Chcemy pomóc odpowiednim służbom, które decydują o organizacji ruchu ulicznego w mieście. Komisja, w skład której wchodzą przedstawiciele Policji, Urzędu Miasta i Powiatu, co jakiś czas spotyka się celem uzgodnienia ewentualnych zmian w ruchu drogowym. Zwracamy się zatem do was z prośbą o przesyłanie opisów i zdjęć sytuacyjnych.
Jeśli widzisz znaki zasłonięte przez inne elementy, krzewy lub uważasz, że oznakowanie w jakimś miejscu jest nieodpowiednie i wpływa to na bezpieczeństwo lub widzisz potrzebę zmiany organizacji ruchu dla jego upłynnienia, przekaż tą informację na [email protected] z krótkim opisem miejsca (mile widziane zdjęcie). W temacie maila prosimy wpisać: "organizacja ruchu". Wszystkie sprawy, którymi należy się zająć zostaną przekazane komisji
Na początek kilka przykładów:
- lewoskręt na Zawodziu, z ul. Mickiewicza do ul. Parkowej, "zajeżdżanie" samochodów jadących prosto na prawy pas, chcących ominąć skręcających w lewo na obwodnicę
- ul. Kochanowskiego, zmiana organizacji ruchu przyniosła wiele incydentów z udziałem kierujących pojazdami nie będącymi pewnymi kto ma pierwszeństwo przejazdu
- ulica Krasińskiego, włączanie się do ruchu ze strefy zamieszkania:
Znak A-7 (Ustąp pierwszeństwa przejazdu) jest niepotrzebny, znak D-41 (koniec strefy zamieszkania) oznacza włączanie się do ruchu i konieczność ustąpienia wszystkim pozostałym uczestnikom ruchu.
Taka sama sytuacja jest na ulicy Podkościelnej
- skrzyżowanie ulicy Armii Krajowej z ulicą Szpitalną
Podwójny znak A-7 (Ustąp pierwszeństwa przejazdu) nie sprzyja czytelności oznakowania i rozprasza kierowców, a ponadto drugi znak można wykorzystać w innym miejscu.
- skrzyżowanie ulic Słowackiego i Krasińskiego
Sposób zatrzymania się kierowcy ustępującego pierwszeństwo (jadącego prosto ulicą Słowackiego) z reguły powoduje utrudnienie dla kierowcy jadącego z prawej strony z ulicy Krasińskiego, który ma pierwszeństwo, ponieważ jadący ze Słowackiego musi się “wysunąć” z powodu istniejącego ogrodzenia w taki sposób, że utrudnia to manewr skrętu kierowcy jadącego na drodze z ulicy Krasińskiego. Ponadto często zdarza się, że kierowca jadący z Krasińskiego zatrzymuje się myśląc, że musi ustąpić pierwszeństwa.
- skrzyżowanie ulicy Mickiewicza z ulicą Legionów
Tak namalowane oznakowanie poziome powoduje, że kierowca granatowego Seicento, aby mieć widoczność czy z lewej strony nie nadjeżdża pojazd, któremu ustępuje pierwszeństwo, musi wyjechać poza linię warunkowego zatrzymania. Blokuje to wjazd pojazdowi chcącemu wjechać na ulicę Nadbrzeżną. Poprzedni układ pasów był odpowiedni.
- ulica Sportowa
Oznakowanie pionowe sposobu parkowania jest niezgodne z oznakowaniem poziomym (na znaku jest parkowanie równoległe, na kostce ustalone jest parkowanie prostopadłe)
tekst powstał z inicjatywy Tomasza Szczepanika
Adrian Wokurka
Napisz komentarz
Komentarze