I. Profilaktyka i edukacja społeczna: obszar kierowany do ogółu społeczeństwa, w tym do osób i rodzin zagrożonych przemocą w rodzinie.
II. Ochrona i pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie: obszar kierowany do osób dotkniętych przemocą w rodzinie (w tym do: kobiet, mężczyzn, dzieci, współmałżonków lub partnerów w związkach nieformalnych, osób starszych, osób z niepełnosprwnościami lub osób niesamodzielnych).
III. Oddziaływanie na osoby stosujące przemoc w rodzinie: obszar kierowany do osób stosujących przemoc w rodzinie, jak również do właściwych służb lub podmiotów zajmujących się oddziaływaniem na osoby stosujące przemoc.
IV. Podnoszenie kompetencji służb i przedstawicieli podmiotów realizujących działania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie: obszar kierowany do przedstawicieli instytucji i podmiotów realizujących zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Każde z działań we wskazanych obszarach zostało przypisane konkretnym podmiotom odpowiedzialnym za ich realizację. Opisano też przewidywane wskaźniki monitorowania realizacji działań.
Zmniejszenie skali zjawiska przemocy w rodzinie, pomaganie osobom dotkniętym przemocą, a także oddziaływanie na osoby stosujące przemoc jest nadrzędnym celem, który powinien łączyć działania sektora publicznego i organizacji pozarządowych.
Realizacja Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie została zaprojektowana na lata 2014–2020.a jej budżet to .
Budżet Programu w trakcie jego funkcjonowania wynosił będzie 135 503 000 zł.
Na terenie powiatu gorlickiego funkcjonuje szereg instytucji, które niosą pomoc osobom dotkniętym przemocą.
Kluczowe zadania realizuje m. in. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gorlicach, które oferuje wiele form wsparcia, w tym programy korekcyjno-edukacyjne dla sprawców. Szczegółowa informacja o zakresie działania PCPR w Gorlicach przedstawiona została w galerii poniżej.
(BP) źródło: własne i KPP Gorlice
Napisz komentarz
Komentarze