Ogółem 422 strażaków i 85 pojazdów uczestniczyło w 54 akcjach interwencyjnych na terenie powiatu. Wszystko zaczęło się nad ranem 12 lipca. Zagrożenie powodziowe pojawiło się na terenie gmin: Bobowa, Biecz, Miasto Gorlice, Gmina Gorlice, Sękowa. Jako pierwszy pogotowie powodziowe, a potem alarm powodziowy wprowadził burmistrz Bobowej. Tam podtopiona została droga wojewódzka nr 981 w miejscowości Siedliska oraz stacja kolejowa w Bobowej.
Kolejny alarm ogłoszono w gminie Biecz. O godz. 9.15 w związku ze wzrostem poziomu wody na głównych rzekach powiatu gorlickiego Starosta Gorlicki wprowadził alarm powodziowy na terenie gmin: Biecz, Bobowa, Miasto Gorlice, Gmina Gorlice i Sękowa. Wkrótce potem pogotowie przeciwpowodziowe wprowadzono na terenie gminy Ropa, w związku z podtopieniem drogi w Łosiu oraz gminy Lipinki.
W tym czasie strażacy pracowali przy udrażnianiu przepustów, zabezpieczaniu budynków workami z piaskiem, ratowaniu podtopionych piwnic. Szczególnie niebezpieczna sytuacja była w Bieczu i Libuszy - zatopiony został stadion sportowy, stacja paliw, firma Elektron oraz Zakład Gospodarki Komunalnej i droga powiatowa w Libuszy. Około południa strażacy przystąpili do zabezpieczania wału przed przeciekaniem w Libuszy na rzece Libuszanka. Wał na długości 150 m uszczelniono i podniesiono jego wysokość. Do tego celu użyto ponad 1 tys. worków z piaskiem oraz 210 m zapory ze wzmacnianej foli wypełnionej wodą.
Niebezpiecznie było również w Gorlicach, gdzie Stróżowianka wylała na drogę wojewódzką powodując jej czasową nieprzejezdność, a Sękówka w połączeniu z Ropą stwarzała duże zagrożenie dla obiektów leżących u zbiegu tych rzek.
Alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu gorlickiego został odwołany w sobotę o godz. 20-tej. Obecnie trwa szacowanie strat w poszczególnych gminach.
Sobotnie intensywne opady deszczu spowodowały podmycie gazociągu wysokociśnieniowego w Gorlicach w okolicy ulicy Zakole. W związku z pracami przy gazociągu zostały wstrzymane dostawy gazu dla miejscowości od Gorlic do Siepietnicy. W powiecie gorlickim przerwa w dostawie gazu obejmuje gminy: Biecz, Lipinki, Gorlice, Sękowa oraz części Gorlic – dzielnice Glinik i Sokół. Prace potrwają co najmniej do godziny 15-tej w poniedziałek (14.07.2014), a bez gazu w tym czasie pozostaną odbiorcy z miejscowości: Biecz, Lipinki, Kryg, Dominikowice, Kobylanka, Libusza, Korczyna, Racławice, Rożnowice, Binarowa, Wójtowa, Kwiatonowice, Strzeszyn, Zagórzany, Rozdziele, Męcina Wielka, Klęczany, Gorlice.
Ogółem w sobotnich akcjach strażacy podjęli 54 interwencje. Uczestniczyło w nich: 85 pojazdów i 422 strażaków, w tym: 46 strażaków i 17 pojazdów z jednostki ratownictwa PSP w Gorlicach, 133 strażaków i 25 pojazdów z OSP będących w Krajowym Systemie Ratownictwa oraz 243 strażaków i 43 pojazdy z OSP.
Swój egzamin po raz kolejny zdała zapora w Klimkówce. Stan zalewu na godz. 8 rano w poniedziałek 14 lipca przedstawia się następująco: rezerwa - 11,21 mln m3, przypływ - 4,9 m3/s, odpływ - 2 m3/s.
źródło. SP Gorlice
Napisz komentarz
Komentarze