Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Sklep z artykułami elektrycznymi: oświetlenie LED, kable i przewody, gniazda i łączniki, rozdzielnice, telewizja przemysłowa, alarmy, aparatura modułowa. Hurtownia. Znakomita jakość w najlepszej cenie! ;)
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Uroczystości na Pustkach

Podziel się
Oceń

 Akt ten stanowi dokument potwierdzający w sposób uroczysty odbudowę kaplicy cmentarnej i remont cmentarza nr 123 na wzgórzu Pustki w Łużnej. Tymi słowami rozpoczyna się dokument który dziś uroczyście wmurowano w fundament odbudowywanej w Łużnej gontyny. Zadanie odbudowy cmentarnej kaplicy strawionej pożarem 29 czerwca 1985 roku jest częścią większego projektu o nazwie „Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego – małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej – etap I”.

 

W dzisiejszej uroczystości w Łużnej obok mieszkańców i gospodarzy gminy Łużna uczestniczyli również, wojewoda Jerzy Miller, członek zarządu województwa małopolskiego Stanisław Sorys i starosta powiatu gorlickiego Mirosłwa Wędrychowicz. Ci trzej wymienieni panowie wraz z wójtem gminy Łużna  Kazimierzem Krokiem uroczyście podpisali i z wielką atencja wmurowali w fundament gontyny Akt Erekcyjny.

Zabierając w czasie uroczystości głos wojewoda Jerzy Miller wspomniał o jakże symbolicznej dacie dzisiejszej uroczystości. 100 lat temu w Sarajewie dokonano zamachu na austriackiego następcę tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga. Zamach w Sarajewie uznawany jest za bezpośrednią przyczynę wybuchu pierwszej wojny światowej.

Wojewoda wspomniał również, że za rok, właśnie na cmentarzu nr 123 odbędą się uroczystości upamiętniające stulecie bitwy gorlickiej, a uczestniczył w nich będzie prezydent RP Bronisław Komorowski.

Cmentarz powstał w miejscu walk, które odbyły się w maju 1915. Na Pustkach znajdowały się okopy rosyjskie. Ukryte w lesie przetrwały ogień artyleryjski i pozwoliły armii rosyjskiej stawić opór. Wojska austro-węgierskie i niemieckie zdobyły wzgórze, lecz poniosły duże straty w ludziach.

Cmentarz zaprojektowałJan Szczepkowski zajmuje on 29 152 m2 i jest zbliżony kształtem do nieregularnego trapezu. Nad cmentarzem górowała drewniana kaplica (gontyna) projektu Duszana Jurkowicza.

Gontyna spłonęła w czerwcu 1985 i po 30 latach z inicjatywy wójta gminy Łużna podjęto jej odbudowę. Podstawę do odbudowy gontyny stanowi oryginalny projekt  Duszana Jurkowicza z 1917 roku.

W dzisiejszej uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele służb dyplomatycznych Węgier i Austrii jak również delegacja włoskiej gminy Mssarosa.

Poświęcenia wmurowanego dziś w fundament gontyny dokumentu dokonał proboszcz parafii Łużna ks. prałat dr Stanisław Kuboń oraz ks. Grzegorz Nazar proboszcz parafii greckokatolickiej Gorlicach.

BP

 

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”