Ważnym elementem spotkania była integracja i budowa emocjonalnej więzi w obrębie grupy. Na wstępie wszyscy uczestnicy przedstawiali się sobie, po czym dzielili się swymi refleksjami na temat twórczości oraz warunków w jakich najlepiej udaje im się pisać, rysować, czytać ze zrozumieniem.
W drugim punkcie programu, zgromadzone osoby miały za zadanie dokonać plastycznej wizualizacji wysłuchanego fragmentu muzyki. Można było narysować nastrojowy pejzaż, element architektury albo po prostu rytmiczną plątaninę linii – ze strony instruktora nie było żadnych wstępnych sugestii. Następnie, już bez muzyki, uczestnicy eksperymentu wymienili między sobą swe rysunki, po czym uzupełniali je rozwijając na zasadzie wolnych skojarzeń. Na koniec, po kolejnym przetasowaniu prac, zebrani mieli opatrzyć przypadkowo powstałe kompozycje adnotacjami bądź tytułami, zależnie od własnej inwencji i pomysłowości. Rezultaty były zaskakujące.
W drugiej części spotkania pani Anna Kuklicz przedstawiła prezentację multimedialną połączona z krótkim wykładem na temat arteterapii - historii dyscypliny, jej twórców, oraz czołowych i propagatorów.
Zorganizowane prze gorlicką Bibliotekę Pedagogiczną może stanowić wstęp do dalszych działań o podobnym charakterze i winno być adresowane do nauczycieli przedmiotów artystycznych, studentów psychologii pedagogiki a także do osób zajmujących się sztuką.
L.M.
Napisz komentarz
Komentarze