Pierwszy dzień tradycyjnie wypełniony był warsztatami, prelekcjami i wykładami, którym przyświecało motto "Atrakcje w przestworzach". Tu można było zapoznać się z szeroko pojętym lotnictwem, tzn. konstrukcją statków powietrznych, aerodynamiką technologią produkcji i eksploatacji, dynamiką lotu, zagadnieniami automatyki i sterowania, wyposażeniem pokładowym, nawigacją i łącznością.
Aeropiknik był szansą dla wszystkich miłośników lotnictwa, min. można było odwiedzić stoisko z prezentacjami przygotowanymi przez studentów i pracowników naukowych Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych z Dęblina, zasiąść za sterami symulatora F 16 i poczuć się jak prawdziwy pilot przywdziewając skafandry przeciwprzeciążeniowe.
Wieczór upłynął na rozrywce i festynowej zabawie.
Drugi dzień był ewidentnie przewidziany dla tych, którzy odnajdują w sobie żyłkę prawdziwego naukowca i uwielbiają wszelkie nowinki techniczne. Sztuczny piorun, tornado w butelce, prawdziwe wybuchy, laboratoria gdzie można było obserwować doświadczenia chemii w ciemności oraz czterech żywiołów, tym wszystkich ekscytowali się mali odkrywcy wielkiej nauki. Na podwórku przed szkołą można było podziwiać ptaki drapieżne, które brały udział w pokazie sokolniczym.
Jednak to modelarski air show przyciągnął najwięcej widzów. Po niebie "śmigały" modele różnych najbardziej popularnych polskich samolotów, które wystrzeliwały cukierkową amunicją.
Kolejnym punktem obchodów V Pogórzańskich Atrakcji Naukowych było widowisko prezentujące folklor naszego regionu, zatytułowane „Wesele Pogórzańskie”.
Na zakończenie 4 Pogórzańskich Atrakcji Naukowych odbył się koncert Królewskiej Orkiestry Symfonicznej z Warszawy pod dyrekcją prof. Janusza Przybylskiego.
Około 18.30 na scenę wkroczyła dostojna orkiestra z Wilanowa. Tworzą ją wspaniali muzycy, którzy w przystępny i atrakcyjny sposób, po raz drugi zaprezentowali się łużańskiej publiczności, tym razem z najlepszymi utworami muzyki filmowej i klasycznej.
Tą wyjątkową dla duszy ucztę prowadził z humorem i elegancją Andrzej Rosa, orkiestrą zaś dyrygował prof. Janusz Przybylski. Poza muzyką filmową i klasyką, wiele było również nawiązań do twórczości Anny German. Przepiękne interpretacje jej utworów wykonała solistka Anna Rosa. Innym solistą prezentującym przeboje klasyki, był tenor Bogusław Morka. Z kolei skrzypek Bogdan Kierejsza oczarował wszystkich niesamowitym wykonaniem włoskich i węgierskich szlagierów. Na scenie pojawili się także młodzi, utalentowani uczniowie Szkoły Muzycznej z Szalowej, dla których występ u boku wspaniałej orkiestry, był nie lada przeżyciem i wyróżnieniem.
Pogórzańskie Atrakcje Naukowe to jedna z tych imprez w powiecie, która udowadnia, że jest popyt na imprezy nie tylko odtwórcze. Piknik, wypełniony nauką, którą można dotknąć wszystkimi zmysłami, w niejednym młodym umyśle zasieje nutkę ciekawości, chęci poznawania świata.
Kto wie być może dzięki właśnie tego typu imprezą wśród odwiedzających znajdzie się choć jeden wizjoner na miarę Leonarda Da Vinci bądź odkrywca na miarę Kolumba?
Tomasz Stasiowski
Napisz komentarz
Komentarze