Sytuacja, w której jedna osoba kandyduje do rady oraz na stanowisko wójta/burmistrza/prezydenta zdarza się często, szczególnie w gminach i mniejszych miastach. Do sejmiku wojewódzkiego kandydował również Witold Kochan z listy Platformy Obywatelskiej, z tym że nieskutecznie. Podobna sytuacja była z Mirosławem Wędrychowiczem, którego po wybraniu na burmistrza miasta Biecz zastąpił w radzie powiatu Rafał Knybel.
W sytuacji kiedy kandydat zostanie wybrany równocześnie do rady powiatu oraz na stanowisko wójta/burmistrza/prezydenta miasta jego mandat radnego wygasa z mocy ustawy, nie musi składać żadnej rezygnacji. W wyborach do rady miasta, które odbywały się po raz pierwszy w jednomandatowych okręgach wyborczych konieczne byłoby przeprowadzenie wyborów uzupełniających w danym okręgu miasta. W wyborach proporcjonalnych do rad powiatu na miejsce kandydata, któremu wygasł mandat wchodzi następny kandydat z danej listy, który uzyskał największą ilość głosów. Rafał Kukla uzyskał 81,97% wszystkich głosów oddanych na SLD na poziomie powiatu. Pozostałych dziesięciu kandydatów otrzymało od 4 do 45 głosów.
To właśnie Małgorzata Dąbrowska zastąpi Rafała Kuklę uzyskując zaledwie 45 głosów. Jest to jeden z wielu przypadków niesprawiedliwości wyborów proporcjonalnych. Kandydaci innych list otrzymując większą ilość głosów nie obsadzili miejsc w radzie, natomiast do rady wchodzą często kandydaci z mniejszą ilością głosów ale z listy, która ogólnie uzyskała większą ilość głosów.
Pani Małgorzata Dąbrowska wyprzedziła tylko o jeden głos Andrzeja Rąpałę, który uzyskał 44 głosy. W wyborach do rady miasta również w kilku okręgach zwycięzca pokonywał drugiego w kolejności kandydata niedużą ilością głosów.
okręg wyborczy nr 4: Tomasz Chmura 149, Urszula Biegus - Tuleja 140
okręg wyborczy nr 9: Małgorzata Miękisz - Muller 135, Zbigniew Grygowicz 128
okręg wyborczy nr 19: Mateusz Koszyk 140, Eugeniusz Liana 134
Adrian Wokurka
Napisz komentarz
Komentarze