Pożyczka pozabankowa na miesiąc to nie lada wyzwanie!
Pożyczanie krótkoterminowe, w szczególności w formie pozabankowej pożyczki, nie jest dla każdego. Jej główną zasadą jest jednomiesięczny okres spłaty. Należy więc po 30 dniach od otrzymania pieniędzy zwrócić pożyczoną kwotę wraz z odsetkami. Zdarza się, że instytucja pożyczkowa oferuje 60 dni na spłatę, a zadłużenie można rozłożyć na dwie raty. Nie mniej jednak zwrócić 2, 3 czy nawet 5 tysięcy w miesiąc czy dwa, to może być trudna sprawa.
Ponieważ odsetki za brak spłaty naliczane są już od pierwszego dnia, a wszelkie monity i upomnienia słono kosztują, nie opłaca się nawet jeden dzień spóźnienia. Ponadto wszelkie zaległości pozostają zanotowane i mogą być powodem odmowy udzielenia kolejnej pożyczki w danej firmie. Jeżeli zadłużenie nie zostanie szybko spłacone, negatywne informacje o spóźnieniu i zaległościach zostaną zraportowane do Biura Informacji Kredytowej, co od niedługiego czasu jest obowiązkiem każdego pożyczkodawcy z sektora pozabankowego. Wszelkie negatywne wpisy do BIK będą prześladować każdego przez kilka następnych lat i skutecznie uniemożliwiać otrzymanie kredytu bankowego. Trudno też będzie nawet o niewielką pożyczkę pozabankową w innych instytucjach.
Jak zaplanować spłatę pożyczki i czego nie robić?
Aby nie stać się ofiarą długu, warto dokonać kalkulacji swoich możliwości. Jeżeli dziś potrzebujemy 2 000 zł na zakup nowej pralki, należy się upewnić, że za miesiąc czy dwa w domowym budżecie znajdzie się taka kwota na spłatę i nie odbędzie się to kosztem innych zobowiązań! Podejście w stylu „jakoś damy radę” rzadko kiedy kończy się pomyślnie.
Jeszcze do niedawna instytucje pożyczkowe w swojej ofercie posiadały opcję przełożenia terminu spłaty maksymalnie o okres, na który pożyczka została zaciągnięta. Dzisiaj nie we wszystkich firmach jest taka możliwość. Warto upewnić się, że pożyczkodawca, u którego planujemy się zapożyczyć, oferuje przedłużenie spłaty. Możliwym jest również refinansowanie zadłużenia. Refinansowanie jest to zaciągnięcie nowej pożyczki na spłatę bieżącej, u innego pożyczkodawcy, który jest zaprzyjaźniony z pierwszą firmą. Zabieg ten nie wymaga szczególnych formalności, bowiem refinansowanie przebiega przeważnie podobnie do procesu ubiegania się o pożyczkę, czasem nawet łatwiej. Pieniądze z nowej pożyczki nie trafiają jednak do klienta, a bezpośrednio na konto pożyczkodawcy, u którego mamy zobowiązanie. Od tego momentu mamy nową umowę z nową instytucją i miesiąc na zwrot kwoty pożyczki i należnych odsetek. O tym która instytucja jest tą zaprzyjaźnioną poinformuje nas pożyczkodawca. Czasem w naszym imieniu wystąpi o udzielenie pożyczki na spłatę bieżącego zobowiązania, a czasem poda gdzie mamy się zgłosić po refinansowanie.
Inną możliwością na wyjście z sytuacji jest zdaniem e-busines.info.pl pożyczka pozabankowa w innej firmie na własną rękę. Jednak taki zabieg należy dokładnie zaplanować aby nie utracić płynności finansowej i nie popaść w pętlę finansową. Aby spłacić pożyczkę, na którą nie mamy teraz pieniędzy warto pamiętać, że chcąc zapożyczyć się dodatkowo w innej firmie, wniosek należy wysłać jeszcze przed upłynięciem terminu spłaty. Jeżeli na taki krok zdecydujemy się po terminie, wówczas koszty mogą się stanowczo zwiększyć, a poza tym brak spłaty może zamknąć drzwi do większości pożyczkodawców.
Najrozważniej będzie jeśli skupimy się na znalezieniu pożyczki za darmo, ale jak wiadomo, taką możliwość mają tylko nowi klienci danej firmy, a kwota darmowej pożyczki przeważnie nie przekracza 2 000 zł.
Dogadaj się z pozabankowym pożyczkodawcą
Mało odczuwalne konsekwencje, zazwyczaj finansowe, ale w granicach normy, spotkają każdego kto zwróci się do swojego pożyczkodawcy w możliwie najszybszym terminie od upłynięcia terminu spłaty, a jeszcze lepiej jeśli ten termin nie upłynie. Unikanie kontaktu z pożyczkodawcą równoznaczne jest z brakiem chęci spłaty i dogadania się w tej sprawie. Koszty będą rosnąć, a dług nie wyparuje. Przed zaciągnięciem pożyczki warto przeczytać dział FAQ który posiada niemal każda firma na stronie internetowej i zapobiegawczo sprawdzić jak radzić sobie w sytuacji braku środków na spłatę zobowiązania.
Jak do sprawy podchodzą solidni pożyczkodawcy?
Wiele instytucji pożyczkowych przewiduje w umowie lub regulaminie możliwość rozłożenia zobowiązania w systemie ratalnym, na wypadek kłopotów finansowych. Przeważnie formalności przebiegają bezproblemowo. Należy zgłosić się do pożyczkodawcy z wnioskiem o nowy plan spłat, trzeba jednak wiedzieć, że instytucje pożyczkowe określają maksymalny okres przeterminowania, czasem jest to 30 dni, czasem nieco więcej. Warto zatelefonować do biura obsługi klienta celem uzyskania wszystkich niezbędnych informacji z pierwszej ręki.
Niektóre firmy umożliwiają krótkoterminową pożyczkę rozłożyć nawet na okres jednego roku, inne pozwalają na samodzielne zadeklarowanie wysokości rat. To co liczy się dla instytucji pożyczkowej najbardziej, to zwrot pieniędzy bez konieczności podejmowania działań windykacyjnych, co leży również w interesie klienta.
Napisz komentarz
Komentarze