Dyrektorzy uczestniczyli w lekcji wiedzy o społeczeństwie na temat „Wizerunek Polski i Polaków w świecie, którą prowadziła Paulina Kwiatek. Uczniowie aktywnie brali udział w zajęciach, korzystając nie tylko z podręczników, ale przede wszystkim z indywidualnych tabletów na których wyszukiwali informacje na temat Polonii oraz stereotypów w postrzeganiu Polaków przez inne narody. Prowadząca lekcję prezentowała różnorodne informacje na tablicy multimedialnej. W trakcie lekcji połączyła się także z sąsiednią klasą, gdzie odbywała się lekcja religii i omawiano temat Światowych Dni Młodzieży w Polsce w 2016 roku. Wszyscy mogli oglądać obraz na „tablicy” oraz słuchać, a także zadawać pytania.
Ostatnim elementem tej wyjątkowej lekcji było bezpośrednie (wizja i fonia) połączenie z uczestniczącymi w projekcie uczelniami z Krakowa.
Partnerami pilotażu projektu jest 6 krakowskich uczelni: Akademia Górniczo-Hutnicza (lider), Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie i Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, organy prowadzące 21 szkół ponadgimnazjalnych (w tym powiat gorlicki) wytypowanych w porozumieniu z samorządem województwa małopolskiego, jak również Województwo Małopolskie (Departament Rozwoju Gospodarczego UMWM oraz Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego UMWM).
Rozmawiano o zaletach, pierwszych sukcesach i drobnych kłopotach technicznych oraz o kolejnych zadaniach stojących przed partnerami projektu.
Wszystko wskazuje na to, że od nowego roku szkolnego 2015/2016 do Małopolskiej Chmury Edukacyjnej dołączą także inne szkoły ponadgimnazjalne powiatu gorlickiego.
Przypomnijmy, że ZSE w Gorlicach uczestniczy w projekcie od wiosny 2013 roku. Jest jedną z 9 szkół zawodowych w województwie małopolskim, który wdraża w/w projekt. Na tegorocznych wakacjach 56 uczniów ekonomika przebywało na letnich warsztatach naukowych w Krakowie, gdzie uczestniczyli w atrakcyjnych zajęciach na tamtejszych uczelniach oraz zwiedzali ciekawe miejsca Małopolski. Natomiast w szkole firma Solidex zamontowała profesjonalny sprzęt do wideokonferencji, z którego nauczyciele i młodzież już korzystają. Ruszyły bowiem pierwsze multimedialne akademickie zajęcia.
Odbyły się m.in. wirtualne wykłady z przedsiębiorczości i społeczeństwa obywatelskiego prowadzone przez pracowników akademickich z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie z wykorzystaniem nowoczesnej platformy multimedialnej. Zajęcia on-line będą prowadzone przez cały rok akademicki dla blisko 900 uczniów z 11 małopolskich liceów i 10 techników, na podstawie niestandardowych scenariuszy zajęć lekcyjnych, opracowanych na potrzeby realizacji projektu przez zespoły naukowe zarządzane przez koordynatorów poszczególnych obszarów tematycznych. Kontynuacją wakacyjnych zajęć będzie uczestnictwo uczniów w kołach naukowych działających w szkołach biorących udział w projekcie, które również będą prowadzone przez cały rok.
Więcej o projekcie: http://e-chmura.malopolska.pl/
źródło i galeria zdjęć: powatgorlicki.pl
Napisz komentarz
Komentarze