Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Kolej przyszłości: relacja Berlin – Gorlice

Podziel się
Oceń

Wynegocjowany przez władze naszego województwa z Ministerstwem Infrastruktury Kontrakt Terytorialny nie prognozuje naszemu powiatowi znaczących korzyści. Na liście rezerwowej znalazły się jednak dwa projekty dające nam pewną nadzieję.


Pierwszy z nich to południowa obwodnica Gorlic. Drugi to rewitalizacja linii kolejowej Stróże – granica województwa. By pokazać Wam to, czym we współczesnym świecie jest kolej i jak ona może wyglądać zapraszamy Was na relację z największych europejskich targów kolejowych. Być może stanie się to inspiracją dla przyszłych Włodarzy regionu, którzy nie powinni szczędzić wysiłków na reaktywację tej istotnej gałęzi komunikacyjnej.


Po raz dziesiaty w dniach 22.09 – 26.09 Targi InnoTrans 2014 odbywały się w Berlinie. Targi InnoTrans to jedne z największych na świecie, a na pewno największe w Europie, targi kolejowe.


Setki różnych wystawców z branży kolejowej pokazywały to co najlepsze w nowoczesnej komunikacji: innowacje, wygodę, uniwersalność rozwiązań. Największą uwagę wśród odwiedzających jak zwykle przyciągnęła wystawa taboru kolejowego.
Najnowsze pendolino pokazał koncern Bombardiera, zaś Stadler chwalił się tysięcznym sprzedanym Flirtem. Wystawa Simensa przyprawiłaby nie jednego o zawrót głowy: począwszy od metra poprzez tramwaje, wagony pasażerskie, towarowe, lokomotywy wszelakiej maści, w tym jeden parowóz, po specjalistyczne pojazdy torowe. Tym wszystkim kusiła wystawa na terenie berlińskich targów. Bogactwo ekspozycji oraz szeroka oferta powodowała, że targi stały się nie tylko okazją do zobaczenia jak problemy kolejowe są rozwiązywane za granicą, ale także możliwością zawiązania ważnych kontaktów branżowych.
Wśród wystawców nie zbrakło też polskich graczy.

Nie sposób wymienić ich wszystkich ale tych najważniejszych można jednym tchem Pesa i Newag. Są to dwie firmy , które od początku do końca produkują pojazdy szynowe w naszym kraju.
Newag, ten bliższy Gorliczanom, bo oddalony o zaledwie 40km pokazał na targach 3 pojazdy:
Elektryczny Zespół Trakcyjny „Impuls” w odmianie trzyczłonowej, w malowaniu kolei dolnośląskich
Spalinowy Zespół Trakcyjny 222M w malowaniu kolei mazowieckich oraz,
Lokomotywę Elektryczną Dragon w malowaniu Kolei Lotos.

 
W trakcie targów dla firmy Newag doszło też do przełomowego momentu, podpisania długoletniej umowy o współpracy z ogólnoświatowym koncernem Bombardier.
- Zatrudniamy obecnie 200 młodych inżynierów. Mam nadzieję, że dzięki naszej współpracy z Bombardierem będą mogli skorzystać z doświadczenia tej firmy – powiedział Zbigniew Konieczek, prezes Newagu. - Myślę, że niedługo ta współpraca zaowocuje czymś wspaniałym - dodał.

Ile nadziei i optymizmu mieści się w tych słowach najlepiej będą mogli powiedzieć Ci Gorliczanie, którzy będą mogli znaleźć tam miejsce zatrudnienia, a także Ci, którzy być może za jakiś czas będą mieli szansę skorzystać z możliwości podróży kolejowej nowymi produktami Newagu.


Prezes zdradził, że celem współpracy z kanadyjskim potentatem może być produkcja tramwajów. Podpisany dokument nie reguluje ram współpracy, więc będzie się ona odbywać na wielu polach i w bardzo szerokim zakresie.

- Nasza współpraca nie ogranicza się do jednego projektu. Mamy zamiar współpracować i dzielić się doświadczeniem z Newagiem przez wiele lat - dodał Dieter John, szef Bombardiera na Europę Centralną i Wschodnią.


Co może oznaczać to dla Gorliczan chyba nie trzeba tłumaczyć. Do Nowego Sącza z naszego miasta jest zaledwie godzina drogi, a firma Newag coraz prężniej zaczyna działać na ogólnokrajowym rynku kolejowym. Dodatkowe wzmocnienie w postaci wymiany „Know-how” z Bombardierem w niedługim czasie może skutkować znaczącym zainteresowaniem tego Pracodawcy pozyskaniem nowych pracowników, na trudnym nowosądeckim rynku.

Marzeniem wielu z nas jest odbudowanie połączenia kolejowego, jakie jeszcze kilkanaście lat temu pozwalało na szybkie przemieszczanie się w sposób przyjemny, wygodny i dość tani. Rozbudowa połączeń autobusowych w regionie pokazuje, że alternatywne dojazdy są dziś więcej niż potrzebne. Być może realizacja takiego połączenia stanie się możliwa dzięki zaangażowaniu lokalnych władz i determinacji w podniesieniu pomysłu z listy rezerwowej na listę działań obligatoryjnych i priorytetowych. Potencjalni konstruktorzy połączenia są zaś otwarci nie tylko na współpracę, ale mogą wesprzeć swoją wiedzą i doświadczeniem, tak, by kolej na terenie Gorlic odrodziła się jako inwestycja solidna i dobrze przemyślana.

 

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12