Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSprawdź ofertę reklamy w promocji Black FriDay 2024 na portalu halogorlice.info
Reklama Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich znajdziesz w: Krakowie (ul. Wielicka 72B), Chrzanowie (ul. Grunwaldzka 5), Nowym Sączu (Rynek 13), Nowym Targu (al. Tysiąclecia 44) i Tarnowie (al. Solidarności 5-9).

Kolej na głosy. Głosuj na kolej

Podziel się
Oceń

W Polsce jest 100 miast powyżej 10 tys. mieszkańców bez czynnego połączenia kolejowego. W Czechach jest tylko jedno takie miasto, w innych krajach naszego regionu po kilka. Największe miasto bez kolei w Polsce liczy sobie 92 tysiące mieszkańców, na Węgrzech 19,7 tys., na Słowacji 14,8 tys. Jak się Państwo domyślacie w tym zestawieniu są i Gorlice. Pojawiło się jednak światełko w tunelu na wznowienie ruchu kolejowego w postaci zgłoszenia projektu odnowienia linii Stróże - Gorlice-Zagórzany - Jasło w strategii "Kolej 2022".

 


Co to jest Kolej 2022?

Kolej 2022 to wizja, że da się doprowadzić kolej w Polsce do stanu zbliżonego kolejom innych krajów naszego regionu.


Co oznacza liczba 2022?

Obecnie wchodzimy w nowy okres finansowy Unii – okres 2014-20. Właśnie decyduje się ostateczny kształt programów inwestycyjnych na ten okres. Będą one realizowane nominalnie w okresie 2014-20, ale w praktyce 2 lata dłużej. Do 2022 roku wszystkie inwestycje z tych programów będą musiały być zakończone.  Nas interesuje pytanie: jaka będzie kolej w Polsce w 2022 roku? Po zakończeniu tych programów.


Naszą odpowiedzią jest wizja Kolej 2022.

Wizja ta sprowadza się do tego, że w 2022 r. rola kolei w Polsce będzie podobna jak obecnie w innych krajach regionu. Czyli na przykład udział kolei w przewozach pasażerskich (w pasażerokilometrach) będzie na poziomie 9-12% (obecnie 5%).


Jak to osiągnąć?

Aby taki cel zrealizować potrzebne są 3 rzeczy: pieniądze, efektywne nimi gospodarowanie. A także wola polityczna.
- Pieniądze są. Podpisana między Polską i Komisją Europejską Umowa Partnerstwa na rok 2014-20 przyznała Polsce 10,2 mld euro funduszy unijnych na kolej i 15 mld na drogi. Stosunek funduszy na kolej i drogi 40:60 nie jest wymarzony (początkowo Komisja żądała 60:40), ale dużo wyższy niż w poprzednich latach. 10 mld euro to naprawdę duża kwota i naszym zdaniem dla realizacji wizji Kolej 2022 wystarczająca.
- Wola polityczna jest nie wszędzie. Stosunek 40:60 jest określony dla całości środków unijnych. Ale na poziomie regionów jest rzadko przestrzegany. Według aktualnych projektów Regionalnych Programów Operacyjnych tylko 5 z nich mniej więcej przestrzega tej proporcji. Reszta przeznaczyła na kolej dużo mniej.
- Efektywne gospodarowanie środkami – tym między innymi zajmiemy się w niniejszej witrynie


Witryna Kolej 2022

Witryna Kolej 2022 powstała aby pomóc samorządom regionalnym w identyfikacji i wyborze możliwych projektów kolejowych do realizacji w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Społeczeństwu umożliwi natomiast wzięcie udziału w tym procesie i wygenerowanie sygnału do władz, które projekty mają najwyższe poparcie społeczne.

Celem witryny jest uzyskanie list rankingowych możliwych projektów kolejowych dla każdego województwa. Dochodzenie do tego celu odbędzie się w 3 etapach:

Etap 1 – do 14 października
Najpierw specjaliści CZT zaproponują  własne projekty dla każdego województwa. Zostaną wykonane dla nich opisy i szacunki kosztów. Każdemu projektowi zostanie przypisana ocena według CZT – w postaci liczby gwiazdek.

Etap 2 – do 31 października
Następnie każdy będzie mógł zgłosić własną propozycję projektu (termin nadsyłania zgłoszeń przedłużyliśmy do 31 października). Zostaną one wstępnie ocenione przez specjalistów CZT i w przypadku pozytywnej oceny opracowane podobnie jak projekty CZT.

Etap 3 – 5-20 listopada
W ostatnim etapie odbędzie się głosowanie internetowe nad wszystkimi projektami – osobno dla każdego województwa (do 20 listopada). W efekcie powstaną listy rankingowe projektów dla każdego województwa – według liczby zdobytych głosów.

Aby oddać głos na połączenie Stóże - Gorlice-Zagórzany - Jasło, należy odwiedzić stronę LINK, gdzie należy kliknąć w gwiazdki (po prawej stronie), najlepiej we wszystkie pięć w okienku "Oceń ten projekt".

Głosowanie kończy się 20 listopada. Czekamy na pomoc z Waszej strony. Pomóżmy w przywróceniu Gorlicom połączenia kolejowego.


źródło: kolej2022.pl, czt.org.pl

Tomasz Stasiowski


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 6°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.