Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki

Samorządowcy podsumowują mijający rok

Podziel się
Oceń

Za dwa tygodnie pożegnamy rok 2014. Zaczynamy więc pierwsze podsumowania. Oto co samorządowcy odpowiedzieli nam na pytanie o najważniejszą inwestycję i najważniejszą imprezę mijającego roku. Wskazali także, co będzie ich priorytetem w roku 2015.

 Do wszystkich gmin naszego powiatu wysłaliśmy prośbę o udzielenie odpowiedzi na pytania o najważniejszą inwestycję, imprezę i priorytet na przyszły rok. W natłoku obowiązków czas na udzielenie nam odpowiedzi znaleźli urzędnicy Gminy Gorlice, Gminy Łużna, Gminy Ropa, Gminy Sękowa, Gminy Uście Gorlickie oraz miasta Biecz.

Bardzo serdecznie dziękujemy i zapraszamy do lektury pierwszych, lokalnych podsumowań roku.

Prosimy o wskazanie najważniejszej Państwa zdaniem inwestycji 2014 roku na terenie Państwa gminy

Gmina Gorlice:

W 2014 roku zakończono realizację zadania pn. „Budowa wodociągu we wsi Kobylanka – Gmina Gorlice”.  Projekt był finansowany ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.  

Wybudowano  29 km sieci wodociągowej w celu przyłączenia do niej 320 gospodarstw domowych.

Zrealizowano również 10 km sieci kanalizacyjnej oraz 2 km sieci wodociągowej we wsi Stróżówka.

Do najważniejszych inwestycji roku 2014 r. należy zaliczyć także budowę chodnika we wsi Zagórzany o długości 1,5 km oraz budowę ścieżek pieszo – rowerowych w Ropicy Polskiej i Szymbarku. 

 

Gmina Łużna

Odbudowa kaplicy cmentarnej – gontyny na wzgórzu Pustki w Łużnej w ramach  umowy partnerskiej na realizację projektu pn. "Tworzenie ogólnopolskiego produktu turystycznego - małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego
I Wojny Światowej - etap I" w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013


Odbudowa gontyny według pierwotnego projektu z 1917 roku, autorstwa inżyniera landszturmu Dušana Jurkowiča stanowi niezbędne uzupełnienie zespołu cmentarza nr 123 na wzgórzu Pustki w Łużnej, w ramach przywracania jego pierwotnego stanu.
Zrealizowana inwestycja wraz z zabytkowym cmentarzem stanowi wielonarodowe dziedzictwo kulturowe i jest obiektem licznie odwiedzanym przez turystów krajowych i zagranicznych. Dzieło odbudowy gontyny jako symbol tragedii wielu narodów pozostanie na lata następne, dla przyszłych pokoleń.
W realizację prac zaangażowane były Władze Województwa Małopolskiego, Powiatu, Gminy, Małopolski Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, inne instytucje zajmujące się ochroną zabytków, Wykonawcy prac, inspektorzy nadzoru. Duży wkład pracy włożyli osadzeni z Zakładu Karnego w Tarnowie, którzy pracowali wykonując prace społeczno-użyteczne, w ramach zawartej umowy między Gminą Łużna a Zakładem Karnym.  
Całkowity koszt odbudowy wraz z pracami uzupełniającymi zamyka się kwotą około jeden milion pięćset tysięcy złotych.

Gmina Ropa


Inwestycja pn. Porządkowanie gospodarki wodno ściekowej w zlewni rzeki Ropy

Dotyczyła budowy I etapu kanalizacji sanitarnej oraz oczyszczalni ścieków. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. W 2014r. zrealizowano prace za kwotę 8.939.790,00 zł., z czego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło 4.262.741,00 zł.

Gmina Sękowa

 Wzmocnienie publicznej infrastruktury uzdrowiskowej w celu podniesienia atrakcyjności turystycznej i uzdrowiskowej Gminy Sękowa” realizowanego w ramach MRPO na lata 2007 -2013 Oś Priorytetowa 3. Turystyka i przemysł kulturowy Działanie 3.1 Rozwój infrastruktury turystycznej schemat B: Inwestycje w obiekty i infrastrukturę uzdrowiskową w miejscowości Wapienne (Ważne ze względu na dalszy rozwój gminy są inwestycje w infrastrukturę turystyczna)

Biecz

Odbudowa mostu w ciągu drogi gminnej Binarowa-Wygon od Nadola w km. 0+150.
Zadanie zrealizowane ze środków budżetu państwa w ramach odbudowy skutków klęsk żywiołowych.
Całkowita wartość  zadania 640 619,40 zł
W tym dofinansowanie 609 056,00zł

Prosimy o wskazanie najważniejszej Państwa zdaniem imprezy kulturalnej lub sportowej 2014 roku, która odbyła się w Państwa gminie

Gmina Gorlice

Zorganizowana została kolejna edycja Kampanii Profilaktycznej Gminy Gorlice pn. „Wyjść naprzeciw”, której głównym założeniem jest promocja zdrowego stylu życia bez uzależnień oraz ukazywanie pozytywnych działań w zakresie zagospodarowania wolnego czasu. Impreza miała na celu przybliżyć młodym ludziom sport, rekreację, czynny wypoczynek, dobrą muzykę jako alternatywę wobec pojawiających się zagrożeń związanych z uzależnieniami.


Ciekawą imprezą kulturalną była kolejna edycja Panoramy Kultur. Zorganizowano wiele występów, prezentacji i atrakcji dla przybyłych gości i mieszkańców.

W programie znalazły się wystawy rękodzieła artystycznego i ginących zawodów, a także fotograficzna i rzeźbiarska oraz loteria fantowa, z której dochód przeznaczony został na renowację zabytkowego kościółka w Szymbarku. W ramach Małopolskiego Programu Obchodów „100-lecie
I wojny światowej” przygotowano przy kasztelu rekonstrukcję życia polowego żołnierzy z okresu
I wojny światowej.

 

Gmina Łużna

V jubileuszowe Pogórzańskie Atrakcje Naukowe o tematyce „Atrakcje w przestworzach”, które odbyły się w dniach 13-14 września  2014 roku w Łużnej, pod Honorowym Patronatem – Rektora Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych
w Dęblinie  gen. bryg. pil. dr hab. Jana Rajchla, Rektora Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Kazimierza Furtaka, Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego prof. dr hab. Michała Śliwa, Rektora Akademii Górniczo Hutniczej prof. Tadeusza Słomkę.
       
Pogórzańskie Atrakcje Naukowe to już piąta edycja imprezy w formie pikniku, której celem jest propagowanie nauki wśród całych rodzin. Patronem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolska. Jest to wydarzenie promujące popularyzację nauk przyrodniczych poza dużymi ośrodkami uniwersyteckimi w społeczeństwie, głownie wśród dzieci i młodzieży, poprzez prezentację najciekawszych projektów badawczych realizowanych w uczelniach
i jednostkach naukowych przede wszystkim województwa małopolskiego.  

Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy i partnerstwie, które obejmuje szeroki zasięg i różne instytucje naukowe, badawcze, organizacje, stowarzyszenia, osoby, towarzystwa, kluby oraz samorządy.

Gmina Łużna za organizację cyklicznego przedsięwzięcia pod nazwą Pogórzańskie Atrakcje Naukowe została nagrodzona tytułem „Edukacyjna Gmina Małopolski 2012”.

Dodatkowo: Uroczystość otwarcia i poświęcenia kaplicy cmentarnej – gontyny na terenie cmentarza wojennego nr 123 na wzgórzu Pustki w Łużnej, w dniu 18 października 2014 roku
Uroczyste otwarcie i poświęcenie gontyny zwieńczyło długo oczekiwaną odbudowę drewnianej kaplicy cmentarnej położonej na terenie cmentarza wojennego z czasów I wojny światowej, która spłonęła w 1985 roku

Gmina Ropa

W 2014r. najważniejszą imprezą kulturalną były Dożynki Gminne, organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Ropie. Najważniejsza, ponieważ jest przygotowywana i realizowana we współpracy z działającymi na terenie gminy placówkami oświatowymi, organizacjami pozarządowymi oraz parafiami. Jest to święto religijne, wydarzenie kulturalne oraz prezentacja działalności kulturalnej, społecznej i edukacyjnej mieszkańców gminy.

Gmina Sękowa


Rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami w Sękowe oraz „Międzynarodowy Zlot Młodzieży a Wapiennem” (Odwołujący się do historii wskazując, działania i postacie, które miały na nią wpływ wzmacniamy tożsamość narodowa oraz szeroko pojętą edukację w zakresie historii I wojny św. oraz wypracowanie narzędzi zapobiegania konfliktom w przyszłości.

Tygodniowy pobyt międzynarodowej młodzieży zorganizowany w stulecie wybuchu I wojny światowej w Wapiennem zaowocował wypracowaniem Karty Młodej Europy - zbioru tez, które pokazują wizję przyszłości tego zakątka świata według młodych ludzi podchodzących z 9 państw Europy Środkowej i Wschodniej: Polski, Rosji, Czech, Niemiec, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Rumunii i Serbii. Nad kartą pracowali uczestnicy podzieleni na kilka grup tematycznych tj.: Pamięć, Tożsamość, Pojednanie, Wyzwania, Patriotyzm, Naród, Integracja. Dla upamiętnienia pracy nad Karta Młodej Europy uczestnicy zasadzili w imieniu 15 Państw biorących udział w I wojnie światowej drzewka pokoju symbolizujące deklarację wolności.

Uście Gorlickie

"Najważniejsze impreza na terenie gminy Uście Gorlickie w 2014 roku" to:
1. WATRA - Święto Kultury Łemkowskiej i impreza plenerowa o wymiarze międzynarodowym, którego wiodacym organizatorem jest Zrzeszenie Łemków  w Gorlicach. Impreza cykiczna -odbywa się co roku w 3-ci weekend  m-ca lipca. (3-dni).
Wydarzenie to odbywa się w Amfiteatrze "Watra" w Zdyni.
Ponadto na terenie gminy odbyło się kilka iprez  - wydarzeń kulturalnych,o dużyn znaczeniu, które odbywają się cyklicznie co roku i przycągają mieszkańców, turystów i kuracjuszy,  odwiedzających naszą gminę. Pozwolę sobie wymienić kilka z nich:
2.Innowica 2014 - Przegląd Widowisk Teatralnych  w Nowicy - organizator - Sowarzyszenie Przyjaciół Nowicy,
3. Lato z Radą - Festyn  - Dni Uścia Gorlickiego - organizator Samorząd Gminy Uście Gorlickie
4. Święto Rydza w Wysowej-Zdroju - organizator  Stary Dom Zdrojowy,
5. Dni Huculskie w Regietowie - organizator Stadnina Koni Huculskich "Gładyszów"
w Regietowie.
Koncerty o charakterze widowiskowo-patriotycznym  to:
Majówka - Koncert z okazji Konstytucji 3-Maja - Pijalnia Wód Mineralnych
w  Wysowej-Zdroju, - organizator Gminny Ośrodek Kultury,,
Apel Poległych - Msza Polowa - Koncert z okazji Święta Niepodległośći - organizator Zespół Szkół - Rada Gminy - Gminny Ośrodek Kultury.


Biecz

III Biecki Festiwal Kultury 24 sierpnia 2014 r.
Tematyka imprezy wiązała się ściśle z Oskarem Kolbergiem, znanym folklorystą i etnografem i wpisała się w działania związane z Obchodami Roku Oskara Kolberga, które podejmowane były w całej Polsce. Głównym wydarzeniem imprezy było widowisko Pogórzańskie Wesele. W ramach festiwalu obył się konkurs na najciekawszą bramę weselną oraz zorganizowana została wystawa portretów ślubnych wykonanych do końca lat 70-tych XX w., udostępnionych przez mieszkańców Gminy Biecz.

Prosimy o wskazanie najważniejszej inwestycji planowanej na rok 2015 w Państwa gminie

Gmina Gorlice

W 2015 roku przystąpimy do rozbudowy sieci kanalizacji sanitarnej w Stróżówce i Kobylance oraz budowy wodociągu w Szymbarku. 

Przygotowana zostanie dokumentacja projektowa na budowę wodociągu w Ropicy Polskiej, Klęczanach, Stróżówce oraz sieci wodociągowo – kanalizacyjnej w Bielance.

 

Gmina Łużna

Budowa chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 977 Tarnów-Konieczna w miejscowości Mszanka – 715 metrów”.


Planowana inwestycja wynika głównie z potrzeb społeczności i będzie służyć zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańców.
Inwestycja jest strategiczna z uwagi na jej lokalizację i użytkowanie, bezpieczeństwo mieszkańców wsi i użytkowników drogi oraz znaczenie dla otoczenia. W ramach inwestycji zostanie wykonany chodnik z kostki brukowej oraz kanalizacja deszczowa.
Planowana wartość prac wynosi 823 tys. złotych.

 „Budowa Remizy i Domu Ludowego w Biesnej - II etap”


W roku 2015 planowana jest  kontynuacja prac związanych z budową Remizy i Domu Ludowego w Biesnej.
Celem zadania jest budowa nowego budynku wielofunkcyjnego z przeznaczeniem jego części na potrzeby jednostki OSP w Biesnej, innych lokalnych organizacji pozarządowych oraz mieszkańców. Planowana inwestycja między innymi w znaczny sposób usprawni funkcjonowanie obecnej grupy Ochotników, poprawi warunki pracy, wpłynie na rozwój jednostki poprzez pozyskanie nowych ochotników, rozbudowę wyposażenia  i sprzętu, co w efekcie podniesie gotowość bojową.
Obecnie zostały zakończone prace związane z wykonaniem stanu zerowego budynku to jest kompleksowe roboty ziemne i konstrukcja fundamentów do poziomu „0” oraz instalacje kanalizacji sanitarnej podposadzkowej i tłuszczowej, instalacje elektryczne i co.

 

 

Gmina Ropa


Wybudowana w 2014 r. sieć kanalizacyjna dotyczyła centrum miejscowości Ropa. W 2015 roku najważniejszą inwestycją będzie kontynuacja budowy kanalizacji sanitarnej.

Gmina Sękowa

Kontynuacja „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz na domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki " inwestycja realizowana w ramach Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy. W ramach zadania wykonamy kolektory na 206 domach prywatnych oraz 4 na budynkach użyteczności publicznej. (Nieodłącznym elementem wpływającym bezpośrednio, na jakość życia mieszkańców jest środowisko naturalne. Prowadzone są także cały czas działania na rzecz poprawy warunków życia i rozwoju turystyki w gminie Sękowa. )

Biecz


Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w m. Libusza – Podwójtowie.
Zadanie realizowane w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności Wiejskiej”  objęte PROW na lata 2007-2013 z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Zakres prac obejmuje:
-    wykonanie kanalizacji grawitacyjnej i ciśnieniowej o dł. ok 9,7 km
-    wykonanie 1 pompowni strefowej wraz z zasilaniem, 1 pompowni strefowej bez zasilania                                    
       i 11 pompowni  przydomowych bez zasilania.


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaAQUAPLAST - rynny, pokrycia dachowe
ReklamaRozpocznij naukę w szkole Żak - szkoły policealne, kursy i szkolenia, licea dla dorosłych - Jasło, ul. Floriańska 17 - tel. 13 446 23 13
AKTUALNOŚCI
Reklama
ReklamaSądecka Jesień Kulturalna 2024 - 6 września 2024 - 6 października 2024 | Koncert Dżem, spektakl Usuń ze znajomych
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama Agencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI”