Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MULTISERWIS | Szewc • grawer • dorabianie kluczy • pieczątki • ksero | Zapraszamy – ul. Legionów 6a GORLICE
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Gontyna będzie jak nowa

Podziel się
Oceń

 Pod koniec czerwca uroczyście wmurowano akt erekcyjny. Teraz już stoi,  jej dach jest pokrywany gontem, a fundamenty okładane kamieniem. Gontyna na cmentarzu wojennym nr 123 w Łużnej jest już świetnie widoczna z drogi wojewódzkiej przebiegającej przez tą miejscowość. Intensywność prac na wzgórzu Pustki może zadziwiać. Prace na cmentarzu miały zakończyć się pod koniec września, jednak z uwagi na możliwe utrudnienia pogodowe przesunięto termin na koniec października.

 

W tej chwili cmentarz nr 123 wygląda jak po przejściu trąby powietrznej. Wycięto tam ponad 300 drzew,  ale to jeszcze nie wszystko, pod piły pójdzie następnych około 200 drzew.

Tegoroczny plan przewiduje remont blisko siedmiuset nagrobków. Zostały już one oczyszczone z trawy i krzaków. Mają też być na nowo oznaczone i obłożone kamieniem.  Ustawione zostaną krzyże, na których znajdą się tabliczki nagrobne. Na cmentarzu pojawi się czterysta nowych krzyży, a trzysta poddanych zostanie renowacji. Na ten rok planuje się uporządkowanie całego cmentarza, łącznie z odnową cmentarnych alejek. Godnym podkreślenia jest fakt, że prace porządkowe na cmentarzu wykonują osadzeni z zakładu karnego w Tarnowie. 

Prace w obrębie cmentarza nr 123, to nie jedyne działania prowadzone na wzgórzu Pustki. Cmentarz wojenny nr 122 również jest odnawiany. Tu prace koncentrują się głównie na kamiennych nagrobkach oraz otaczającym ten cmentarz murze.

Obydwa łużańskie cmentarze zaprojektował Jan Szczepkowski, kierownik artystyczny okręgu IV - Łużna Oddziału Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Odbudowywana Gontyna na cmentarzu nr 123, to projekt Duszana Jurkowicza.

Cmentarze powstały w miejscu walk, które przebiegały w maju 1915. Na Pustkach znajdowały się okopy rosyjskie. Ukryte w lesie przetrwały ogień artyleryjski i pozwoliły armii rosyjskiej stawić opór. Wojska austro-węgierskie i niemieckie zdobyły wzgórze, lecz poniosły duże straty w ludziach.

Cmentarz wojenny nr 123 to największy cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej na terenie Galicji Zachodniej. Zajmuje on 29 152 m2  i znajduje się na nim 46 grobów zbiorowych i 829 pojedynczych. Pochowano na nim ponad 1200 żołnierzy, z trzech walczących tu armii: austro-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej.

Na znacznie mniejszym  cmentarzu, w 15 grobach zbiorowych i 3 pojedynczych pochowanych jest 154 żołnierzy armii rosyjskiej.

BP

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września - 6 października 2024
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.