Pamiętaj o odpowiednim wykorzystaniu maszyn:
- Pod działaniem alkoholu nie podejmuj żadnej pracy, nie kieruj pojazdami, nie pozwól również, by czynili to inni!
- Nie dopuszczaj do kierowania maszynami lub pojazdami osób, które nie posiadają odpowiednich uprawnień!
- Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!
- Upewnij się, że sprzęt, który wykorzystujesz jest sprawny – Skontroluj stan hamulców, sprzęgła, układu kierowniczego maszyny, prawidłowe połączenie pojazdów ciągnących z przyczepami oraz mocowanie i smarowanie elementów ruchomych. Sprawdź, czy ruchome, obracające się części, przekładnie zębate i pasowe posiadają odpowiednie osłony.
- Pamiętaj o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdów rolniczych poruszających się po drogach publicznych. Korzystając z dróg, przestrzegaj przepisów.
Dziecko, które pomaga rodzicom w gospodarstwie uczy się szacunku do pracy i nabywa wiele cennych umiejętności. Musimy jednak pamiętać, że obowiązki przydzielane dzieciom nie mogą przekraczać ich możliwości fizycznych i psychicznych, ani narażać ich na wypadki, natomiast drobne prace, które powierzamy małoletnim, nie mogą nadmiernie ich obciążać. Pozwólmy dzieciom cieszyć się wakacjami.
Pamiętaj o bezpieczeństwie dzieci!
- Porozmawiaj z dzieckiem o grożących im niebezpieczeństwach, naucz je, jak należy postępować w sytuacjach zagrożenia. Upewnij się, że dziecko zna numery alarmowe służb ratunkowych i wie, w jakich sytuacjach z nich korzystać.
- Pamiętaj, że dzieciom nie wolno przebywać w bezpośrednim sąsiedztwie pracującej kosiarki i innych pracujących maszyn! Przed uruchomieniem kombajnu czy ciągnika rolniczego koniecznie sprawdź, czy w sąsiedztwie maszyny nie przebywają bawiące się dzieci.
- Zabroń dziecku zabaw z ogniem i wszelkich wspinaczek! Nieświadome i nierozsądne użycie zapałek, zapalniczek, zapalarek, czy sztucznych ogni może skończyć się pożarem, a upadek z wysokości może okazać się tragiczny w skutkach.
- Nie angażuj dzieci do obsługi ciągników i maszyn rolniczych! Nie wyznaczaj im innych niebezpiecznych zadań!
- Nie proś dziecka o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły!
- Zabezpiecz szamba, zbiorniki na gnojowicę, zbiorniki wodne, rowy, wykopy i inne zagłębienia w obrębie gospodarstwa, zabroń dziecku zabawy w pobliżu tych miejsc.
- Nigdy nie zostawiaj małych dzieci bez opieki! To na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych!
W dużej mierze przyczyny zdarzeń, do których dochodzi podczas prac rolniczych, wynikają z pośpiechu, przemęczenia, czy nieprawidłowej organizacji pracy, ale również z lekceważącego stosunku do potencjalnych zagrożeń. Aby uniknąć wypadków, które bardzo często bywają tragiczne w skutkach, pamiętajmy o odpowiednim zaplanowaniu wykonywanych prac, uwzględnieniu przerwy na odpoczynek oraz rozsądnym i poważnym podejściu do zasad bezpieczeństwa. Zróbmy wszystko, aby tegoroczne wakacje były bezpieczne dla nas i dla naszych dzieci.
źródło: KPP Gorlice
Napisz komentarz
Komentarze