Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Doskonalenie nauczycieli

Podziel się
Oceń

 Mija pierwszy rok wdrażania powiatowego projektu  pn. „Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół i przedszkoli w powiecie gorlickim”. Głównym celem projektu jest poprawa jakości pracy szkół i przedszkoli naszego rejonu. Realizatorem projektu jest Powiatowe Centrum Edukacji w Gorlicach. Doskonaleniem objęte zostały 72 placówki: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, a od września przybędzie kolejnych 9, dzięki czemu wsparciem otoczony będzie cały powiat gorlicki.

 

1140 nauczycieli  przeprowadza diagnozę potrzeb we własnej szkole, a następnie odbywają się warsztaty i konsultacje z trenerami oraz SORE (Szkolnymi Organizatorami Rozwoju Edukacji), celem poszerzania wiadomości i umiejętności oraz wykorzystania ich w praktyce nauczycielskiej. W projekcie funkcjonuje również 8 tematycznych oraz przedmiotowych Sieci Współpracy i Samokształcenia, które grupują po 25 nauczycieli z różnych szkół w obrębie tematyki sieci. Badania wykazały, że ponad 90% uczestników ocenia projekt na stopień dobry i wyżej, a wskazywane w ankiecie niedociągnięcia będą podstawą do poprawy jakości działań w kolejnym roku. O projekcie wypowiedzieli się:
- Lidia Łaś, nauczycielka j. polskiego w Zespole Szkół Nr 1 w Bobowej „Projekt oceniam jako bardzo przydatny i pożyteczny. Niezwykle cenne jest to, że nauczyciele mieli wpływ na wybór tematu wsparcia i opracowanie działań zmierzających do osiągnięcia konkretnych celów. Poziom merytoryczny i profesjonalizm wykładowców był bardzo wysoki, przygotowanie materiałów rzetelne i atrakcyjne. Poza tym projekt wpisuje się doskonale we współczesne tendencje w oświacie, które skupiają się na różnorodnej i efektywnej pomocy uczniom. Niekwestionowanym atutem projektu był fakt iż szkolenia odbywały się na miejscu, w szkołach, co znacznie ułatwiło uczestnictwo w spotkaniach. Osobiście odświeżyłam wiedzę dydaktyczną, poznałam kilka nowych metod, które już wdrożyłam do swojej pracy. Takie działania zapobiegają rutynie, podpowiadają nowe rozwiązania odpowiadające na stale zmieniające się warunki pracy nauczyciela i na nowe wyzwania.”
- Dariusz Włodarz, koordynator sieci w projekcie „Nauczyciele matematyki, uczestnicy Sieci Współpracy i Samokształcenia „Jak wspierać dziecko w uczeniu się matematyki dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych” są otwarci na nowe metody aktywizujące oraz techniki motywacji uczniów do nauki. W ramach projektu nie tylko korzystali z wiedzy wykwalifikowanych ekspertów, ale też dzielili się doświadczeniem oraz udostępniali swoje materiały na platformie. Uważam, że wypracowane produkty przyczynią się do jeszcze lepszych efektów  i będą wartością dodaną dla szkół. Myślę, że jednym z owoców pracy sieci są dobre wyniki matur uczniów szkół Powiatu Gorlickiego w skali województwa w obecnym roku.”
- Stanisław Kalisz, dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Bieczu „Wielką zaletą projektu jest to, że pozostaje on odpowiedzią na realne, rzeczywiste potrzeby zespołów nauczycielskich określone poprzez kompleksową diagnozę w danej szkole. Nie ma w projekcie w obszarze tematyki działań „nie własnych”, przez co staje się on bliższy i przystępniejszy, a zmiany które ze sobą niesie są łatwiej i szybciej wprowadzane. Innym wielkim walorem projektu jest to, że doskonalenie realizuje się nie tylko przez wykłady, konsultacje grupowe czy indywidualne bądź warsztaty, ale także poprzez zajęcia otwarte, stanowiące wymianę dobrych praktyk. Stanowi to w mojej ocenie nie tylko znakomite ułatwienie w przenoszeniu nowych umiejętności nauczycieli na praktykę szkolną, ale też kapitalną i bardzo potrzebną formę integracji zespołów nauczycieli.”

Projekt "Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół i przedszkoli w Powiecie Gorlickim" realizowany jest w okresie od 1 sierpnia 2013 r. do 31 lipca 2015 r., a współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet III - Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.5 Kompleksowe wspomaganie szkół.

Źródło: PCE w Gorlicach

Zobacz galerię zdjęć z realizacji projektu: http://www.pcegorlice.pl

 


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTylko znani u sprawdzeni producenci! PIŁY TAŚMOWE I TARCZOWE - PŁÓTNA I PAPIERY ŚCIERNE - ŁOŻYSKA I PASY KLINOWE - Sklep Techniczno-Przemysłowy BARABRA w ROŻNOWICACH
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Sądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024