Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHONER, okna, drzwi, bramy, rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, roletki dzień-noc - Gorlice, ul. Biecka 72A
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaSprawdź ofertę reklamy w promocji Black FriDay 2024 na portalu halogorlice.info
Reklama Zapraszamy na spotkanie z Mikołajem 7 grudnia i zakupy do Galerii Gorlickiej

Razem przez bariery

Podziel się
Oceń

Jeśli wśród Twoich znajomych, rodziny, sąsiadów jest osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, która jest uwięziona w domu, bo nie ma jak pokonać schodów. Jeśli pragniesz jej pomóc, masz dobre chęci, ale brakuje Ci umiejętności. Prosimy o kontakt, umówimy się na spotkanie, zrobimy krótkie szkolenie, postaramy się pomóc w miarę naszych możliwości.

Zdarzają się przypadki, że ktoś z naszej rodziny siada nagle na wózek (złamanie nogi, ciężki atak choroby). Jeśli mieszka nisko, bez barier, wyjście z osobą chorą nie stanowi problemu. Jeśli jednak osoba ta mieszka w bloku bez windy czy w domu ze schodami, aby wyjść na zewnątrz do lekarza, kościoła czy na spacer, musi pokonać barierę w postaci wielu schodów. Niestety Kończy się to często wielotygodniowym „uwięzieniem” chorej osoby w domu. Wychodzi ona, a właściwie jest wynoszona na zewnątrz tylko przy ważnych okolicznościach, takich jak wizyta u lekarza.

Nie zawsze musi jednak tak być. Aby temu zaradzić Fundacja Wyjdź z Domu w okresie od kwietnia do końca listopada 2014 roku realizowała projekt pn. „Razem przez bariery”. Projekt ten realizowany był w ramach Programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (środki EOG). Operatorem programu jest Fundacja im. Stefana Batorego. Celem projektu była poprawa bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych poruszających się po ulicach miast za pomocą wózka inwalidzkiego pchanego przez asystenta. Projekt przyczynił się do "wyciągnięcia" osób niepełnosprawnych z domów, do przełamania barier zarówno mentalnych jak i architektonicznych. Projekt przyczynił się również do wzrostu umiejętności osób, które chcą nieś pomocą osobom z niepełnosprawnościami.
W ramach projektu zrealizowano:

1. Szkolenia na temat bezpiecznego przemieszczania się po ulicach, pokonywania barier architekton. oraz podstaw współpracy z osobami niepełnosprawnymi – seria 8 szkoleń w których uczestniczyło ponad 80 osób (w tym wolontariusze Lokalnego Centrum Wolontariatu, członkowie Stowarzyszenia Patronus, sąsiedzi i rodziny osób z niepełnosprawnościami).
2. Opublikowano poradnik na temat bezpiecznego pokonywania barier architektonicznych, dostępny dla wszystkich na stronie internetowej fundacji, zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych oraz w formie papierowej.

3. Opublikowano film instruktażowy na temat pokonywania barier architektonicznych, przez osoby niepełnosprawne z asystentami, dostępny dla wszystkich na stronie internetowej fundacji, portalach społecznościowych i zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych.

4. Wyjazd integracyjny do Zakopanego – maj 2014 r. w trakcie którego uczestnicy mieli okazje sprawdzić umiejętności nabyte podczas szkoleń. Kilka osób podczas tego wyjazdu pierwszy raz w życiu, lub od nastania choroby miało okazję wejść na basen, wyjechać na Kasprowy Wierch lub płynąć statkiem.

5. Integracyjną Grę Terenową z okazji 100 rocznicy wybuchu I Wojny Światowej – wrzesień 2014 r. – celem gry było pokazanie mieszkańcom Gorlic trudności w poruszaniu się osób z niepełnosprawnościami, trudności życia z różnymi chorobami.

6. Integracyjny rajd turystyczny – październik 2014 r. W trakcie tego rajdu większość uczestników pierwszy raz podziwiała piękno bieszczadzkiej przyrody.

7. Szkolenia z zakresu autoprezentacji, pokonywania barier mentalnych i własnych ograniczeń dla 10 osób niepełnosprawnych i 10 wolontariuszy.

Zarząd Fundacji Wyjdź z Domu serdecznie dziękuje wszystkim, którzy pomogli w realizacji działań projektu. Dziękujemy prowadzącym i wolontariuszom Lokalnego Centrum Wolontariatu w Gorlicach, członkom Stowarzyszenia Patronus, dyrekcji Domu Pomocy Społecznej przy ul. Sienkiewicza 30 w Gorlicach, Grupie Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915, Bartłomiejowi Belniakowi, UM Gorlice, Gazecie Gorlickiej, portalom internetowym: HaloGorlice, , TerazGorlice, Gorlice24, ABCGorlice, KGR24, Sadeczanin.info oraz Regionalnej Telewizji Gorlickiej.



Stanisław Gurba

 

 

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
AKTUALNOŚCI
ReklamaSkorzystaj z oferty Iwo Computers na stronie internetowej i w sklepie stacjonarnym
Reklama
POPULARNE
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 6°C Miasto: Gorlice

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”