Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Masz dobry pomysł? Zgłoś go, 600 tysięcy czeka

Podziel się
Oceń

 Do 18 sierpnia mieszkańcy Gorlic mogą składa propozycje zadań które zostaną zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. To już druga edycja tego realizowanego Miasto Gorlice projektu mającego na celu wyzwolenie inicjatyw obywatelskich. Tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego przewiduje większą pulę pieniędzy. Ratusz przeznacza na działania w 2015 roku 600 tysięcy złotych, to o 100 tysięcy więcej niż w pierwszej edycji.. Zgodnie z regulaminem w tym roku projekty powinny być przygotowane tak by ich maksymalny koszt wynosił 300 tys. złotych. Umożliwi to wybranie przynajmniej dwóch projektów – w zeszłym roku jeden zwycięski projekt mógł wykorzystać całą pulę pieniędzy przeznaczonych na budżet obywatelski.

 

W ubiegłym roku gorliczanie w głosowaniu zdecydowali o realizacji dwóch inwestycji – o budowie obiektu sportowego na osiedlu Magdalena oraz przebudowie ulicy Krasińskiego bocznej. Oba te zadania, znajdujące się obecnie w fazie projektowej, zostaną zrealizowane jeszcze w 2014 roku.

Pod głosowanie mieszkańców będą zgłoszone przez nich projekty należące do zadań własnych gminy, które są możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego. W przypadku zadań, które wymagają lokalizacji na określonym terenie, musi on stanowić własność Miasta Gorlice lub Miasto musi posiadać prawo dysponowania nieruchomością (promesa na udostępnienie terenu). Zadania mogą mieć charakter zarówno osiedlowy, jak i ogólno miejski. Mogą mieć charakter zarówno inwestycyjno - remontowy, jak i społeczny, np. kulturalny czy sportowy.

Propozycję zadania może zgłosić każdy zameldowany w mieście gorliczanin, który ukończył 18 lat. Zgłoszenia będą przyjmowane na formularzach w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego i muszą być poparte podpisami 10 gorliczan.

Propozycje zadań można zgłaszać do 18 sierpnia.

Weryfikacją możliwości realizacji zadań zgłoszonych do budżetu obywatelskiego zajmie się powołany przez Burmistrza Zespół, który zbada czy spełnione są wszystkie wymagania formalne oraz zdecyduje czy ewentualne wykonanie planowanych zadania jest zgodne m.in. z ustawą o samorządzie gminnym, z planem zagospodarowania przestrzennego i ustawą o finansach publicznych. Dokona też weryfikacji kosztów zadania. Zespół nie będzie ingerował w celowość wykonania zadania.

Wyboru zadań do budżetu obywatelskiego dokonają mieszkańcy miasta Gorlice, którzy ukończyli 18 lat, w głosowaniu przeprowadzonym w Pawilonie Historii Miasta w Gorlicach lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Głosowanie odbędzie się od 29 września do 9 października.

Najistotniejsza zmianą, oprócz dopuszczenia głosowania za pomocą poczty elektronicznej, jest umożliwienie oddania głosu na dwie propozycje. To od głosującego będzie zależeć, czy opowie się za realizacją jednego czy dwóch spośród zgłoszonych projektów.

Głosowanie będzie ważne, jeżeli weźmie w nim udział co najmniej 500 mieszkańców Gorlic uprawnionych do głosowania.

Z regulaminem Budżetu Obywatelskiego można zapoznać się TU


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
ReklamaAUTO-GAZ NIKODEM GROŃ - montaż samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel