowieczych tęsknotach, słabościach, pasjach. 

 Piotr Klamerus wyczarowuje od lat z drewna, brązu czy kamyków przyniesionych z pobliskiego potoku. Temat ten wciąż wraca w twórczości artysty. Piotr Klamerus pochodzi z góralskiej rodziny. Ukończył meblarstwo w Liceum Plastycznym im. Antoniego Kenara. W latach 80. ubiegłego wieku pracował w pracowni scenografii w Teatrze Stu w Krakowie, a później zajmował się scenografią w teatrze „Bagatela” w Krakowie. Prowadził zajęcia w zakopiańskiej „Jutrzence”. Początkowo uczył dzieci scenografii filmowej i teatralnej, a następnie ceramiki. Obecnie pracuje w szkole Kenara. Prowadzi zajęcia z rzeźby i ceramiki. Studiuje scenografię w warszawskiej ASP. W ramach studiów wykonuje projekty kostiumów, makiety scenografii. Swoje rzeźby pokazywał na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

 

 

fot: Jacek Spyra/fotogorlice.pl

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Sądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024