Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaAUTO-GAZ Nikodem Groń - montaż i serwis samochodowych instalacji LPG - benzyna, diesel
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSprawdź ofertę reklamy w promocji Black FriDay 2024 na portalu halogorlice.info
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Jak bezpiecznie dogrzewać mieszkania?

Podziel się
Oceń

Zbliżają się już coraz chłodniejsze dni. Z powodu zimna mieszkańcy będą próbować w pierwszej fazie dogrzewać swoje mieszkania wykorzystując do tego różnego rodzaju urządzenia grzewcze. W przypadku, gdy znajdujący się w budynku system ogrzewania nie wypełnia powierzonego zadania, stosuje się dogrzewanie pomieszczeń z wykorzystaniem piecyków elektrycznych i gazowych.

 

Wszystkie te systemy i urządzenia, jeżeli są prawidłowo wykonane, eksploatowane, sprawdzane i konserwowane nie powinny stanowić zagrożenia dla mieszkańców domów.

Niestety, okazuje się, że wielokrotnie tak nie jest i w tym okresie obserwujemy zwiększoną ilość pożarów w budynkach mieszkalnych a niektóre z nich bywają tragiczne w skutkach.

W 2013 roku na 295 powstałych pożarów w powiecie gorlickim aż 49 pożarów aktywowało się w budynkach mieszkalnych. Stanowiły one prawie 16,61% wszystkich pożarów. W 2014 roku do 15 października liczba pożarów to 205 z czego 29 pożarów powstało w budynkach mieszkalnych. Stanowiły one prawie 14,14% wszystkich pożarów. Porównując rok ubiegły z rokiem bieżącym nastąpił spadek ilości wszystkich pożarów o 16,32%. Ilość pożarów w obiektach mieszkalnych biorąc pod uwagę okresom 1 stycznia do 15 października rok do roku spadła o 29,26%.

 

Tabela 1 .Pożary budynków mieszkalnych  a ilości osób poszkodowanych

 

Lp.

Rok

Ilość pożarów

ogółem

Ilość pożarów w budynkach mieszkalnych

Osoby ranne

Ofiary śmiertelne

1

2008

217

42

2*

2

2

2009

212

44

4*

-

3

2010

278

43

9*

-

4

2011

315

41

8*

-

5

2012

513

43

18*

-

6

2013

295

49

16*

-

7

2014*

205

29

8*

-

 

*  osoby trafiły do szpitala z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla.
# Dane na dzień 15.10.2014r.

W 2013 roku Straż Pożarna gasiła 49 pożary powstałe w budynkach mieszkalnych a do 15 października bieżącego roku - 29 pożarów. W ubiegłym roku strażacy gasili 19 razy palące się sadze w kominie w roku bieżącym takich interwencji było 11. Najczęstszą przyczyną  wszystkich pożarów były: Podpalenia, nieostrożne obchodzenie się ze źródłem otwartego ognia (papierosy) oraz grzewczymi urządzeniami elektrycznymi, gazowymi, na paliwo ciekłe i stałe (piece, piecyki, kuchenki, ogrzewacze pomieszczeń i inne) a także wady tych urządzeń.

Pożar w budynku może powstać w różnych miejscach, o różnych porach dnia i nocy. Szczególnie niebezpieczne są pożary nocne ze względu na przeważnie późne ich zauważenie a tym samym powiadomienie jednostek ratowniczych Straży Pożarnych.

W piwnicach budynków, w pomieszczeniach technicznych najczęściej znajdują się kotłownie, gdzie w piecach lub specjalnych kotłach zachodzi proces spalania paliw. Przez wszystkie kondygnacje, poddasze a następnie dach, aż do kominów, przechodzą przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne. Te pierwsze odprowadzają produkty spalania, a te ostatnie dbają o prawidłowy sposób wentylowania pomieszczeń budynku.

Wystarczy jakieś niedopatrzenie, brak dbałości o ich stan techniczny a może dojść do nieszczęścia, powstania pożaru, wybuchu czy zaczadzenia. By uniknąć takich sytuacji poniżej podajemy kilka zasad, które warto przestrzegać by uniknąć pożaru od urządzeń grzewczych.

Pamiętaj!

- stosuj w budynku sprawdzone, dopuszczone do użytku na naszym rynku urządzenia i  systemy grzewcze,
- nie składuj materiałów palnych (opału, makulatury, palnych śmieci, szmat) obok pieca  i innych urządzeń grzewczych,
- nie przechowuj materiałów palnych oraz nie stosuj wykonanych z materiałów palnych  elementów wystroju i wyposażenia wnętrz w odległości mniejszej niż 0,5m od urządzeń  i instalacji, których powierzchnie mogą nagrzewać się do temperatury przekraczającej 100°C,
- nie użytkuj elektrycznych urządzeń ogrzewczych i gazowych ustawionych bezpośrednio na podłożu palnym,
- przed użyciem nowego urządzenia zapoznaj się z jego instrukcją obsługi i stosuj się do ujętych w niej zaleceń prawidłowej eksploatacji,
- nie używaj uszkodzonych urządzeń grzewczych oraz w sposób niezgodny  z instrukcją obsługi. Naprawę powierz wykwalifikowanemu serwisowi,
- nie pozostawiaj urządzeń grzewczych bez nadzoru osoby dorosłej, jeżeli  urządzenie nie jest przewidziane do samodzielnej pracy,
- nie rozpalaj piecyków, kominków z zastosowaniem materiałów niebezpiecznych pożarowo, cieczy łatwopalnych,
- stosuj do urządzenia grzewczego paliwo przewidziane dla niego w instrukcji, posiadające odpowiednią wartość opałową i konsystencję. Stosowanie niewłaściwego paliwa może uszkodzić piec, doprowadzić do rozszczelnienia przewodów spalinowych, może je zatkać a  w konsekwencji nawet do pożaru, wybuchu czy zaczadzenia,
- przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne poddawaj systematycznej kontroli, co najmniej raz w roku. Kontrole powinien przeprowadzać kominiarz posiadający stosowne kwalifikacje i uprawnienia do tego typu prac.

Właściciel, zarządca lub użytkownik obiektów ogrzewanych paliwem stałym, ciekłym lub gazowym jest obowiązany do usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych, co najmniej:

1. Zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych od palenisk opalanych paliwem stałym, co najmniej cztery razy w roku,
2. Zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych od palenisk opalanych paliwem ciekłym i gazowym, co najmniej dwa razy w roku,
3. Zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych od palenisk zakładów
    zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych, co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy  miejscowe nie stanowią inaczej.

W wymienionych obiektach usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.


mł. bryg Dariusz Surmacz (mat. nadesłany)

foto: freeimages.com

Zbliżają się już coraz chłodniejsze dni z powodu zimna mieszkańcy będą próbować w pierwszej fazie dogrzewać swoje mieszkania wykorzystując do tego różnego rodzaju urządzenia grzewcze.

W przypadku, gdy znajdujący się w budynku system ogrzewania nie wypełnia powierzonego zadania, stosuje się dogrzewanie pomieszczeń z wykorzystaniem piecyków elektrycznych i gazowych. Wszystkie te systemy i urządzenia, jeżeli są prawidłowo wykonane, eksploatowane, sprawdzane i konserwowane nie powinny stanowić zagrożenia dla mieszkańców domów. Niestety, okazuje się, że wielokrotnie tak nie jest i w tym okresie obserwujemy zwiększoną ilość pożarów w budynkach mieszkalnych a niektóre z nich bywają tragiczne w skutkach. W 2013 roku na 295 powstałych pożarów w powiecie gorlickim aż 49 pożarów aktywowało się w budynkach mieszkalnych. Stanowiły one prawie 16,61% wszystkich pożarów. W 2014 roku do 15 października liczba pożarów to 205 z czego 29 pożarów powstało w budynkach mieszkalnych. Stanowiły one prawie 14,14% wszystkich pożarów. Porównując rok ubiegły z rokiem bieżącym nastąpił spadek ilości wszystkich pożarów o 16,32%. Ilość pożarów w obiektach mieszkalnych biorąc pod uwagę okresom 1 stycznia do 15 października rok do roku spadła o 29,26%.

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”