W założeniu mają one zachęcić do inwestowania w strefie i tworzenia nowych miejsc pracy oraz w drugim przypadku zachęcić potencjalnych inwestorów do prowadzenia działalności na terenie Gorlic a już działającym na rynku umożliwić ekspansje.
Pomoc de minimis to wsparcie państwa udzielane przedsiębiorcom, które nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Zgodnie bowiem z normą prawa rzymskiego de minimis non curat lex (łac. - prawo nie troszczy się o drobiazgi), pomoc o niewielkich rozmiarach nie powoduje naruszenia konkurencji na rynku.
Uchwała w sprawie zwolnień od podatku dotyczy nowo wybudowanych budynków, budowli lub nowo nabytych nieruchomości w strefie aktywności gospodarczej. Zwolnienie z podatku może trwać od roku do nawet pięciu lat.
Z dobrodziejstwa uchwały naszych radnych nie skorzystają jednak właściciele nieruchomości zajętych na działalność handlową detaliczną, nieruchomości związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, zajęte pod stacje paliw, czy na działalność instytucji finansowych.
Druga część ulg jest bardzo istotna, gdyż dotyczy tworzenia nowych miejsc pracy.
Radni postanowili zwolnić z podatku od nieruchomości nowo nabyte grunty, budynki, budowle lub nowo wybudowane budynki i budowle, jeśli ich właściciele stworzą nowe miejsca pracy. Zwolnienia trwać będą 2 lata, gdy utworzonych zostanie co najmniej 10 nowych miejsc pracy, 3 lata w przypadku 20 nowych miejsc pracy, 4 lata w przypadku 40 miejsc pracy i 5 lat w przypadku 100 nowych miejsc pracy.
Wszystko to odnosi się do prowadzonej działalności w strefie aktywności gospodarczej.
Wielu mieszkańców Gorlic, jak również powiatu gorlickiego narzeka na ograniczony zakres usług komunikacji publicznej w okresie weekendowym. Bardzo wiele miejscowości w gminach, ale też i niektóre rejony miasta, w soboty i niedziele pozbawione są tego, jak by się mogło wydawać naturalnego środka transportu. By wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, jak również by zachęcić firmy transportowe do aktywności na tym polu, gorliccy radni postanowili obniżyć podatek od środków transportu.
Stawka podatku od środków transportowych zmniejszy się o około 20% w stosunku do 2014 roku, przy czym najwyższa obniżka dotyczy autobusów. W przypadku autobusu mniejszego niż 30 miejsc wynosić będzie 500 zł, a w przypadku autobusu większego 900 złotych.
Z dobrodziejstw nowych, niższych stawek skorzysta między innymi MZK i może to sprawi, że ten miejski przewoźnik będzie nam służył także w dni wolne od pracy. Czy mieszkańcy powiatu odczują jakieś zmiany w działaniu komunikacji po obniżce podatków w Gorlicach? Trudno w tej chwili prorokować, choć można mieć skromną nadzieję że coś dobrego się wreszcie u nas wydarzy.
Lech Klimek
Napisz komentarz
Komentarze