Wpisanie projektu na listę Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych otwiera możliwość przygotowania wniosku o dofinansowanie wykonania koncepcji i dokumentacji zagospodarowania za, który po złożeniu do Departamentu Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego zostanie poddany ocenie – informuje starosta Mirosław Wędrychowicz. To realna perspektywa na przygotowanie profesjonalnie opracowanej koncepcji kompleksowego zagospodarowania otoczenia zbiornika wodnego w Klimkówce, który powinien się stać siłą napędową dla rozwoju ruchu turystycznego w powiecie gorlickim i całym regionie. Koncepcja będzie podstawą do opracowania dokumentacji budowlanej wraz z decyzjami środowiskowymi oraz wszelkimi pozwoleniami. Należy podkreślić, że jest to wspólna inicjatywa samorządu powiatu gorlickiego oraz samorządów gmin: Ropa i Uście Gorlickie. Zarząd WM wyraził zgodę na realizację projektu w nieprzekraczalnym terminie do końca października 2015 roku.
Na obecnym etapie w celu zagospodarowania otoczenia zbiornika Klimkówka z przeznaczeniem na centrum rekreacyjne samorządy wskazały między innymi następujące potrzeby:
1. Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej (budowa wodociągu i kanalizacji w miejscu największego obecnego i spodziewanego natężenia ruchu turystycznego).
2. Wielofunkcyjna ścieżka pieszo-rowerowo-narciarska wokół zbiornika (w tym drogi dojazdowe i parkingi; elementy małej infrastruktury turystycznej – punkty widokowe, zadaszenia, kładki i pomosty, ławki, stoły i kosze, stojaki na rowery, sanitariaty, oznakowanie; zaplanowanie części ścieżki na cele edukacyjno-przyrodnicze).
3. Centralna strefa usług turystycznych, obejmująca m.in.: ośrodek wsparcia technicznego dla sportów wodnych – pływanie, żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing; profesjonalny pomost dla kajaków, łodzi, skuterów; kompleks rekreacyjno-sportowy – pole namiotowe, plaża i kąpielisko, molo, plac zabaw dla dzieci, boiska, ścianka wspinaczkowa, zieleń urządzona; przygotowanie terenu pod okołoturystyczną działalność gospodarczą (strefa ekonomiczno-turystyczna pod działalność hotelarską, stoiska handlu sezonowego, itp.).
4. Infrastruktura dopełniająca funkcje turystyczne (przystań wodna z węzłem sanitarnym i obiektami usługowymi, w tym pole namiotowe, plaża i kąpielisko, molo, plac zabaw dla dzieci, boiska, ścianka wspinaczkowa, zieleń urządzona, itp.; kładka pieszo-rowerowa łącząca przystań z przeciwległym brzegiem).
Cele te będą podstawą do opracowania kompleksowej dokumentacji, ale w pierwszej fazie będzie to koncepcja zagospodarowania otoczenia zbiornika w trzech wariantach:
wariant I – obejmie jedynie podstawowe elementy zagospodarowania terenu, a w szczególności: elementy małej architektury, parkingi, zieleń urządzoną, trasy pieszo-rowerowe, trasy do narciarstwa biegowego zimą, place zabaw dla dzieci, pola biwakowe, itp.;
wariant II – będzie poszerzeniem zamierzeń inwestycyjnych opisanych w wariancie I i obejmie boiska (np. do piłki plażowej, piłki nożnej), korty tenisowe, molo, ścianki wspinaczkowe, skyteparki, baseny, kąpieliska, pomosty dla żaglówek i skuterów wodnych, plaże, stoiska handlu sezonowego, mini parki tematyczne;
wariant III – będzie zawierać wszystkie proponowane zamierzenia inwestycyjne z uwzględnieniem obiektów kubaturowych.
Podział na warianty wynika z konieczności wybrania do realizacji rozwiązania optymalnego, przede wszystkim z uwzględnieniem koniecznych do poniesienia kosztów realizacji inwestycji. Po wyborze optymalnego wariantu zagospodarowania, kolejnym etapem będzie opracowanie dokumentacji budowlanej wraz z decyzjami środowiskowymi oraz wszelkimi pozwoleniami, opiniami, decyzjami, w tym oceną oddziaływania na środowisko.
Przewidywany koszt opracowania koncepcji i dokumentacji wyniesie ok. 850 tys. zł, przy dofinansowaniu w wysokości ok. 500 tys. zł.
Powyższe działania umożliwią podjęcie starań o otrzymanie wsparcia finansowego środkami UE w ramach programów realizujących politykę spójności na realizację docelowego przedsięwzięcia inwestycyjnego pn. „Zagospodarowanie otoczenia Zbiornika Klimkówka – Inwestycje w centra rekreacyjne”.
(BP) źródło: Starostwo Powiatowe Gorlice
zdjęcia: Ewa Żarnowska i Jacek Kosiba
Napisz komentarz
Komentarze