Opowieść o mrocznej przeprawie warszawskimi kanałami, przeprawie u kresu której od jasnego słonecznego życia bohaterów oddziela gruba krata składa się na fabułą filmu „Kanał”.
Pierwszy polski film powojenny poruszający tematykę powstania warszawskiego. Oparty na opowiadaniu Jerzego Stefana Stawińskiego (uczestnika powstania, który przeszedł przez kanały podczas powstania warszawskiego) w reżyserii Andrzeja Wajdy z plejadą wybitnych ról wspaniałych polskich aktorów.
Dla miłośników kina polskiego ten film to „lektura” obowiązkową.
Jednoznacznie pesymistyczna wymowa filmu uczyniła go kontrowersyjnym w odbiorze szerokiej publiczności. Pomimo tego film uznano za sukces artystyczny i został on dobrze przyjęty przez krajową krytykę. Zarazem Kanał był pierwszym polskim obrazem filmowym zauważonym w Zachodniej Europie. Dzięki projekcji na Festiwalu w Cannes w 1957 poznała go światowa krytyka, doceniając za oryginalność i nowatorstwo. Na tym samym festiwalu Kanał zdobył nagrodę Srebrną Palmę (ex aequo z Siódmą pieczęcią Bergmana).
Film Wajdy do dziś uznawany jest za jeden z najlepszych polskich obrazów. Datę jego premiery powszechnie uważa się za początek polskiej szkoły filmowej.
Repertuar I Pogórzańskiego Festiwalu Filmowego znajdziecie TU
Napisz komentarz
Komentarze