Prace mają rozpocząć się jeszcze w sierpniu, a planowany termin zakończenia robót przewidziany jest na 10 marca 2015 roku. Obejmą one przystosowanie dachu oraz wykonanie konstrukcji nośnej dla paneli fotowoltaicznych, przełożenie kanałów wentylacyjnych oraz rurociągów ciepła i chłodu technologicznego, montaż paneli fotowoltaicznych, wykonanie instalacji odgromowej oraz wykonanie instalacji elektrycznej połączenia systemów fotowoltaicznych z istniejącą instalacją elektryczną szpitala.
Realizacją inwestycji zajmie się konsorcjum firm Zakład Usługowo - Produkcyjno - Handlowy GRAND z Jasiennej oraz Przedsiębiorstwo Usługowo - Produkcyjno - Handlowe OTECH z Gorlic. - Inwestycja ta niesie ze sobą wiele korzyści. Pierwsza to z pewnością produkcja energii elektrycznej i związane z tym oszczędności oraz kwestia ochrony środowiska. Z drugiej strony na budynku głównym szpitala powstanie nowy dach, co pozwoli na przedłużenie żywotności znajdującej się tam instalacji – mówił dyrektor szpitala im. H. Klimontowicza w Gorlicach Marian Świerz.
Podczas uroczystego przekazania placu budowy obszerną prezentację dotyczącą planowanej inwestycji przedstawił kierownik ds. technicznych gorlickiego szpitala Józef Biernat.
Instalacja fotowoltaiczna o mocy docelowej 139 kWp zostanie wykonana na dachu oraz na elewacji budynku głównego A, B, C Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach. Jako źródło energii odnawialnej zastosowane zostaną moduły fotowoltaiczne monokrystaliczne PV o mocy 240 Wp, które zostaną zamocowane do specjalnie przygotowanej konstrukcji bazowej. Jak podkreślił Józef Biernat w gorlickim szpitalu zamontowane zostaną jedne z najnowocześniejszych, dostępnych obecnie urządzeń.
- Bardzo cieszy fakt, iż dyrekcja gorlickiego szpitala stawia na energię odnawialną. Solary, kotłownia na biomasę, fotowoltaika, a w przyszłości być może kogeneracja, czyli wytwarzaniu energii elektrycznej z gazu i pompy ciepła. Gdyby udało się zrealizować te pomysły, to gorlicki szpital posiadałby wszystkie dostępne technologie w tym zakresie. Tak naprawdę chodzi przede wszystkim o to, aby zaoszczędzić jak najwięcej środków finansowych na wydatki bieżące, po to by inwestować, remontować, rozwijać się i jak najlepiej leczyć pacjentów w tym szpitalu – mówił starosta Mirosław Wędrychowicz.
Po części oficjalnej spotkania zebrani goście mieli okazję obejrzeć postępy prac modernizacyjnych w budynku starego szpitala, gdzie realizowane są trzy duże zadania inwestycyjne: termomodernizacja, przebudowa parteru oraz podniesienie dachu i budowa dachu mansardowego, których łączna wartość to 7,4 mln zł oraz zobaczyć pomieszczenia przygotowywane na potrzeby rezonansu magnetycznego. - Rezonans to kolejne niezwykle ważne urządzenie, które posłuży do lepszej diagnostyki, a tym samym przyczyni się do usprawnienia samego procesu leczenia. Brakowała nam tego bardzo. Wiele badań musieliśmy wykonywać transportując pacjenta do innych szpitali i wydając na to spore środki finansowe. W tym momencie będziemy mogli to zrobić u siebie, co bardzo cieszy – podkreślił starosta Mirosław Wędrychowicz.
(BP) źródło: Starostwo Powiatowe Gorlice
Napisz komentarz
Komentarze