Książka ukazała się nakładem Stowarzyszenia GRYF i stanowi kompendium wiedzy o regionie Pogórza.
W czasie niedzielnego występu zespół „Pogórzanie” swoim pięknym tańcem i śpiewem w doskonały sposób ukazał tradycje muzyczne i taneczne regionu oraz jego bogactwo.
Wiodący program zespołu oparty na tradycyjnym folklorze Pogórza, zbliżony jest do form autentycznych i prezentowany w opracowaniu artystycznym. „Pogórzanie” posiadają
w swoim repertuarze tańce narodowe, suitę pogórzańską oraz suity taneczne innych regionów etnograficznych: rzeszowskiego i krakowskiego. Od momentu powstania do współczesności Zespół „Pogórzanie” koncertował w wielu miejscach naszego kraju oraz zagranicą, m.in.: na Węgrzech, w Bułgarii, Rosji, Słowacji, Ukrainie, Danii i Francji. Zdobył w tym okresie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.
Najbardziej cennymi są: I miejsce w Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Rybniku w 1979 roku, I miejsce – Złote Serce Żywieckie w Festiwalu Górali Polskich w Żywcu w 1989 roku i w tym samym roku III miejsce – Brązowa Ciupaga na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, I miejsce w XXX Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu w 1999 roku oraz II miejsce w III Międzykulturowym Festiwalu Folkloru „Zagłębie i sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej w 2010 roku. Wśród osiągnięć nie sposób pominąć nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, a także udział w audycji Radia „Echo” pod nazwą „Dunajcowe pogwarki”. Zespół brał również udział w nagraniu materiału filmowego przez TV Polonia w ramach cyklu „Przywitania” Wojciecha Nowakowskiego oraz przez RTV Gorlice „Tradycje wielkanocne na Pogórzu” promującego Ziemię Gorlicką.
Miło nam poinformować, że w roku 2015 Regionalny Zespół Taneczny „Pogórzanie” będzie świętował jubileusz 50-lecia działalności artystycznej.
źródło: Gorlickie Centrum Kultury
Napisz komentarz
Komentarze