W ostatnim dniu pobytu uczestników zlotu w Wapiennym zaprezentowano tezy do Karty Młodej Europy, nad którymi pracowali uczestnicy Zlotu. Karta zaczyna się od słów: „My, młodzi ludzie, reprezentujący kraje, które walczyły ramię w ramię lub przeciwko sobie...". W dalszej jej części mowa jest o tym, że indywidualne postawy często różnią się od tego, co reprezentują politycy. Że wrogość między krajami nie zawsze ma odzwierciedlenie w kontaktach międzyludzkich.
Uczestnicy Zlotu wierzą, że integracja jest kluczowa dla pokoju. Co więcej, jest znacznie ważniejsza niż polityka i ekonomia. Każdy naród ma prawo do wyrażania własnej wolności, potrzeb i integracji w ramach pokojowej współpracy.
„Musimy szanować nasze korzenie. Naszą tożsamość narodową, religijną, płciową... Nie wolno nam zapomnieć, kim jesteśmy. Tożsamość wszystkich ludzi jest równa. Nie możemy z jej powodu czuć się lepsi albo gorsi. Powinniśmy być otwarci na drugiego człowieka. Jeżeli chcemy żyć w świecie pokoju, musimy traktować drugiego człowieka z szacunkiem” – czytamy również w zaprezentowanej przez uczestników Zlotu Karcie Młodej Europy.
Młodzi ludzie przebywający w Wapiennym wyrazili również przekonanie, że aby uniknąć nowych konfliktów, konieczne jest pojednanie i przebaczenie. Aby to osiągnąć, musimy ze sobą rozmawiać, dochodzić do kompromisów, akceptować cudze błędy i poznawać motywy postępowania.
Przyznajemy, że uczestnicy Zlotu nam zaimponowali. Ich argumentacja i kreatywność w podejściu do poszczególnych tematów są warte szacunku – zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że studenci mieli mało czasu, pochodzili z różnych krajów i prezentowali różne poglądy. W ciągu tych kilku dni potrafili jednak dojść do porozumienia i zdecydowanie wyrazić to, czego chcą.
Dla upamiętnienia spotkania w Wapiennym twórcy Karty Młodej Europy, w imieniu 15 Państw biorących udział w I wojnie światowej, posadzili drzewka pokoju symbolizujące deklarację wolności zawartą w opracowanej przez nich karcie. W alei obok Uzdrowiska Wapienne czekały na nich małe platany do wkopania – każdy z tabliczką innego kraju. Mamy nadzieję, że tu zostaną i będą pamiątką – nie tylko obchodów rocznicy wybuchu I wojny światowej, ale przede wszystkim spotkania młodzieży, które pokazało, że możemy żyć w przyjaźni.
Uczestnicy zlotu odwiedzili również 5 sierpnia Łużną. W czasie pobytu na terenie tej miejscowości, uczestnicy zlotu zwiedzili cmentarze wojennych z czasów I Wojny Światowej oraz uczestniczyli w plenerowym pikniku integracyjnym.
BP
Napisz komentarz
Komentarze