Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Wieczór autorski Pawła Nowickiego w gorlickim MDK

Podziel się
Oceń

 W sali Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach odbył się wieczór autorski Pawła Nowickiego – poety, publicysty, krytyka sztuki. Zgromadzona publiczność miała okazją wysłuchać utworów poety, pochodzących z tomów Magia codzienna, Kraków 1998, Za oknem, Kraków 2004. Zaprezentowane wiersze ułożone cykl poświęcony Ziemi Gorlickiej stanowiły liryczną impresję dotykającą wspomnień i miejsc związanych z rodzinnym miastem autora. Spotkanie prowadził Tomasz Kubala – dyrektor MDK, który na wstępie zacytował fragment przedmowy prof.Janusza Pasterskiego do książki Ars Longa Szkice recenzje eseje, którą Paweł Nowicki opublikował w 2013 roku.

 

 W tekście Janusza  Pasterskiego czytamy:

"Paweł Nowicki jest niezwykle wrażliwym i kompetentnym odbiorcą sztuki. Znakomicie porusza się w materii znaków plastycznych, historii malarstwa, dziejach przemian estetycznych oraz refleksji teoretycznej. Jego wielkim atutem jest ponadto świetne zaplecze filozoficzne, a także wyborna znajomość literatury polskiej i europejskiej. Wszystko to pozwala mu na rzeczowy i szeroki namysł nad opisywaną twórczością. Metoda krytyczna Pawła Nowickiego polega nie tylko na prezentacji dzieła i jego zinterpretowaniu, ale także na potraktowaniu wytworu artystycznego jako inspiracji do szerszej refleksji poznawczej. W ten sposób w horyzoncie jego zainteresowań pojawiają się kwestie znacznie bardziej złożone, a odnoszące się na przykład do teorii estetyki, zadań sztuki, zagadnień aksjologicznych czy kwestii metafizycznych. Bliski jest mi taki właśnie hermeneutyczny wzorzec obcowania ze sztuką. Jego sednem jest postawa dialogu, gotowość na stawianie i przyjmowanie pytań, poszukiwanie odpowiedzi, wykorzystywanie rozległych kontekstów. Autor Ars longa jasno podkreśla to dialogowe traktowanie sztuki, pisząc: „Jednak dzieła sztuki przemawiają do nas i zdaje się, że oczekują naszej odpowiedzi. W każdym razie przyjść do galerii, powiedzieć – ciekawe, może nawet piękne (cóż to dzisiaj znaczy?) – wydaje się mało” (...) Sztuka domaga się bowiem czegoś więcej nad powierzchowność, oczekuje rzeczywistego rezonansu myślowego. Jej prawdziwe istnienie wykracza poza materialność przedmiotu i spełnia się w świadomości odbiorcy. Bywa i tak, że sztuce zostaje nawet przypisana rola „eksperymentów poznawczych” (...) uruchamiających dyskurs filozoficzny. Równocześnie Paweł Nowicki przestrzega przed naiwnym i zbyt prostolinijnym odbiorem współczesnego malarstwa: „Nie można dziś tak po prostu zaufać uczuciom, dać się nieść temu, co <<widzimy>>. Trzeba zanegować naiwność spojrzenia, pamiętać o tym, że oko, widząc, nie widzi samego siebie, pamiętać o tym, że aby zrozumieć swoją sytuację, musimy choć na chwilę zawiesić sąd o tym, co postrzegamy” (Czy artysta może abstrahować od tego co widzialne?). Na tym polega świadoma i krytyczna recepcja sztuki, uwzględniająca status zarówno artysty, jak i odbiorcy. Należy przecież pamiętać, że „współczesna sztuka unika dosłowności” (...) Można więc powiedzieć, że Autor przyjmuje rolę przewodnika w świecie kultury symbolicznej, w przestrzeni sztuki połączonej z filozofią i literaturą piękną. Tę ostatnią przywołuje zresztą bardzo często i – co ważne – zasadnie, ilustrując nawiązaniami literackimi semantyczne odniesienia dzieł plastycznych i podkreślając dialogowy charakter wytworów kultury. To z pewnością niezwykle wartościowa cecha jego pisarstwa."

 

Janusz Pasterski

 

Młodość

            (powrót)

pociągów szare kadłuby

rosną o zmierzchu

jak daleki tętent

i wraca miasto

na zielonych pnączach dzieciństwa

papierowe latawce

umykają za horyzont kluczem

sonaty szesnastolatków szumiące

na nieśmiałych listkach

akacji po deszczu

 

coraz dalej

dalej

 

niebo tężeje nad naszymi głowami

drzewa tracą

pierwsze liście

 

Gorlice w listopadzie

za oknem

wyłysiał klon

czarne pazury gałęzi

wrony

pierwszy śnieg

 

ktoś przez Rynek

w jesionce

(byle do baru)

 

Dworzysko patrzy na góry

przez mgłę

 

biedna sprzedawczyni jabłek

ubrana w nastroszony sweter

i nie wymarzony jeszcze do końca

przed pierwszym

zimowy płaszcz

 

na Piekarskiej

ciepły zapach chleba

 

od piwiarni pijak płynie

 

staruszka do kościoła

chciałby tyle dla wnucząt

z renty

 

deszcz pon twarzy

łzy na szybach

Paweł Nowicki

z tomu Za oknem, Kraków, 2004

Opracowanie: AM

fot: Aleksander Wietrzyk

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”