Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSprawdź ofertę reklamy w promocji Black FriDay 2024 na portalu halogorlice.info
Reklama Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem 7 grudnia i zakupy do Galerii Gorlickiej

Po praktyki - za granicę - młodzież z Biecza nie zwalnia tempa!

Podziel się
Oceń

Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych im. św. Jadwigi Królowej w Bieczu po raz kolejny wyjeżdża za granicę, by zbierać doświadczenie zawodowe. Będzie to już czwarta wyprawa uczniów tej szkoły na czterotygodniowe praktyki zawodowe. Przy tak wielu dyskusjach na temat konieczności wzmocnienia kształcenia zawodowego, biecka szkoła zwyczajnie działa!

Już od 2 listopada grupa dwudziestu uczniów kształcących się w zawodach technik informatyk  i technik hotelarz wyjedzie do Anglii i Niemiec, by tam zdobywać nowe doświadczenia. Już w najbliższy odbędzie się zaś konferencja szkolna "Nasi uczniowie w Europie - praktyki i staże zagraniczne".

Uczniowie po raz kolejny korzystają z pieniędzy Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III – Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.4 – Otwartość systemu oświaty w kontekście uczenia się przez całe życie, Poddziałanie 3.4.2 – Upowszechnienie uczenia się przez całe życie.Ich wyjazd jest więc kwintesencją tego, co stawiano nam często przed oczyma, jako realizację założenia o wolnym przepływie osób w ramach UE.

Polska podstawa programowa, jaką uczniowie realizują w ramach swojego kształcenia odpowiada europejskim standardom, dlatego wyjazd zagraniczny nie jest niczym innym, jak naturalnym następstwem podejmowanej nauki. Uczniowie zakwaterowani u angielskich rodzin, zwykle po jednej osobie, zostana zmuszeni, by poza edukacją zawodową podnosić swoje umiejętności językowe. Poza integracją i przełamywaniem pierwszych barier strachu i niepewności, uczniowie poznają lokalną kuchnię, kulturę, zawierają nowe znajomości. Co więcej maja do dyspozycji bilet miesięczny na lokalne przejazdy w strefie ich zamieszkania oraz kieszonkowe w wysokości ok. 350 EUR.  

Korzyści, jakie uczniowie zyskuja w trakcie takich wyjazdów wybiegają jednak zdecydowanie poza umiejętności z zakresu posługiwania się językiem obcym w praktyce oraz utrwalenia umiejętności zawodowych. Dodatkowe programy kulturowe, językowe, krajoznawcze pomagają zrozumieć system funkcjonowania przedsiębiorstw w innych regionach Europy.Odmienne systemy funkcjonowania przedsiębiorstw, specyficzne praktyki i zasady funkcjonowania powodują, że nawet w dobrze znanym sobie temacie związanym z zasadniczym nurtem kształcenia, uczniowie muszą wyzbyć się pewnych przyzwyczajeń i nawyków. Świeże spojrzenie na pewne problemy oraz umiejętność adaptacji w nowych warunkach, stają się więc kolejnym profitem z zagranicznej konfrontacji uczniów.

Dla uczestników takiego wyjazdu niezwykle ważny jest otrzymany przez nich dokument Europass Mobilność, który potwierdza odbycie praktyki w kraju UE i może stanowić dla wielu istotny element życiorysu zawodowego.


Koordynatorami projektu są Anna Krężołek i Dorota Mazur.

Grupa uczniów, która wyjeżdża do Niemiec to element innego projektu. Jest ona oparta na projekcie ERASMUS + i obejmuje uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, technik pojazdów samochodowych oraz technik mechanik.

W ramach tego projektu zostaną zorganizowane aż dwa wyjazdy uczniów. Pierwsi stażyści wyjadą do Lipska już 02.11.2014 r. do 29.11.2014 r. (17 osób – technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik pojazdów samochodowych). Druga grupa osób, które będą realizowały ten projekt („Niemiecka jakość edukacji – szansą na lepszą przyszłość polskiej młodzieży” ) wyruszy do Niemiec w terminie 02.05.2016 r. do 27.05.2016 r. (25 osób – technik żywienia i usług gastronomicznych i technik mechanik).

Także Ci uczniowie będą mogli nie tylko sprawdzić swoją wiedze i umiejętności oraz uczyć się zawodu za granicą. W oczywisty sposób skonfrontuja swoje kompetencje językowe, adaptacyjne i będą mieli szansę na uzyskanie certyfikatu Europass Mobilność w zakresie objętych swoją ścieżką edukacyjną.


Koordynatorem projektu jest Mirosława Wójcik.

Uczniowie z Biecza przyzwyczajają nas powoli do tego, że zagraniczne staże to nie tylko możliwość, ale coraz częściej konieczność. Ich ciekawość świata sprzyja temu, by kierowani pewnym niedosytem, uczniowie innych szkół zaczynali stopniowo zabiegać o masowe uczestnictwo w podobnych projektach. Nowinki techniczne, ciekawe rozwiązana organizacyjne i pewność siebie, jaką uczniowie mogą przywieźć z takich zagranicznych wyjazdów są nie do przecenienia. Dzięki nim także nasz lokalny rynek usług może w przyszłości znacząco rozkwitnąć.

Młodzi, ciekawi świata i pracowici ludzie - czy jeszcze ktoś wątpi w to, że to właśnie oni mają realną szansę zmieniać naszą rzeczywistość?

 

Monika A. Kulka


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaWyższa Szkoła Biznesu National - Louis University w Nowym Sączu - UWOLNIJ Z NAMI SWÓJ POTENCJAŁ - studia I, II stopnia oraz podyplomowe - PRAWO - PSYCHOLOGIA - ZARZĄDZANIE - INFORMATYKA
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.