Moderator dyskusji – Ewa Piotrowska Kukla skierowała do przedstawicieli samorządów pytanie o to czy istnieje i jakie są kierunki polityki kulturalnej regionu.
Głos w dyskusji zabrała Magdalena Miller - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach. Stwierdziła ona, iż w chwili obecnej odczuwalny jest brak takiej konkretnej, spójnej polityki, która pozwoliłaby na maksymalne wykorzystanie istniejącego potencjału i stała się kanwą rozwoju i promocji regionu. Skandalicznym przykładem takiego braku koordynacji jest wydawany przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorlickiej „Kwartalnik Gorlicki”. Publikacja ta zdaniem Pani Dyrektor kompromituje nie tylko jej wydawców, ale i sponsorów.
Działacze kultury wskazali na pilną potrzebę nakreślenia ram takiej polityki, której celem byłoby: wypracowanie mechanizmu planowania wydarzeń na skale całego regionu, ograniczenie „dublowania” się imprez, stworzenie kompleksowej bazy informacyjnej o wydarzeniach kulturalnych dla odbiorców (strona internetowa, broszury informacyjne).
Z początku sceptycznie nastawieni samorządowcy uznali słuszność argumentacji osób czynnie działających w kulturze i przyznali, że istnieje potrzeba powstania wspólnej strategii w tym zakresie. Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta – Aleksander Augustyn zapewnił, że będzie wspierał działania w tym kierunku.
Dyrektor Muzeum Zdzisław Tohl zaproponował stworzenie regionalnej platformy porozumienia między władzami samorządowymi, instytucjami i organizacjami pozarządowymi działającymi w kulturze, w celu stworzenia wspólnego produktu kulturowego oraz turystycznego Ziemi Gorlickiej. Grupa taka miałaby działać pod auspicjami Starosty Gorlickiego.
Bolek Rakszewski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy wskazał na potrzebę zmiany sposobu myślenia o idei animacji lokalnego życia kulturalnego – należy zacząć myśleć w innych kategoriach, nie skupiać się wyłącznie na tym „co możemy dać ale też co możemy przyjąć z zewnątrz”, aby szerzej otworzyć się na nowe zjawiska kulturalne i nowych odbiorców.
Dyrektor GCK Janusz Zięba i Barbara Zasowska ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej wskazali na konieczność lepszej promocji miasta i regionu. Ich zdaniem miasto i Ziemia Gorlicka nie są rozpoznawalne w Polsce i za granicą - promocja w porównaniu z działaniami innych regionów i miast wygląda niekorzystnie. Janusz Zięba przytoczył przykład gmin Beskidu Śląskiego, które prowadzą wspólne działania w celu skomasowania środków finansowych. Pozwala im to wytworzyć produkt promocyjny widoczny w Polsce i Europie.
Niestety nie skorzystali z zaproszenia na spotkanie przedstawiciele mediów lokalnych, w związku z czym kwestia roli mediów lokalnych we wspieraniu i sponsorowaniu kultury pozostaje tematem otwartym do dalszych ustaleń i dyskusji.
Pozytywnym jest, iż doszło do kolejnego spotkania przedstawicieli władz samorządowych, dyrektorów placówek kultury, przedstawicieli stowarzyszeń, animatorów kultury, którego efektem są konkretne rozwiązania.
W spotkaniu wzięli udział: Jerzy Nalepka - V-ce Starosta Gorlicki, Tadeusz Mikrut - Naczelnik Wydziału Edukacji Powiatu Gorlickiego, Aleksander Augustyn - Kierownik Wydziału Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Miasta Gorlice, Piotr Moroch - Zespół ds. promocji i informacji Powiatu Gorlickiego, Zdzisław Tohl – Dyrektor Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów“, Magdalena Miller - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, Janusz Zięba - Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury, Franciszek Rzeszutek - Dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice, Henryk Rąpała – Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Gorlicach, Roman Trojanowicz - Prezes PTTK w Gorlicach i v-ce prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej Grzegorz Janik – prezes Stowarzyszenia „Się Dzieje“, Bolek Rakszewski i Ushi Will – Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy, Weronika Wronowska – animator kultury z Nowicy, Barbara Zasowska – Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorlickiej, Paweł Nowicki – animator kultury, filozof, Halina Czeluśniak i Danuta Lewek - GCK
Napisz komentarz
Komentarze