Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Nowe mieszkania na sprzedaż "Osiedle Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaZostań uczniem Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach - trwa rekrutacja 2025/26

Powstaje Przystanek Szymbark

Podziel się
Oceń

 Przystanek Szymbark to jeden z elementów projektu o nazwie „Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego – małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej – etap I”. Projekt ten realizowany jest już od dłuższego czasu. Jednym z jego elementów są powstające na terenie powiatu ścieżki rowerowe łączące Biecz z Szymbarkiem z odnogą do Sękowej. Głowna trasa rowerowa poprowadzona wzdłuż rzeki Ropa będzie mieć jedno ze swych zakończeń w okolicy kasztelu w Szymbarku.

 

Kasztel i Skansen Wsi Pogórzańskiej same w sobie są już atrakcją. Bogactwo oferty kulturalnej przyciąga tam licznych odwiedzających. Jednak specyfika tej oferty sprawia, że zainteresowani są nią głównie mieszkańcy powiatu. Aby uatrakcyjnić to miejsce i sprawić, że będzie jeszcze ciekawsze, u podnóża kasztelu w Szymbarku na obszarze  ponad 70 arów oraz na terenie  Skansenu Wsi Pogórzańskiej im. Romana Reinfussa w Szymbarku powstanie Przystanek Szymbark który będzie miał charakter rekreacyjno-edukacyjno-poznawczy.

Przystanek Szymbark składać się będzie z dwóch elementów.

Pierwszy z nich zlokalizowany w skansenie będzie bitewną ekspozycją figuralną Sztabu generała Mackensena wraz z niezbędnym sztafażem i wyposażeniem. Ekspozycja mieścić się będzie w specjalnie do tego celu zaadaptowanej stodole plebańskiej z Zagórzan.

Przedstawiać będzie trzy sceny:

  1. Naradę sztabową wysokich oficerów wojsk państw sprzymierzonych (armii Cesarstwa Niemieckiego i armii Cesarstwa Austro-Węgier) przed Bitwą Gorlicką w kwietniu 1915 roku. Ta ekspozycja będzie zawierać osiem pełnoplastycznych figur naturalnej wielkości następujących osób:

-        Arcyksiążę Karol Habsburg – następca tronu Austro-Węgier, generał piechoty

-        Arcyksiążę Fryderyk Habsburg – głównodowodzący wojsk austro – węgierskich w roku 1915, marszałek polny

-        Generał Franz Xaver Joseph Conrad von Hötzendorf - szef sztabu CK armii Austro-Węgier, autor koncepcji strategicznej czołowego przełamania frontu rosyjskiego pod Gorlicami w roku 1915

-        Generał pułkownik Anton Ludwig Fridrich August von Mackensen – głównodowodzący sił Sprzymierzonych w Bitwie pod Gorlicami, dowódca 11 armii niemieckiej

-        Generał Erich Georg Alexander Sebastien von Falkenhayn - szef sztabu generalnego armii niemieckie

-        Generał major Tadeusz Jordan – Rozwadowski – dowódca brygady artylerii wojsk austro-węgierskich pod Gorlicami 

-        Pułkownik Franciszek Ksawery Latinik – dowódca CK 100 cieszyńskiego pułku piechoty atakującego w maju 1915 r. górę Pustki w Bitwie pod Gorlicami

-        Oficer łącznikowy sztabu – kawalerzysta CK armii Austro-Węgier.

Figury sztabu będą w pełnym umundurowaniu, z medalami i stosownym uzbrojeniem, a pochylać się będą nad drewnianym stołem pełnym austro-węgierskich map sztabowych.

  1. Wojskowy szpital polowy - będą to: sanitariuszki - służba medyczna armii austro-węgierskiej oraz ranni żołnierze armii rosyjskiej, austro-węgierskiej i pruskiej. Do tego dochodzą łóżka polowe, nosze i cały medyczny ekwipunek z czasów I wojny światowej.
  1. Konwojowanie przez żołnierza armii austro-węgierskiej jeńców rosyjskich - będą to: konwojent - szeregowiec z CK 100 cieszyńskiego pułku piechoty oraz dwóch jeńców rosyjskich – oficer (porucznik) i szeregowy z 13 syberyjskiej dywizji strzelców. Znajdą się tu także  dwie artyleryjskie skrzynki amunicyjne stanowiące wyposażenie armii austro-węgierskiej z roku 1914.

Cała ekspozycja figuralna wykonana będzie z  żywicy epoksydowej odpornej na działanie temperatur w skali od -30 do +30°C, a umundurowanie z sukna lub materiałów równoważnych, stosownie do przepisów oraz z uwzględnieniem zwyczajów obowiązujących w danej armii w 1915 roku.

Drugi element „Przystanku Szymbark” przeznaczony będzie do celów rekreacyjno-edukacyjnych. Teren o powierzchni ponad 70 arów u podnóża kasztelu w Szymbarku ma zostać zagospodarowany min. poprzez specjalne  nasadzenia roślin, alejki spacerowe, miejsca odpoczynku, rekreacji i zabawy, a całość ma być wizualną „mapą” Beskidu Niskiego z oznakowaniem miejsc  najważniejszych i największych bitew z czasów I wojny światowej w naszym rejonie.

O projekcie „Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego – małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej – etap I” można przeczytać TU oraz TU. O ściekach rowerowych pisaliśmy TU.

BP

wizualizacje: Starostwo Powiatowe Gorlice

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaPrace wysokościowe - szybko, solidnie i sprawnie - Adam Piątkiewicz Alp-Lin
ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
AKTUALNOŚCI
ReklamaZnajdujemy się w Jankowej k. młyna, w budynku stacji PKP. Z nami Wybudujesz ,Wykończysz, Wyremontujesz. Największy wybór materiałów budowlanych w regionie. Kontakt: 18 479 14 13 / 692 700 673
Reklama
POPULARNE
ReklamaAdvertisement
bezchmurnie

Temperatura: 17°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12