W nadchodzącym 2015 roku, mamy 13 dni ustawowo świątecznych, 6 z nich wypada w sobotę lub niedzielę, 7 w dni robocze, które są wolne od pracy. W te dni obowiązuje także zakaz handlu, zatem zamknięte będą wszystkie sklepy.
Część z dni wolnych od pracy to stałe daty, jednak np. Wielkanoc w tym roku przypada na sam początek kwietnia. Oto pełna lista wolnych dni:
1 stycznia (czwartek) - Nowy Rok
6 stycznia (wtorek) - Trzech Króli
5 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
6 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
1 maja (piątek) - Święto Pracy
3 maja (niedziela) - Święto Konstytucji 3 Maja
24 maja (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
4 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
15 sierpnia (sobota) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada (niedziela) - Wszystkich Świętych
11 listopada (środa) - Święto Niepodległości
25 grudnia (piątek) - Pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia
26 grudnia (sobota) - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia
Już dziś warto zastanowić się nad zaplanowaniem urlopu, bo jak co roku ilość dni wolnych i ich harmonogram skłaniają do kumulacji w tzw "długie weekendy".
Najbliższa okazja, by skorzystać z wypoczynku, nadarza się już teraz. Tradycyjnie duża grupa pracowników zdecydowała się na urlop pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem lub - a może również - między 1 stycznia a Świętem Trzech Króli, przypadającym 6 stycznia. Między czwartkiem 25 grudnia a wtorkiem 6 stycznia 2015 roku będziemy mogli nie pojawić się w pracy przez 13 dni. Wystarczy, że weźmiemy pięć dni wolnego. Jednak nie każdy mógł pozwolić sobie na taki luksus.
Po wyczerpującym urlopowaniu czeka nas okres odpoczynku od świąt. W lutym i marcu nie wypadają żadne dni ustawowo wolne od pracy.
W okresie wiosenno-letnim nie będzie też "laby". Wielkanoc wypada 4-6 kwietnia (sobota-poniedziałek). Długi weekend majowy też będzie w 2015 r. wyjątkowo krótki: 1-3 maja to okres od piątku do niedzieli. 4 czerwca (czwartek) będziemy obchodzili Boże Ciało. Biorąc jeden dzień wolnego odpoczniemy przez cztery.
15 sierpnia, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego, wypada w 2015 roku w sobotę. Później znów dwa miesiące "odpoczynku od urlopów". Przypadający 1 listopada Dzień Wszystkich Świętych wypada w niedzielę, a Święto Niepodległości w 2014 roku przypadnie w środę. Biorąc dodatkowe dwa lub cztery dni urlopu można odpocząć nawet przez dziewięć dni.
Nadchodzi grudzień 2015, a wraz z nim - wiele okazji do odpoczynku. Pomimo że Boże Narodzenie wypada w weekend, jeśli dobrze zaplanujemy urlop, to między piątkiem 25 grudnia a wtorkiem 6 stycznia 2016 roku, będziemy mogli wypoczywać aż przez 13 dni i potrzebnych do tego będzie tylko sześć dni urlopu.
wykorzystano fragmenty tekstu: onet.pl / finanse.wp.pl
Tomasz Stasiowski
Napisz komentarz
Komentarze