Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Wojewoda Miller rozpoczął Międzynarodowy Zlot Młodzieży

Podziel się
Oceń

 Wczoraj w Wapiennem koło Sękowej rozpoczął się Międzynarodowy Zlot Młodzieży w ramach projektu Patriotyzm Jutra. Bierze w nim udział blisko stu młodych ludzi z krajów, których żołnierze sto lat temu zaangażowani byli w działania I wojny światowej. Przez najbliższy tydzień przebywać ze sobą będą studenci z 9 państw Europy Środkowej i Wschodniej: Polacy, Rosjanie, Czesi, Niemcy, Słowacy, Ukraińcy, Węgrzy, Rumuni i Serbowie. Celem jest nie tylko poznanie historii I wojny światowej. Zlot ma zintegrować oraz pozwolić na wypracowanie Karty Młodej Europy - zbioru tez, które będą pokazywać wizję przyszłości tego zakątka świata według młodych ludzi, którzy tu mieszkają. Nad Kartą będą pracować uczestnicy podzieleni na kilka grup tematycznych, nazwanych: Pamięć, Tożsamość, Pojednanie, Wyzwania, Patriotyzm, Naród, Integracja.

 

Uczestnicy zlotu odwiedza również 5 sierpnia Łużną. W programie pobytu młodzieży na terenie tej miejscowości przewidziano zwiedzanie cmentarzy wojennych z czasów I Wojny Światowej oraz plenerowy piknik integracyjny.

Oficjalnie Zlot rozpoczął Jerzy Miller, wojewoda małopolski.

- Zaczynamy obchodzić setną rocznicę wielkiej wojny. Chyba nie ma lepszego niż Małopolska miejsca na obchody - powiedział podczas otwarcia Jerzy Miller. - W naszym województwie  mamy ok. 400 cmentarzy z czasów I wojny a okolica, w której przebywamy jest szczególna pod tym względem. Na tych cmentarzach leżą żołnierze ze wszystkich krajów, które Państwo reprezentują. Gdy staniecie nad ich grobami warto, żebyście się zastanowili co zrobić, żeby takich miejsc w świecie nie przybywało.

- Spotykamy się w bardzo bogatym miejscu. Nie chodzi o bogactwo materialne tylko o ludzi. Tu po prostu mieszkają dobrzy ludzie. Reprezentują różne narodowości i religie. Mimo tej różnorodności lub może dzięki niej tu się dobrze żyje. Nie ma konfliktów i barier między ludźmi, bo są ciekawi siebie nawzajem, rozmawiają ze sobą na co dzień. Dlatego zaprosiliśmy Was tu, żebyście się poznali, porozmawiali ze sobą, podzielili tym, co Was denerwuje, czego byście chcieli w życiu, aby było ono radosne i szczęśliwe.  Nie ma wśród nas lepszych, gorszych, zdolniejszych, mniej lub bardziej pracowitych - tylko za rzadko ze sobą rozmawiamy. Mam nadzieję, że tu będziecie mieli okazję przedyskutować swoje marzenia i sposób ich zrealizowania.

-To, co robimy, robimy nie wbrew pamięci i wspomnieniom, ale po to, żeby w przyszłości nie miały miejsca takie wydarzenia jak Wielka Wojna - uczestników zlotu powitała też Danuta Glondys, dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza, współorganizatora Zlotu. - Mam nadzieję, że będzie to przygoda nie tylko intelektualna. I że ze spotkanie wyjedziecie bogatsi o tych wszystkich ludzi, których tu poznacie, a potem na własną rękę będziecie  kontynuować pracę, którą tu zaczniecie. Temu służy to spotkanie - nie tylko podtrzymywaniu pamięci, ale budowaniu przyszłości.

- Jestem szczęśliwa, że możemy was gościć w Wapiennem - gości powitała też Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa. - Świętowanie takich rocznic jak rocznica Wielkiej Wojny  tylko wtedy ma sens, kiedy możemy się uczyć na doświadczeniach przeszłych pokoleń.

Po oficjalnych wystąpieniach o dylematach trudnego dziedzictwa mówił prof. Zdzisław Mach z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Warsztaty "Krajobraz - laboratorium pamięci" poprowadziła dr Łucja Piekarska - Duraj z UJ. Wieczorem uczestnicy poszczególnych grup opracowali plan pracy na najbliższe dni.

(BP) źródło: UW Kraków

zdjęcie ilustracyjne - wojewoda Jerzy Miller przemawia w trakcie uroczystości w Łużnej

 


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Sądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024