Chcesz stać się operatorem: żurawi, podestów ruchomych, ładowarek, wózków widłowych lub suwnic? Nie mogłeś trafić na lepszy okres
Firmy działające w sektorze budowlanym z otwartymi rękami przyjmują wykwalifikowanych pracowników. Polska znalazła się w top 10 krajów regionu Europa, Bliski Wschód, Afryka (EMEA), które są najbardziej dotknięte problemem niedoboru wykwalifikowanych pracowników. Wśród najbardziej pożądanych zawodów znajdują się obecnie: tynkarze, posadzkarze, glazurnicy, czy właśnie operatorzy maszyn. O ile nauczenie się wyżej wymienionych fachów to nie lada sztuka, która wymaga odpowiedniej wiedzy i długiego nabywania doświadczenia, o tyle operatorem maszyn budowlanych może zostać każda osoba, która pozytywnie przejdzie przez krótkie szkolenie na operatora.
Jak wygląda szkolenie operatora maszyn budowlanych?
Kurs obsługi maszyn podlegających dozorowi UDT składa się zwykle z dwóch części: praktycznej oraz teoretycznej. Część teoretyczna realizowana jest w formie wykładów, na których kursant poznaje tajniki zasad BHP, budowę i właściwości wybranej maszyny transportu bliskiego, obowiązki operatorskie podzielone na te wykonywane przed, w trakcie oraz po zakończeniu pracy na maszynie.
Poza tym na kursie poznawane są wszelkie przepisy DT związane z wybranym urządzeniem. Część praktyczna polega na nauce obsługi wybranej maszyny. Każdy kurs wieńczony jest złożeniem egzaminu państwowego przez dwuosobową komisją powołaną z ramienia Urzędu Dozoru Technicznego. Podczas egzaminu sprawdzana jest wiedza teoretyczna i umiejętności obsługi maszyny.
Ile trwa szkolenie operatorskie?
Szkolenia na operatora mogą być realizowane w formie kilku zjazdów weekendowych lub w formie ciągłego kursu – zależnie od preferencji zamawiającego kurs. Zwykle jednak szkolenie prowadzone jest w formie kilku zjazdów, które realizowane są w czasie do dwóch tygodni. Możliwe jest również przeprowadzenie przyśpieszonego szkolenia na operatora, które zajmuje niecały tydzień.
Jak widać, osoby spoza branży budowlanej dzieli od możliwości atrakcyjnego zarobkowania na stanowisku operatora maszyny budowlanej niecały tydzień. Ze względu na znaczące braki kadrowe, osoba świeżo po kursie nie powinna mieć żadnych problemów ze znalezieniem pracy w wyuczonym niedawno zawodzie. Najwięcej pracy dla operatorów znajdzie się oczywiście w największych miastach w Polsce oraz wszędzie tam, gdzie prowadzone są prace deweloperskie lub dobrze prosperuje lokalny przemysł.
Autor: M. Cichoń
Napisz komentarz
Komentarze