Ten kameralny dramat psychologiczny wyprodukowany w 1961 roku, nominowany w 1963 do Oscara pojawił się na polskich ekranach w aurze skandalu, tak dalece odbiegał od kanonów polskiej kinematografii. Sukces odniesiony za granicą wynikał z atrakcyjności tematu, wpisanych w film uniwersalnych treści i mistrzowskiej reżyserii dramatu rozegranego między trzema osobami w posezonowym pejzażu mazurskich jezior.
Film ten zapoczątkował międzynarodową karierę Polańskiego.
Andrzej (Leon Niemczyk), dziennikarz sportowy, i jego żona (Jolanta Umecka) wyjeżdżają na weekend na Mazury. Po drodze zabierają młodego autostopowicza (Zygmunt Malanowicz) i zapraszają go na swój jacht. Wkrótce pomiędzy mężczyznami dochodzi do rywalizacji: Andrzej chce zaimponować chłopakowi swą pozycją materialną, ten jednak drwi z niego, ośmieszając go przed Krystyną. W trakcie jednej ze sprzeczek chłopak wypada za burtę. Wszystko wskazuje na to, że utonął.
Deszcz nagród: FIPRESCI na MFF w Wenecji, Grand Prix na MFF w Prades, Nagroda Krytyki na MFF w Panamie; nominacja do Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego. W Polsce wyświetlano go w aurze skandalu: zarzucano mu snobizm i powierzchowność, zaś według Episkopatu "Nóż w wodzie" miał "wyraźną tendencję do usprawiedliwiania wolnej miłości".
Drugi sobotni film "Gangsterzy i filantropi" to komedia wyreżyserowana w roku 1962 przez Jerzego Hoffmana, przy współpracy Edwarda Skórzewskiego.
Film "Gangsterzy i filantropi" był fabularnym debiutem Jerzego Hoffmana, który dotychczas realizował tylko filmy dokumentalne. Komedia składa się z dwóch oddzielnych opowieści (część pierwsza: Profesor, druga: Alkoholomierz), połączonych wspólną fabułą.
Napisz komentarz
Komentarze