Jednym z projektów złożonych do tegorocznego budżetu obywatelskiego przez Michała Diducha reprezentującego młodzieżowe środowisko Gorlic, jest wykonanie trzech kompozycji 3 D, które będą przedstawiać historię Gorlic i promować miasto:
„Życie w okopach I wojny światowej” – w nawiązaniu do 100. rocznicy Bitwy Gorlickiej,
„W aptece Łukasiewicza” – w związku z istniejącą niegdyś w Ratuszu apteką i laboratorium,
„Tereska Kosibianka” – baśniowe ujęcie legendy o dzielnej gorliczanie.
Każda z kompozycji będzie wykonana w formie druku wielkoformatowego na specjalnej grubej, przezroczystej folii. Jest to transparentne i wytrzymałe PCV, które jest ciężkie jak linoleum (2,5 kg /m kw – producent zapewnia siedem lat gwarancji. Obraz 3 D drukuje się po stronie spodniej - czyli nie chodzi się bezpośrednio po malowidle. Druk jest zabezpieczany dodatkową warstwą izolującą – back trakt. Odporność tej foli na zarysowania jest olbrzymia, bo stosuje się ją w posadzkach przemysłowych.
Kompozycje mogą więc być umieszczane, rozwijane w dowolnym miejscu nie ingerując w zabytkową strukturę Starówki. Nie ma też ingerencji w substancję kamienia, na którym jest rozłożone.
- Proponujemy, by kompozycja związana z I wojną światową została umieszczona na gorlickim rynku przy tablicy upamiętniającej Bitwę Gorlicką. Co więcej w przestrzeń tego miejsca dobrze komponował się będzie format malowidła zbudowany z trzech złączonych ze sobą bloków - w sumie około 60 metrów kwadratowych kompozycji.
- Aptece Łukasiewicza i jego laboratorium moglibyśmy przyglądać się na gorlickim rynku tuż przy ławce z jego rzeźbą – około 30 metrów kw.
- Baśniowe ujęcie legendy o dzielnej gorliczance – Teresce Kosibiance – mogłoby być eksponowane na zachodniej pierzei rynku w pobliżu fontann – około 30 metrów kw.
W razie potrzeby przeniesienia lub usunięcia kompozycji, demontaż nie stanowi problemu. Folia może być zwinięta w rolkę długości 3 metrów, średnicy 30 centymetrów i rozłożona w innym wskazanym miejscu. Rozłożenie i złożenie folii zajmuje ok. 15 minut. To daje możliwość usuwania kompozycji na czas zimy, by nie przeszkadzało ono w odśnieżaniu miasta, a jednocześnie przedłużyło żywotność dzieła.
W związku z 100. rocznicą bitwy zadanie zrealizowane byłoby przed uroczystościami, by wzbogacić miasto na czas rocznicowych obchodów nowym, promocyjnym elementem.
Termin realizacji uzgodniony jest z P. Ryszardem Paprockim, architektem, artystą malarzem, który realizuje takie projekty. Jego dzieła to m.in. malowidło 3 D Solny Świat w Wieliczce, malowidło 3 D Moc Żywiołów, zrealizowane na tamie w Niedzicy oraz obraz 3 D przedstawiający pracę hutników w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Wizualizację wykonanych przez Pana Paprockiego murali 3 d przedstawiamy poniżej w załączeniu.
Kompozycja z Bitwą Gorlicką w tytule byłaby czymś na kształt fragmentu okopu z postaciami żołnierzy. Przy czym założyliśmy, by nie epatowało ono martyrologią i nie ociekało krwią – jednocześnie nie odstraszając odbiorców. Oczywiście miałby się tam pojawić element walki, ale również zwykłego codziennego życia w trudnych wojennych warunkach – może wojskowej kuchni, czy sceny zaręczyn żołnierza z sanitariuszką. Kompozycja powinna być atrakcyjna wizualnie. Wstępna wizualizacja została przedstawiona poniżej.
Apteka i laboratorium Łukasiewicza miałoby mieć formę piwnicy z imitacją schodków – coś na kształt podziemnego labiryntu. Oczywiście wokół aptekarza mnóstwo akcesoriów laboratoryjnych, z kipiącymi probówkami i płonącymi wokół lampami naftowymi.
Legenda o Teresce Kosibiance byłaby „najlżejszym” tematycznie malowidłem. Obraz tatarskiego obozu z Gorlicami w tle i kobiet częstujących tatarów trunkami, jakby wychodzących do odbiorcy dzieła.
Powstanie tych kompozycji w konsekwencji przyczynić się może do stworzenia wokół nich ciekawego wydarzenia kulturalno-promocyjnego. Mogłyby nimi być uliczne festiwale Street art., festiwale teatrów ulicznych. Malowanie bezpośrednio na ulicy przez uczestników takich festiwali mogłoby się odbywać na innych samoprzylepnych foliach, które nakleja się na czas festiwalu na bruk, kamień, asfalt, po czym po jego zakończeniu ściąga, bez szkody dla nawierzchni. Szacunkowy koszt zadania: 190 tysięcy złotyc
Osoby chcące wesprzeć ten oryginalny i innowacyjny projekt zachęcamy do oddania głosu
w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego. Wyboru zadań do budżetu obywatelskiego dokonają mieszkańcy miasta Gorlice, którzy ukończyli 18 lat, w głosowaniu przeprowadzonym w Pawilonie Historii Miasta w Gorlicach (Rynek) lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (adres mailowy: [email protected]).
wizualizacja części projektu
fot. ze zbiorów Ryszarda Paprockiego - Wieliczka, Nidzica, Krosno
Napisz komentarz
Komentarze