Jaś Kość – 9-letni chłopiec z dziecięcym porażeniem mózgowym, wychowuje się w 7 osobowej rodzinie. Urodził się 24 lipca 2005 r. w Krakowie. Przyszedł na świat, jako wcześniak w 28 tygodniu ciąży. Okołoporodowe niedotlenienie mózgu spowodowało u chłopca dziecięce porażenie mózgowe z 4-kończynowym niedowładem.
Dzięki rehabilitacji, której jest poddawany prawie od urodzenia, zauważa się stopniowe postępy w jego rozwoju. Rozumie proste polecenia i wykonuje je. Zaczyna mówić pojedyncze litery, sylaby, a często też słowa. Potrafi naśladować i powtarzać niektóre słowa i gesty. Podtrzymywany pod pachy przekłada sam nóżkami i stawia małe kroki.
W czasie festynu wystąpiło wielu artystów: Kapela Pogórzanie, zespół blues-rockowy z Libuszy, młodzież z MDK-u w Gorlicach, uczniowie z ZS w Libuszy, zespół New Day, zespół Emer oraz mażoretki i orkiestra OSP z Dominikowic.
Niewątpliwie jednym z najważniejszych punktów programu festynu był, jak co roku, mecz piłki nożnej parlamentarzystów przeciwko dziennikarzom TVP Kraków oraz lokalnych mediów. Udział w nim wzięli posłowie: Andrzej Czerwiński, Zbigniew Dolata, Wiesław Janczyk, Andrzej Romanek, Bogdan Rzońca. Oczywiście, też jak co roku, na boisko weszła też główna reżyserka festynu, poseł Barbara Bartuś.
W drużynie dziennikarzy zagrali Bogdan Kurowski (menager drużyny piłkarskiej TVP Kraków), Olimpia Górska prezenterka "Kroniki", Monika Meleń – dziennikarka TVP Kraków, Dariusz Surmacz, rzecznik prasowy KP PSP w Gorlicach, Maciej Wodziński – prowadzący popołudniówkę w Trendy Radiu oraz dziennikarze z Sadeczanina.info, Gorlice.tv, Bobowa24.
Mecz zakończył się wynikiem 7:1 dla dziennikarzy. Politycy zapowiedzieli rewanż w przyszłym roku.
Podczas Festynu sprzedawane były cegiełki w cenie 5 zł, a każda cegiełka oznaczała wygraną symbolicznej nagrody. Wśród nagród w cegiełkach były też wartościowsze rzeczy, jak np. czajnik bezprzewodowy BOSCH, lokosuszarka do włosów Apollo, piękne albumy, plecaki, aparat fotograficzny FUJIFILM, gry, parasole, drewniane wieszaki na ubrania z Forestu, kalkulatory, portfele skórzane, kupony na strzyżenie włosów w Zakładzie Fryzjerskim „KAMA”, mapy turystyczne, maskotki i wiele, wiele innych.
Dodatkowo wieczorem rozlosowano atrakcyjne nagrody główne ufundowane przez sponsorów imprezy.
Przeprowadzono też aukcję darów przekazanych przez znane osoby. Licytowano m.in. spinki przekazane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, pióro przekazane przez Marszałek Sejmu RP Ewę Kopacz, pióro oraz książka „Czas na Zmiany” z dedykacją Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, piękny album „Jan Paweł II przez politykę ku dobremu” przekazane przez Wicemarszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, piłka oraz koszulka z podpisami Polskiej Reprezentacji w Piłce Ręcznej przekazana przez PGNiG S.A. Warszawa, a także banknot okolicznościowy 20 złotych z okazji 100. rocznicy utworzenia Legionów Polskich przekazany przez Tomasza Płatka Przewodniczącego Klubu Radnych PiS w Radzie Powiatu Gorlickiego oraz obrazy m.in. grafika autorstwa Krzysztofa Skórczewskiego pt. „Mury” przekazana przez Marka Sowę Marszałka Województwa Małopolskiego.
W tym miejscu musi nastąpić smutna refleksja, ponieważ wiele z licytowanych przedmiotów nie znalazło nabywcy, mimo iż ich cena wywoławcza nie dorównywała kwotom wydawanym przez klientów w położonym nieopodal ogródku, oferującym napoje chłodzące. Te rekwizyty, które nie znalazły nabywcy trafiły na aukcje internetowe.
Tomasz Stasiowski
wykorzystano fragmenty tekstu ze strony: barbarabartus.pl
Napisz komentarz
Komentarze