W spotkaniu jubileuszowym uczestniczył Starosta Gorlicki Mirosław Wędrychowicz, szczególnie związany z powstaniem placówki jako współtwórca Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Rodzinie Nadzieja, w ramach którego działa Ośrodek. Piknik swoją obecnością zaszczyciły osoby związane z powstaniem placówki, takie jak Pan Witold Kochan, pracownicy PCPR pani Małgorzata Janas i Teresa Górska, członkowie Stowarzyszenia Nadzieja oraz spośród przedstawicieli samorządowców, którzy ufundowali nagrody konkursowe wójt Pan Jerzy Wałęga. Gościem honorowym, jako przedstawiciel jury konkursowego był Pan Stanisław Hubner, znany gorlicki artysta malarz i fotografik.
Celem konkursu fotograficznego było zachęcenie osób niepełnosprawnych do samodzielnego odkrywania historii swojego kraju z perspektywy własnej miejscowości i małej ojczyzny, ze szczególnym uwzględnieniem losów jej mieszkańców oraz wydarzeń dziejących się na terenie Gorlic i Beskidu Niskiego.
W tematykę konkursu wpisała się zatem zbliżająca 100 rocznica Bitwy pod Gorlicami. Dziś niemym świadkiem wydarzeń sprzed blisko 100 lat są liczne cmentarze wojenne. Malowniczo usytuowane, ciekawe architektonicznie nekropolie, wzniesione dla upamiętnienia zmagań żołnierzy 3 armii walczących w Operacji Gorlickiej zostały sfotografowane przez uczestników konkursu.
Zadaniem uczestników było pokazanie śladów pamięci i miejsc związanych
z historią na tle współczesnego wizerunku Ziemi Gorlickiej i Beskidu Niskiego.
W konkursie wzięły udział placówki zajmujące się osobami niepełnosprawnymi z Powiatu Gorlickiego:Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Rodzina w Gorlicach, Lipinkach i Bieczu, Dom Pomocy Społecznej w Klimkówce i Gorlicach ul. Sienkiewicza, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Kobylance, Dzienny Ośrodek Wsparcia w Gorlicach z Filią w Bobowej , Stowarzyszenie na Rzecz Sprawności Dzieci i Młodzieży SPRAWNE SMOKI. W spotkaniu gościnnie uczestniczyły osoby niepełnosprawne ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Przysiekach, Nowym Żmigrodzie i Nowym Sączu oraz Dom Pomocy Społecznej w Foluszu.
Komisja w składzie Stanisław Hubner – fotograf, artysta plastyk , Tomasz Majcher – fotograf, Łukasz Igielski - Pełnomocnik Burmistrza Gorlic ds. społecznych nagrodziła następujące osoby:
I miejsce - Arkadiusz Wiatr
II miejsce
1. Paweł Martula
2. Grzegorz Kędzior
III miejsce
- Małgorzata Burkot
- Stanisław Zięba
Wyróżnienia:
- Artur Stachnik
- Sebastian Stoś
- Anna Szurek
- Wanda Rak
- Maria Mianowska
W tegorocznej edycji nagrody ufundowali
Pan Mirosław Wędrychowicz - Starosta Powiatu Gorlickiego
Pan Witold Kochan - Burmistrz Miasta Gorlice
Pani Urszula Niemiec Burmistrz Miasta Biecz
Pan Wacław Ligęza – Burmistrz Miasta Bobowa
Pan Czesław Rakoczy Wójt Gminy Lipinki
Pan Ryszard Guzik Wójt Gminy Gorlice
Pan Jerzy Wałęga Wójt Gminy Moszczenica
Pan Kazimierz Krok Wójt Gminy Łużna
Pan Jan Morańda Wójt Gminy Ropa
Po uroczystym wręczeniu nagród nastąpiła multimedialna prezentacja dokonań i działalności Dziennego Ośrodka Wsparcia oraz występy artystyczne podopiecznych. Pozostały czas upłynął w miłej atmosferze wspomnień przy poczęstunku.
Informacje o Dziennym Ośrodku Wsparcia
Na terenie Powiatu Gorlickiego funkcjonuje Dzienny Ośrodek Wsparcia dla 65 osób po różnego rodzaju kryzysach psychicznych. Ośrodek mieści się w Gorlicach przy ul. Michalusa 18, a jego Filia w Bobowej przy ul. Węgierskiej 28.
Dzienny Ośrodek Wsparcia w Gorlicach powstał w październiku 2003 roku, działa w oparciu o standardy dla środowiskowych domów samopomocy. Jest jednostką organizacyjną pomocy społecznej pobytu dziennego o zasięgu powiatowym. Filia w Bobowej rozpoczęła swoją działalność 20 grudnia 2004r.
Placówki prowadzone jest przez niepubliczny podmiot, jakim jest Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Rodzinie Nadzieja z/s w Bieczu.
Ośrodek przeznaczony jest dla osób, które z powodu przebytych kryzysów psychicznych lub niepełnosprawności intelektualnej mają poważne trudności w zachowaniu swojej integracji społecznej, a szczególnie w pełnieniu ról życia codziennego, które wiążą się z kształtowaniem stosunków z otoczeniem, ról pełnionych w procesie edukacji, podczas zatrudnienia oraz wynikających z troski o materialne podstawy egzystencji.
Dzienny Ośrodek Wsparcia świadczy dla swoich uczestników w szczególności usługi obejmujące: trening funkcjonowania w codziennym życiu, trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, trening umiejętności spędzania czasu wolnego, poradnictwo psychologiczne, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych, niezbędną opiekę, terapię ruchową, aktywizację zawodową oraz spożywanie gorącego posiłku w ramach treningu kulinarnego.
Osoba ubiegająca się o skierowanie do Ośrodka Wsparcia, lub jej przedstawiciel ustawowy składa do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania następujące dokumenty:
- wniosek o skierowanie do placówki,
- zaświadczenie lekarskie, wydane przez lekarza psychiatrę lub lekarza neurologa, o występujących zaburzeniach psychicznych,
- zaświadczenie lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach domu wraz z informacją o sprawności w zakresie lokomocji osób niepełnosprawnych fizycznie,
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, o ile osoba takie posiada.
Decyzję na pobyt wydawana jest przez Powiatowe centrum Pomocy w Gorlicach.
Napisz komentarz
Komentarze