Orkiestra Dęta OSP w Dominikowicach powołana została na mocy Uchwały Zarządu OSP Dominikowice w dniu 8 czerwca 1999 roku.
W składzie zarządu znajdowali się wtedy: Prezes OPS Ludwik Mrukowicz, naczelnik – Jan Kędzior, wiceprezes – Florian Przybycień i członkowie zarządu – Jan Karp, Mieczysław Belczyk. Oficjalna zaś data rozpoczęcia działalności orkiestry z Dominikowic to 28 październik 1999 roku, wtedy to odbyło się pierwsze spotkanie założycielskie orkiestry z udziałem Roberta Ludwina, Floriana Przybytnia, Jana Kędziora i Dariusza Przybytnia. Dyrygentem orkiestry został i od 15 lat nieprzerwanie jej przewodzi Roman Korbicz, instruktor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice.
Orkiestra Dęta OSP w Dominikowicach swój pierwszy oficjalny występ miała w 2001 roku, z okazji obchodów Bożego Ciała. Od tego czasu zaprezentowała się łącznie 500 razy na terenie gminy, powiatu, województwa, w kraju oraz za granicą w Rumunii i na Słowacji.
Członkowie orkiestry z Dominikowic od lat przygotowują koncerty andrzejkowe i noworoczne. Biorą udział w Panoramie Kultur, występach patriotycznych. W 2009 roku zainicjowali koncert „Do domu Ojca. Janowi Pawłowi II na urodziny”. 6 stycznia 2014 roku włączyli się do udziału w barwnym Orszaku Trzech Króli.
Orkiestra z Dominikowic współpracuje z licznymi instytucjami, m.in. ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Folkloru „Beskidy”, Stowarzyszeniem Kulturalno-Oświatowym wsi Dominikowice, Zespołem Szkół w Dominikowicach, Kołem Gospodyń Wiejskich z Dominikowic, Ośrodkiem Kultury Gminy Gorlice, OSP w Dominikowicach oraz wieloma innymi instytucjami.
W 2003 roku u boku orkiestry zaczęła swoją działalność grupa mażoretek „Domino”, która swój pierwszy występ miała w sierpniu 2004 roku w Lipinkach. Podziw należy się nie tylko młodym , urodziwym dziewczętom, ale także ich rodzicom, którzy na początku działalności zespołu sami zakupili materiały i szyli stroje dla swoich zdolnych córek. Wśród mażoretek znajdują się uczennice klasy VI SP, gimnazjum, liceum, a nawet jedna studentka.
Wracając do jubilatki, czyli Orkiestry Dętej OSP z Dominikowic, składa się ona ze zdolnych zakochanych w muzyce ludzi. Grają w jej składzie muzycy obojga płci, od flecistów, klarnecistów, puzonistów, na perkusistach kończąc. Orkiestra to także świetni soliści i konferansjerzy. Ich atutem jest młodość, poczucie humoru, radość z wspólnego muzykowania, oraz chęć dzielenia się swoją pasją z innymi.
Orkiestra Dęta OSP w Dominikowicach jest chlubą Dominikowic i całego powiatu. Do tej pory czterokrotnie została nagrodzona na Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych: w 2005 roku III miejsce, w 2011 roku II miejsce, w 2013 roku III miejsce, a w 2014 roku III miejsce. Poza tym od lat bierze udział w Małopolskich Przeglądach Orkiestr Dętych OSP, gdzie również zdobyła już podium : w 2008 roku III miejsce, a w 2011 roku I miejsce.
Organizatorami niedzielnego jubileuszowego koncertu była OSP Dominikowice, Zespół Szkół w Dominikowicach oraz Ośrodek Kultury Gminy Gorlice. Zebranych gości powitała dyrektor Zespołu Szkół w Dominikowicach, Lidia Foltyn oraz dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice, Franciszek Rzeszutek. Zaproszenie na niedzielną jubileuszową uroczystość przyjęli Leszek Zegzda- radny Sejmiku Wojewódzkiego, pełnomocnik starosty, Eugeniusz Stukus, ks. proboszcz parafii Kobylanka, Roman Gierek, sołtys i radny Dominikowic Wiesław Szymczyk oraz drugi radny Gminy Gorlice, Zdzisław Osikowicz.
Imprezę z wdziękiem poprowadziła posiadaczka pięknego głosu, Maria Gubała, pracownik starostwa gorlickiego. Przytoczyła zebranym całą historię orkiestry, jej dokonania, skład i repertuar. Okraszała to wszystko barwnymi anegdotami związanymi z działalnością orkiestry i jej dyrygenta, Romana Korbicza.
Na scenie nie mogło oczywiście zabraknąć głównych bohaterów koncertu, czyli Orkiestry Dętej OSP z Dominikowic. Wysłuchano w ich wykonaniu pieśni marszowych, akcentów kowbojskich, przeboju Mambo number 5, motywów muzycznych z bajki o Smurfach, pszczółce Mai, przygodach Różowej Pantery. W międzyczasie prezentowano pokaz multimedialny, który dokumentował całe istnienie orkiestry.
Na scenie oprócz dobrej muzyki, gościł humor za sprawą kilku skeczy. Pierwszy z nich, w wykonaniu Tomasza Wala i Kamila Gołowicza, nawiązując do postaci Pata i Mata, przedstawił początki orkiestry. Kolejny występ należał do roztańczonej młodzieży z Sękowej. Żywiołowy układ taneczny przygotowała ich opiekunka, Maria Król. Następną zabawną scenką był skecz o Gumisiach, w których wcielili się Adam Gomułka i Jakub Szura.
Podziw i uznanie zebranych w sali budynku Zespołu Szkół w Dominikowicach budziły także barwne występy mażoretek, zmieniających co pewien czas swoje kreacje. Drugim wdzięcznym akcentem były wokalne popisy Joanny Cyran, która wykonała między innymi takie hity jak: „ My Way” i "Don't cry for me Argentina” oraz wystąpiła w duecie z Maria Gubałą. Ten występ spotkał się z wielką owacją.
Na zakończenie tej doniosłej imprezy, podziękowano wszystkim instytucjom gminnym, powiatowym i wojewódzkim za wspieranie poczynań orkiestry z Dominikowic. Głos zabrali także Leszek Zegzda oraz Franciszek Rzeszutek, którzy podkreślili, jak wielkim fenomenem jest działalność Orkiestry Dętej w Dominikowicach.
Redakcja haloGorlice również dołącza się do życzeń dalszych sukcesów dla członków Orkiestry Dętej OSP z Dominikowic i Mażoretek „Domino”, pod kierownictwem Romana Korbicza.
Iwona Warzycka
zdjęcia: Sławomir Tokarski
Napisz komentarz
Komentarze